به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس،علی همدانیان مدیر صنعتی و کارخانه‌دار در سال 1280 شمسی در اصفهان متولد و در یک خانواده متوسط رشد کرد و پدر او محمدرضا یک پیله‌ور بود، او مدتی در اصفهان شاگرد مغازه بود تا این‌که توانست دکه‌ای برای فروش پارچه فراهم و پس از مدتی آن را تبدیل به مغازه پارچه‌فروشی کند.

 وی با کارخانه وطن برای فروش محصولاتش همکاری می‌کرد تا اینکه سرمایه او به‌تدریج زیاد شد و توانست چندین کارخانه نساجی در اصفهان تأسیس کند.

تاسیس کارخانه «صنایع پشم»

در اسفند 1314 اولین مجمع عمومی کارخانه «صنایع پشم» را در باغ علی همدانیان برگزار شد که در اولین مجمع عمومی شرکت صنایع پشم، محمد هراتی به‌عنوان مدیرعامل انتخاب شد و علی همدانیان از اعضای هیأت مدیره آن بود که با راه‌اندازی و نصب کارخانه، علی همدانیان مدیرعامل کارخانه شد و تا سال‌های زیادی این کارخانه را به‌خوبی اداره کرد اما نکته مهم آن‌که، او در مدیریت به توسعه کار اعتقاد داشت و هرساله با خرید ماشین‌آلات جدید کارخانه را گسترش می‌داد، خصوصاً در سال‌های بعد از شهریور 20 که کارخانه‌های نساجی دیگر با مشکلات مالی زیادی مواجه بودند، شرکت صنایع پشم، تحت مدیریت علی همدانیان به‌خوبی اداره می‌شد.

به‌طوری‌که وقتی در اردیبهشت 1331 به دلیل توجه به کارخانه شهناز از مدیریت عاملی کارخانه صنایع پشم استعفا داد، اعلام کرد: «امروز که من پس از سال‌ها مدیریت عامل و ریاست هیأت مدیره این شرکت را به همکاران دیگر خود تحویل می‌دهم، خشنودم به اطلاع صاحبان محترم سهام می‌رسانم با این‌که تمامی کارخانه‌ها اصفهان در عرض سه سال اخیر متحمل ضرر و زیان و حتی بعضی تعطیل‌شده‌اند، صنایع پشم نه‌تنها زیانی نداد، بلکه سال گذشته صدی ده سود به سهام عادی و صدی هیجده به سهام ممتاز داده است.»

کارخانه شهناز به بهره برداری رسید

برای برپایی کارخانه شهناز از سال 1327 علی همدانیان به همراه برادرش حسین و حبیب اشراقی به خرید زمین و واردکردن ماشین‌آلات نساجی مشغول شدند، آن‌ها محور چهارباغ بالا را برای تأسیس کارخانه برگزیدند و در سایه مدیریت خوب علی همدانیان، کارخانه شهناز در 21 آذر 1329 به بهره‌برداری رسید.

 امتیاز این کارخانه آن بود که روزبه‌روز بر وسعت و دامنه فعالیت آن افزوده می‌شد، به‌طوری‌که در سال 1331 این کارخانه فقط بیست هزار دوک ریسندگی داشت که سالیانه 650 هزار بقچه نخ تولید می‌کرد.

قابل‌ذکر است که در آن سال کارخانه تنها 800 کارگر داشت اما به‌سرعت قسمت بافندگی نیز به کارخانه اضافه شد و در سال 1334 که نخست‌وزیر، دکتر اقبال به اصفهان آمد در بازدید از کارخانه شهناز از علی همدانیان شنید که کارخانه ‌دارای 32 هزار دوک ریسندگی است که امید است به‌زودی به پنجاه‌هزار عدد برسد.

گفتی است، در این کارخانه 400 دستگاه ماشین بافندگی نیز راه‌اندازی شده بود که در اندک مدتی به یک هزار دستگاه رسید و 1550 کارگر چرخ‌های آن کارخانه را می‌گردانند که این توسعه محصول کارخانه روزانه یک هزار متر پارچه و دو هزار بقچه نخ بود.

در سال 1341 روزنامه مجاهد راجع به کارخانه شهناز نوشت: «فعلاً کارخانه شهناز یکی از کارخانه‌ها نمونه خاورمیانه است زیرا ازنظر ماشین‌آلات مدرن و محصول، بخصوص نظم کارخانه شهرت بسزایی دارد» علاوه بر کارخانه شهناز، در سال 1337 علی همدانیان یک کارخانه سیمان در روستای خود حسن‌آباد در اصفهان برپا کرد.

در گزارشی از این کارخانه می‌خوانیم، امین مدیرعامل وقت کارخانه در حضور چند نفر از بازدیدکنندگان کارخانه اعلام کرد: «ساختمان کارخانه دویست تنی در سال 1334 شروع گردید و در سال 1337 به‌وسیله نخست‌وزیر وقت گشایش یافت و پس از سال 37 بازار ایران رو به ترقی بود و با استفاده از پشتوانه اسکناس صنایع ایران روزبه‌روز زیادتر می‌شد و ازاین‌جهت شرکت سهامی سیمان اصفهان تصمیم گرفت که کارخانه را توسعه دهد و با این فکر در سال 1339 سفارش یک کارخانه سیصد تنی دیگر داد که ساختمان آن در سال جاری پایان یافت و بهره‌برداری از آن آغاز شد...

 محصول کارخانه تا سال 1340 فقط یک نوع بود؛ ولی ازآن‌پس کارخانه توانست با کمک کارگران، انواع سیمان را تولید نماید». در سال 1341 علی همدانیان از طرف مدیران کارخانه‌ها اصفهان به‌اتفاق آراء به سمت ریاست سندیکای کارخانه‌ها اصفهان منصوب شد. او در موقع انتصاب به این سمت اظهار امیدواری کرد که «موفقیت‌های شایانی در زمینة صنایع و ایجاد حسن تفاهم بیشتری بین کارگر و کارفرمایان اصفهان به دست آورد».

کارخانه قند لنجان بزرگ‌ترین خدمت به توسعه کشاورزی اصفهان

علی همدانیان گویا در اواخر عمر برای تأسیس یک کارخانه قند نیز اقداماتی انجام داده بود که بعدها کارخانه قند و شکر نقش‌جهان نام گرفت، روزنامه اصفهان اعلام کرد «مرحوم همدانیان اگر یکی دو سال دیگر مانده بود، کارخانه قند لنجان نیز تأسیس شده و از این راه بزرگ‌ترین خدمت به توسعة کشاورزی اصفهان می‌شد».

فعالیت‌های اجرائی صنعتی:

مؤسس و مدیرعامل شرکت صنایع پشم اصفهان سال 1314 – مؤسس و مدیریت عامل شرکت صنایع ریسندگی و بافندگی شهناز سال 1329

احداث تأسیسات خط لوله‌کشی آب آشامیدنی در بخش شمال شرقی اصفهان معروف به محله آب 250

احداث کارخانه نساجی بزرگ اصفهان به نام کارخانه شهناز که عامل بسیار موثری در کارآفرینی زمان خود، در شهرستان اصفهان بشمار می‌رود.

صادرات مصنوعات کارخانه‌ها بافندگی اصفهان به خارج از کشور به‌خصوص کشورهای عربی و به‌ویژه عربستان سعودی

تولید و بافت پارچه تترون برای اولین با در ایران در کارخانه‌ها نساجی اصفهان که زیر نظر او اداره می‌شد.

اشتغال‌زائی 4200 نفر کارگر در سال 1342 و تولید و تهیه 120000 متر پارچه و هزاران بقچه انواع نخ‌های مصرفی در صنایع نساجی کشور.

احداث چهارمین کارخانه سیمان در کشور سال 1334 که در سال 1337 با یک کوره 200 تنی به روش مرطوب به بهره‌برداری رسیده است.

«همدانیان» پایه‌گذار کارخانه‌های مهم و جدید در اصفهان

این مدیر موفق صنعتی و کارآفرین مهم، سرانجام 3 دی‌ماه 1342 شمسی جهان را وداع گفت و در تکیه همدانیان دفن شد.

روزنامه محلی اصفهان در باب نحوه مدیریت وی نوشت: «همدانیان همه‌ساله بر وسعت کارخانه شهناز و تعداد ماشین‌آلات آن می‌افزود و اخیراً نیز با این‌که محصول کارخانه صنایع نیز به دو برابر رسیده بود، باز به همین میزان اکتفا نکرد و یک عده ماشین‌آلات جدید سفارش داد که هم‌اکنون ساختمان سالن‌های آن رو به تکمیل می‌رود». همین روزنامه در ادامه خبر فوت وی، افزود «همدانیان بدون شک بعد از مرحوم دهش و کازرونی پایه‌گذار کارخانه‌های مهم جدید اصفهان بود. کارخانه‌هایی که نه هرگز حقوق کارگران خود را عقب و نه به‌مانند کارخانه‌های دیگر هرروز علم‌شنگه‌ای برای کارگر خود راه می‌انداخت».

با مرگ علی همدانیان این ترس به وجود آمد که نظم و روش مدیریت او دیگر وجود نداشته باشد و دوازده‌هزارنفری که در سه کارخانه شهناز، صنایع پشم و سیمان از قِبل تأسیسات او نان می‌خوردند، نگران شدند که سرنوشت این کارخانه‌ها نیز مانند دیگر کارخانه‌ها نساجی، پریشان و سردرگم شود، خصوصاً آن‌که موضوع 700 میلیون ریال مالیات بر ارث وی پیش‌آمده بود و امکان زیاد داشت که دولت یکی از کارخانه‌ها را به‌عنوان مالیات بر ارث وی بردارد.

بر همین اساس حتی کارخانه شهناز به مزایده گذاشته شد؛ اما خود حسین همدانیان کارخانه شهناز را خریداری کرده و مطالبات دارایی آن را بر عهده گرفت «با این عمل نگرانی‌ای که راجع به کارخانه مزبور در محافل اقتصادی بود؛ به‌کلی مرتفع و کلیه علاقه‌مندان به اقتصاد و کارگران و کارمندان کارخانه‌ها خوشوقت هستند که کارخانه شهناز از این به بعد مستقیماً و مستقلاً توسط شخص آقای حسین همدانیان اداره خواهد شد».

بدین ترتیب حسین همدانیان کارخانه‌های برادر را از نابودی و پریشانی نجات داد و در سال 1344 حسین همدانیان با تأسیس خیریه علی و حسین همدانیان، نام برادر خویش را در انجام خیر جاودانه کرد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست