رویش نیوز-سرویس فرهنگی: مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، در پاسخ به مسائل مطرح شده پیرامون مدرسه علمیه چهارباغ که گزارش آن روز شنبه بر روی سایت رویش نیوز تحت عنوان نابودي ميراث گران‌قدر عصر صفوي در سایه بی‌توجهی مسئولان قرار گرفت، توضیحاتی بیان نمود که در ادامه می خوانید:

در خصوص بحث نشست درب ورودی خیابان چهارباغ عباسی، همکاران ما در میراث فرهنگی آخرین بار یک ماه پیش با مراجعه و مشاهده وضعیت آن در حال آماده سازی طرح مرمت آن هستند که ان شاءالله به زودی در اختیار مسئولین ذی ربط قرار خواهد گرفت و پس از تصویب کار، مرمت آغاز خواهد شد، که با توجه به این که این مکان دارای بهره بردار است در حال رایزنی با اداراه اوقاف هستیم تا هزینه ها به صورت مشترک پرداخت شود.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 

متأسفانه مرمتی که پیش از این در مورد گنبد انجام شده است اصولی نبوده است که سازمان مجبور شده است که طرح مرمت گنبد را از مجدداً نوشته و کار آن را مدتی است آغاز شده است؛ تاکنون سه یا چهار ترک آن یعنی بخش مجاور خیابان آمادگاه مرمت شده است و سایر قسمت های آن نیز در حال مرمت است.

alt

alt

alt

 

در خصوص وضعیت داخلی و بحث درختان مجموعه، با توجه به این که مجموعه دارای متولی مشخص است و این تولیت از حدود 400 سال پیش در اختیار حوزه علمیه بوده است، ارتباطی به سازمان نداشته و مسئولیت آن بر عهده خود ایشان بوده است. کل حجره ها در اختیار طلبه هاست و درآمد بازدید از مدرسه نیز در اختیار تولیت قرار می گیرد.

این بنا جزء بناهایی است که جزء بناهای میراث است ولی مدیریت آن بر عهده بخش خصوصی است مانند بازار هنر و بازار قیصریه که چون بنا جزء میراث فرهنگی است نظارت عالیه و مرمت بنا با توجه به اهمیت موضوع بر عهده میراث فرهنگی است.

این مدرسه جزء معدود بناهای تاریخی است که داخل آن باغ هست، برخلاف مساجد امام و جامع که طبیعتاً بحث نگهداری و نظافت آن بر عهده بهره بردار است که باید تذکر داده شود که در حفاظت ان دقت بیشتری شود.

alt

 

در خصوص کاشی ها و سست بودن آن ها که در گزارش آمده بود، ما کارشناسان خود را اعزام خواهیم کرد تا به صورت کامل مشاهده و سپس برحث مرمت ان را پیگیری خواهیم کرد.

alt

alt

alt

alt

 

رویش نیوز: لازم به ذکرست که از این دست مجموعه هایی که دارای چند مدیریت هستند در اصفهان کم نیستند که لازم است با درایت مسئولین ذی ربط بیش از پیش هماهنگ شود تا مرمت و نگهداری این میراث گران قدر تاریخی در پیچ و خم بروکراسی اداری فراموش نشود.

 

مطلب مرتبط:

گزارشي از وضعيت دردناك مدرسه‌اي قديمي در اصفهان؛ نابودي ميراث گران‌قدر عصر صفوي در سایه بی‌توجهی مسئولان

افزودن نظر

captcha