اگر می خواهید یک کلیپ جذاب ایجاد کنید، شاید هیچوقت نیاز نباشد دکمه ضبط روی دوربین فیلمبرداری را فشار دهید. با ظهور ویدئوهایی از نوع موشن گرافیک، ساختن ویدئویی بدون نیاز به فیلمبرداری، آسان تر از همیشه شده است.

خلاقیت در راه انتقال پیام و معرفی محصولات از طریق تولید موشن گرافیک تاثیر ویژه­ ای دارد. با ساخت موشن گرافیک خلاق و موثر با ایده و سناریوی جذاب می توان هر  مخاطبی را درگیر کرد. استفاده از سازه های ویژوال سه بعدی و طراحی موشن گرافیک خلاق و تاثیرگذار را به ما بسپارید.

در این مقاله ، در مورد موشن گرافیک و ابزارها و الگوهای برتر برای ایجاد فیلم های، بیشتر خواهید آموخت. بیایید شروع کنیم.

 

موشن گرافیک (Motion Graphics) چیست؟

موشن گرافیگ اصطلاحی گسترده است، اما ساده ترین توضیح این است که موشن گرافیک عکس ها و طرح های متحرک گرافیکی هستند. اعم از لوگو موشن یا لوگو متحرک ساده. وقتی موشن گرافیک به ویدیو اضافه می شود می تواند بیننده را به تماشای ویدیو متمایل کنید در حالی که شاید ویدیو خالی نتواند این کار را انجام دهد. با موشن گرافیک می توانید یک ویدیوی آموزنده یا سرگرم کننده بسازید و با ظهور نرم افزار ارزان قیمت با کاربرد آسان، موشن گرافیک به یکی از محبوب ترین روش های ساخت کلیپ تبدیل شده است .

ساخت موشن گرافیک

 

ویدیو های موشن گرافیک متناسب با یکی از دو دسته اصلی هستند:

ویدیو های اختصاصی موشن گرافیک به این معنی هستند که اشکال متحرک، شخصیت ها و متن در کانون توجه ویدیو هستند. این ویدئوها معمولاً از تصاویرزیادی برخوردار نیستند و به عناصر بصری اصلی که توسط اشخاص به عنوان موشن گرافیک ساخته می شوند برخوردارند.

فیلم های حرفه ای و استاندارد دارای موشن گرافیک هستند که به فیلم اضافه می شوند. برای اینکه بیننده از دیدن فیلم های طولانی مدت خسته نشود معمولا از موشن گرافیک استفاه می شود.

 

یکی دیگر از ژانرهای مورد علاقه من در فیلم های موشن گرافیک، آموزشی است. در این نوع از فیلم های آموزنده، مدرس به صورت کارکتر انیمیشنی ظاهر می شود و همه نوشته ها و دروس به صورت گرافیکی می باشد. در برخی از فیلم ها نیز کارکتر مدرس وجود ندارد و فقط اشکال گرافیکی ظاهر می شود. پیشنهاد می کنم از انیمیشن جشنواره فجر دیدن نمایید.

در فیلم های آموزنده، موشن گرافیک ابزار رایج برای توضیح مفاهیم است. با ترکیب اشکال متحرک،  متن و موزیک مخصوص، می توانید تقریباً هر ایده را توضیح و آموزش دهید.

نرم افزار های جدید و مدرن ساخت موشن گرافیک را آسانتر کرده اند. تا چند سال پیش برای ساخت این نوع ویدیو ها باید به صورت دستی فیملبرداری و ساخته می شدند.

 

با چه ابزاری می توانید موشن گرافیک ایجاد کنید؟

اگر آماده ساخت و افزودن موشن گرافیک به فیلم خود هستید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که با استفاده از چه ابزاری می توانید موشن گرافیک ایجاد کنید؟! بیایید چند مورد از محبوب ترین نرم افزار ها برای ایجاد موشن گرافیک را بررسی کنیم.

 

ادوبی افترافکت (Adobe After Effects)

افترافکت ممکن است شناخته شده ترین ابزار در حوضه انیمیشن و موشن گرافیک باشد. این یک نرم افزار قدرتمند است که برای استفاده به عنوان ابزاری مستقل بیش از اندازه کافی است. همچنین می توانید از افترافکت به صورت یکپارچه با پریمیر استفاده کنید تا موشن بیشتری از آنچه این ابزار به تنهایی می تواند اضافه کند، اضافه کنید.

اگر می خواهید افترافکت را روی رایانه شخصی یا Mac خود دانلود کنید، این یک فرآیند کاملا ساده است. اگر می خواهید نسخه اورجینال این نرم افزار را دریافت نمایید باید از سایت adobe.com آن را بخرید. ولی در سایت های ایرانی می توانید نسخه کرک شده آن را دانلود نمونه و به راحتی استفاده نمایید. این نکته را باید بدانید که ساخت موشن گرافیک، نیازمند تخصص در این زمینه است، شرکت های زیادی مثل طلوع فیلم ( https://tolofilm.com/ ) وجود دارند که کار را برای شما راحتر می کند. قبل از طراحی موشن گرافیک، نیازمند سناریو هستید که بهترین خروجی را داشته باشید، به همین دلیل این شرکت، سناریو را نوشته و طبق آن موشن گرافیک را می سازد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست