به گزارش رویش نیوز ماجرا از آنجا شروع شد که پنجشنبه (۱۳ شهریورماه) تعدادی از شهروندان شاهین شهر متوجه فریادها و درخواست کمک کودکان از زیر زمین اداره بهزیستی این شهر شدند.

شهروندان شاهین شهر با پلیس و سازمان آتش نشانی تماس گرفتند و زمانی که ماموران توانستند وارد زیر زمین اداره بهزیستی شوند با صحنه عجیبی مواجه شدند؛ تعدادی از کودکان کار و خیابانی که ساعاتی قبل از سطح شهر جمع آوری شده بودند، در زیرزمین این اداره محبوس شده و درخواست کمک می کردند!

 ۱۰ کودک و نوجوان محبوس شده در زیرزمین اداره بهزیستی شاهین شهر، کودکان سر چهار راه ها بودند که از قرار معلوم توسط ماموران جمع آوری شده و تحویل این اداره شده بودند، اما اداره بهزیستی شاهین شهر آنها را بدون مراقب و کوچکترین امکاناتی در این زیرزمین محبوس کرده بود.

به ما فرصت بررسی بدهید

مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، ابتدا از هرگونه مصاحبه درباره حادثه اتفاق افتاده در اداره بهزیستی شاهین شهر امتناع و به گفتن این جملات بسنده کرد که در این مورد باید به ما فرصت بدهید و این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است.

وی در ادامه با تاکید براینکه چنین موضوعی باید به صورت دقیق بررسی شود، اعلام کرد: تیم بازرسی اداره کل بهزیستی استان اصفهان اکنون در آن اداره مستقر شده تا ابعاد موضوع را بررسی کند و در صورت اثبات، براساس قانون به آن رسیدگی شود.

مدیرکل بهزیستی استان همچنین خاطرنشان کرد: انتظار ما از مسئولان شهرستان شاهین شهر این بود که برای اجرای طرح ضربتی جمع آوری کودکان کار آن هم ساعت ۲۳ شب پنجشنبه، با اداره کل بهزیستی استان هماهنگی بیشتری می کردند تا ما بتوانیم برنامه ریزی درستی در این زمینه داشته باشیم.

عذرخواهی از مردم و کودکان کار

فرشاد با عذرخواهی از مردم و کودکانی که این اتفاق برای آنها افتاده، گفت: این قول را به مردم می دهم که با متخلف یا متخلفین به طور جدی برخورد کنیم.

امین عسگری، مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین شهر، اظهار کرد: بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی‌گری، نیروی انتظامی و شهرداری‌ موظف به جمع‌آوری کودکان و نوجوانان متکدی که عمدتا از اتباع خارجه هستند در معابر و اماکن عمومی شاهین شهر شدند، همچنین اداره بهزیستی شهرستان موظف شد به مدت ۲ تا ۳ ساعت پذیرای این کودکان بوده و نیروی انتظامی نیز با استقرار مامور در محل اداره بهزیستی، کودکان را به والدینشان در مقابل دریافت گذرنامه، اوراق هویتی و کارت اقامت آنها تحویل دهد.

اصل ماجرا به روایت مدیر بهزیستی شاهین شهر

وی با تایید اینکه در پنجشنبه شب گذشته، ۱۰ کودک و نوجوان تحویل اداره بهزیستی شدند، افزود: در خبر کذب منتشر شده در فضای مجازی گفته شده: "ماموران بهزیستی کودکان کار را در زیرزمینی متروک محبوس کرده و برای گذراندن تعطیلات آخر هفته آنان را به حال خود رها و اداره را ترک کرده‌اند"، این در حالی است که طرح جمع‌آوری متکدیان از ساعت ۲۳ شب پنجشنبه آغاز شد و تا حدود ساعت ۲۴ ادامه داشت، در تمام این مدت بنده در اداره حضور داشتم، همچنین تا صبح روز جمعه از اداره بهزیستی خارج نشدم و فیلم ضبط شده دوربین‌های مدار بسته اداره بهزیستی شاهین‌شهر گواه کافی و مستند بر تایید صحبت‌هایم است.

مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، تصریح کرد: به کار بردن کلمه "کودکان کار" برای این افراد صحیح نیست و واژه "متکدی" مناسب‌تر است. کودک کار به کودکانی که در کارگاه‌ها، مراکز تولید و خدماتی به اشتغال دائم مشغول اند اطلاق می‌شود و تمیز کردن شیشه خودرو، فروش فال، آدامس، جوراب، دودکردن اسپند و ... کار نبوده و کودکان و نوجوانان، مشغول به این امور متکدی هستند، همچنین این افراد ساکن شاهین‌شهر نبوده و به صورت سازمان یافته از اصفهان و دولت‌آباد به شاهین‌شهر وارد می‌شوند.

عسگری، در ادامه توضیحاتش با ابراز گله‌مندی از ناهماهنگی بین دستگاهی در مورد وقایع پیش آمده، خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین‌شهر، تحویل کودکان به والدین با دریافت کارت اقامت و اوراق هویتی امکان‌پذیر بود که در این راستا مادر یکی از کودکان با فریاد و ایجاد هیاهو در محوطه اداره بهزیستی که این مورد نیز توسط دوربین‌های مدار بسته اداره، مستند و ثبت شده است، باعث تشویش اذهان عمومی و ایجاد فضایی متشنج شد. با ورود سازمان آتش نشانی شاهین‌شهر به موضوع و عملکرد ناهماهنگ آن سازمان نیز جو و شرایط بدی به وجود آمد.

اما سوالاتی باقی می‌ماند از‌ جلمه اینکه نظارت شما چه قدر دقیق است و از کجا معلوم که در دیگر ادارات چنین اتفاقاتی رخ ندهد؟
تنها برخورد کافی نیست، هم شدیدترین برخورد و هم اطلاع رسانی در مورد آن نیاز است

 

 

افزودن نظر

captcha