به گزارش رویش نیوز، آیت الله شیخ احمد کلباسی از نوادگان حاج محمدابراهیم کلباسی گفت: مرحوم ابوالمعالی کلباسی، آقای بهجت 120 سال قبل است که ساختارش عرفانی و معرفتی است.

وی در شب سوم ویژه برنامه فرهنگی تخت فولاد در محل خیمه گلستان شهدا با بیان مطلب فوق افزود: آیت الله ابوالمعالی تهذیب اخلاق داشتند و علمیت ایشان در درجه اعلا است.

وی آیت الله ابوالمعالی را در فقه به عنوان یک علامه، در اصول، مجتهد و در آثارش، روشن توصیف کرد و اظهار داشت: قلم علما افضل تر از خون شهداست و به فرموده پیامبر (ص) اگر انسان یک ساعت در مجلس علم بنشیند از تشییع جنازه هزار شهید افضل تر است.

وی با اشاره به آیت الله بروجردی به عنوان یکی از شاگردان ابوالمعالی کلباسی گفت: آیت الله بروجردی حدود 100 مدرسه علمیه و هزار مسجد در کل کشور ساخته اند ولی زیر ساخت فکری ایشان، آیت الله ابوالمعالی کلباسی است.

آیت الله شیخ احمد کلباسی از دیگر شاگردان برجسته او را آقاسید ابوالحسن اصفهانی برشمرد و افزود: آقاسید ابوالحسن اصفهانی 15 سال مرجعیت کرد و او نیز حاصل تربیت استاد گران قدرش می باشد. 

وی در ادامه با اشاره به آیه آخر سوره عصر که می فرماید همه انسان ها در خسران و زیان هستند به جزء چهار دسته، اظهار داشت: کسانی که ایمان آوردند، کسانی که عمل صالح انجام دادند و کسانی که توصیه به حق و توصیه به صبر کردند از خسران و زیان در امان هستند.

وی شخصیت ابوالمعالی کلباسی را مصداق آیه آخر سوره عصر عنوان کرد و افزود: آیت الله ابوالمعالی از شدت مشکلات مادی 6 ماه از سال را روزه استیجاری برای میت می گرفتند تا بتوانند هزینه زندگی را تامین کنند.

آیت الله شیخ احمد کلباسی این رفتار آیت الله ابوالمعالی را نوعی جهاد به صبر توصیف کرد و افزود: ابوالمعالی کلباسی در ایمان و عمل صالح برجسته بود ولی آنچه که ایشان و علمای بزرگ دیگر را شاخص و متمایز کرد حق مداری و حلم و بردباری آنهاست. 

آیت الله شیخ احمد کلباسی با بیان اینکه آیت الله ابوالمعالی بخشی از آثار خطی شان آغشته به حنا است، افزود: ایشان در حمام رنگ می گذاشتند و به اندیشیدن مشغول می شد و مطلب می نوشتند و این جهاد بیش از 80 جلد کتاب می شود.

 

پیام آیت الله مقتدایی به همایش

آیت الله مقتدایی در پی برگزاری ویژه برنامه معرفی مفاخر تخت فولاد اصفهان با عنوان "اینجا همه بیدارند" در شب سوم که با هدف معرفی سیره اخلاقی و سبک زندگی آیت الله میرزاابوالمعالی کلباسی برگزار شد، پیامی صادر نمودند. در این پیام ایشان از برگزاری این همایش جهت پاسداشت خدمات بزرگان دین و علمای سرشناس اصفهان و بازشناسی حالات، صفات، معنویات و اقدامات فراوان آنها در اجتماع تشکر کردند.

در این پیام آمده است: مرحوم مجلسی در کتاب شریف بحارالانوار از حضرت امام علی النقی امام دهم (ع) نقل می کند که فرمودند: این علما هستند که بعد از غیبت امام زمان (عج) مردم را به سوی آن حضرت دعوت می کنند و از دین او با استدلال های متقن دفاع می کنند و ضعفا و بندگان خدا را از حیله های شیطان و ایادی نجات می دهند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: این علما هستند که زمام قلوب شیعیان را بدست گرفته و آنها را نجات می دهند و با فضیلت ترین بندگان خدا هستند. علمایی مثل شیخ مفید، شیخ طوسی، مرحوم کلینی، علامه حلّی، شیخ انصاری، شیخ عبدالکریم حائری ؛ موسس حوزه علمیه قم و حضرت امام -رضوان الله علیهم اجمعین-  توانستند در طوفان های فساد و بی دینی و شعله های تخریب کننده فساد عقیدتی، دین مردم و اعتقاد آنها را حفظ کنند. یکی از این علمای بزرگ مرحوم آیت الله العظمی علّامه حضرت آقا میرزا ابوالمعالی کلباسی بودند که با آن جایگاه علمی توانستند مردم را در راه اعتقاد به دين و انجام وظایف ديني ارشاد و هدايت كنند و شهر اصفهان را به پايتخت علمي و عملي جهان اسلام  برساند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست