سعید شریعتی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از مصاحبه با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در اشاره‌ای تلویحی به انتخابات ۱۴۰۰ و با تأکید بر لزوم گفت‌وگوی اصلاح‌طلبان با مردم گفته است:

"اصلاح‌طلبان باید نشان دهند که اگر می‌گویند با برخی نظارت‌ها مخالفیم در این مساله دغدغه معیشت مردم و مبارزه با فساد هم نهفته است. یا اگر تغییراتی در جهت گیری‌های سیاسی خارجی در جهت تعامل با دنیا پیشنهاد می‌کنند؛ نشان دهند در قالب دولت- ملت ایران نتیجه آن چگونه بر معاش و معیشت مردم تاثیر می‌گذارد."[۳]

 

*آقای شریعتی گویا در جریان نیست که اصلاح‌طلبان بیش از صحبت با مردم، یک کارنامه آشکار چندین ساله در مقابل چشم مردم دارند که ثمراتش نیز در سفره‌های مردم بصورت کامل احساس می‌شود.

و اکنون چه حاجت به گفت‌وگو!؟

آنها به مردم نشان دادند که اگر می‌گویند نظارت نباشد برای اینست که بازار قیمت‌ها به هم بریزد، دولت اصلی‌ترین شأن حاکمیتی خود یعنی نظارت را انجام ندهد و در این بلبشو هنگامی که مردم با پوست و استخوان خود گرانی را لمس می‌کنند؛ کسی مثل موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر مظلوم انقلاب نامه بنویسد و ایشان را مقصر وضع موجود معرفی کند!

آنها به مردم نشان دادند که منظورشان از تعامل با دنیا نه نرمش قهرمانانه که کرنش ذلیلانه است.

و البته کرنش ذلیلانه‌ای که در انتهای آن ذلت، تحریم بیشتر و گرانی نهفته است نه تأمین منافع!

مگر محمدجواد ظریف از قبیله همینان نبود که در مقابل امیر کویت به زانو نشست، احوال وزیر خارجه بیمار آمریکا را در مریضخانه پرسید و برجام را شکست‌ناپذیر دانست!؟

در منتهای این رفتار به اصطلاح تعاملی چه نتیجه‌ای بود جز اینکه ترامپ ملت ایران را تروریست نامید، تحریم‌ها را ادامه داد و سردار سلیمانی را هم شهید کرد.

و جالب آنکه حسین مرعشی، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز علیرغم وجود این سابقه اما اظهار می‌دارد که اولویت دولت آینده هم تعامل با شرایط جدیدی است که پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا پدید می‌آید! [۴]

البته این سطح از وقاحت از جانب کسانی که در سال ۸۸ بصورت اجماعی قصد به آتش کشیدن کشور و انقلاب را داشتند دور از انتظار نیست.

جای نگرانی اما آنجاست که مردم دوباره و پس از تجربه کردن دستاوردهای تفکر اصلاح‌طلبان؛ در انتخابات ۱۴۰۰ مجددا به سمت همینان میل کنند و منویات انتخاباتی آنها را بپذیرند.

باید دانست که رأی مردم است که وضع موجود را می‌سازد و در این راه ولو یک رأی اشتباه نیز می‌تواند نقش مهمی در گرانی و مشقت‌های مردم از بابت روی کار آمدن یک رئیس جمهور نامعتقد به مدیریت جهادی داشته باشد.

گفتنیست، به تازگی انتشار تصویر حقارت‌آمیز مذاکره الکساندر ووچیچ رئیس‌جمهور صربستان با ترامپ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت و نوستالژی التماس مذاکره را در اذهان مردم ایران زنده کرد.

اما جالب است که محافل اصلاح‌طلبان در قبال این رخداد سکوت کرده و یا حتی مشغول دفاع از رفتار حقارت آمیز رئیس‌جمهور صربستان هستند. [۵]

لازم به تأکید است که اظهارات شریعتی مبنی بر لزوم گفت‌وگوی اصلاح‌طلبان با مردم در حالی است که همینک زنگ حساب است نه زنگ انشا و چپ ایرانی به سبب پدید آوردن وضع موجود و گرانی‌ها بایستی از مردم عذرخواهی و به مثبتات رقیب خود اشاره کند نه اینکه به فکر صحبت دوباره با مردم باشد!

افزودن نظر

captcha