هر شخصی برای مهاجرت هدف و انگیزه های گوناگون و مخصوص به خود را دارد که ممکن است بسیاری از افراد هدف خود را ایجاد شرایط بسیار خوب در زندگی از جمله شرایط اقتصادی بهتر و اخذ مدارک تحصیلی از دانشگاه های معتبر جهانی در زندگی فعلی خود باشند، در نتیجه برای رسیدن به این موارد طبیعتا داشتن درآمد کافی در کشور انتخابی و اقامت پس از تحصیل که این درآمد پاسخگوی مخارج زندگی هر خانواده باشد، از اولین دغدغه ها هست.

طی آمار چندین سال 6000 دانشجو ایرانی موفق شده اند که از طریق اعزام دانشجو به کشور آلمان مهاجرت کرده و ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نمایند.

از دلایل اصلی اعزام دانشجو به آلمان می توان موارد زیر را اشاره نمود:
1. تحصیل رایگان
2. هزینه های زندگی مقرون به صرفه با توجه به کیفیت بالای زندگی
3. امکان کار دانشجویی برای تامین هزینه های زندگی با توجه به نرخ بیکاری بسیار پایین
4. شرایط مطلوب اخذ اقامت پس از تحصیل در المان
و خیلی عوامل دیگر که باعث شده دانشجویان برای تحصیل در هر رشته ای به صورت رایگان در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

شاید با شنیدن این همه مزیت بسیاری عزم خود را برای اعزام دانشجو به آلمان جزم نمایند و برای اقدام به این امر افراد دو مرحله پیش روی خود برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان پیش روی خود دارند:

1. اخذ پذیرش از مرجع اموزشی
2. اخذ ویزای تحصیلی
گذراندن این دو مرحله نیاز به دانش افراد و آگاهی کامل از این پروسه را خواهد داشت، مثلا دانشجویان باید مدارک و شرایط لازم را برای ارائه به دانشگاه و یا کالج سپس اخذ ویزا فراهم کنند، البته در این زمینه وظیفه کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که بررسی کنند آیا شرایط افراد برای اخذ ویزای تحصیلی مناسب هست یا خیر؟

زیر گروه رشته های پزشکی و مهندسی خواهان بسیار زیادی برای تحصیل رایگان در آلمان را خواهند داشت زیرا دانشجویان پزشکی پس از عدم موفقیت در کنکور پزشکی ایران به فکر تحصیل در خارج ازکشور می شوند، کشور آلمان در حال حاضر یکی از معدود کشورهای اروپایی هست که تحصیل برای اتباع خارجی و ایرانیان هم در دانشگاه های دولتی رایگان میباشد و مدرک پزشکی بیش از 35 دانشگاه این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران هست که این یک موقعیت عالی برای دانشجوهای ایرانی جهت ساختن آینده ای مناسب می باشد.

کشور اتریش هم مانند کشور آلمان از سیستم نظام آموزشی رایگان برخوردار است اما دارای سخت گیری های بیشتری می باشد به عنوان مثال پذیرش رایگان را فقط به افرادی که در کشور مبدا خود از اشتغال به تحصیل و یا فارغ التحصیل از دانشگاه های سراسری روزانه خود هستند، ارائه می دهد در نتیجه برای اعزام دانشجو به اتریش باید در حین تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های روزانه سراسری اقدام شود.

مزایای اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی اتریش به شرح زیر می باشد:
1- بدون نیاز به مدرک زبان و امکان اخذ مدرک تحصیلی آلمانی در خود کشور اتریش
2- امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی
3- کار حین تحصیل
4- اقامت پس از تحصیل
5- دریافت ویزای همراه
6- تحصیل بسیار کم هزینه
7- امکان دریافت زندگی طولانی مدت بعد از اتمام تحصیل

برای اعزام دانشجو به اتریش و اخد ویزای تحصیلی اتریش از سفارت افراد باید مدارکی مانند: اخذ پذیرش از دانشگاه، ارائه اصل و ترجمه ریز نمرات مدارک تحصیلی قبل، اجاره نامه از اتریش، نامه تمکن مالی، وکالتنامه وکیل اتریشی، نامه اشتغال به کار، انگیزه نامه و رزومه تحصیلی و ... نیاز است.

کشور کانادا با اینکه بر خلاف کشور آلمان و اتریش دارای نظام آموزشی رایگان نیست اما از نطر مهاجر پذیر بودن و همچنین آسانی اعطای اخد اقامت دائم، اخذ پاسپورت، اخذ ویزا برای پدر و مادر، انگلیسی زبان بودن و ... از جمله هدف اصلی افراد برای مهاجرت این کشور می باشد.


مزیت های اصلی اعزام دانشجو به کانادا عبارت است از:

• کم بودن ارزش دلار کانادا نسبت به دلار آمریکا باعث شده هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور پایین تر از سایر کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، انگلستان و استرالیا) می باشد.
• شرایط اقتصادی قوی، سیستم نظام آموزشی منحصر به فرد و همچنین نزدیک بودن به ایالات متحده
• کانادا دارای بهترین شرایط اقامت پس از تحصیل می باشد که اگر شخصی پس از تحصیل اقدام و تصمیم به ماندن در کشور کانادا و اخذ اقامت کاری را داشته باشد با جمع امتیازهای تعداد سال هایی که در کشور کانادا تحصیل کرده به او تا 3 سال اقامت پس از تحصیل داده می شود.
• امکان اقدام به راه ورود سریع express entry پس از تحصیل و دریافت کارت اقامت دائم که این موضوع سبب تسریع در اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضی خواهد شد.
با توجه به اینکه کانادا از سیستم خاک برای تولد فرزند و اعطای تابعیت پیروی می کنند افراد متاهل به راحتی می توانند با تولد فرزند در خاک کانادا اقدام به پاسپورت و اقامت دائم نمایند.
ریپورتاژ بالا فقط قسمتی از اطلاعات مور نیاز برای اخذ ویزا از کشورهای خارجی است اما به دلیل اینکه این مهاجرت یک امر بسیار حساس می باشد پیشنهاد میشود افراد قبل از اقدام به این امر حتما از متخصصین امور مهاجرتی و بین المللی راهنمایی گیرند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست