بولت یا همان پیچ در واقع نوعی از بست ها هستند که در صنعت خرید آهن آلات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد آن ایجاد یک اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون است. بولت ها به طور معمول برای نگه داشتن مواد یا اشیاء در کنار هم یا اتصال اشیاء به یک موقعیت استفاده می شوند.

اصطلاحات پیچ و بولت در بعضی مواقع با هم قابل استفاده هستند و تمایز بین آنها می تواند پیچیده باشد، با این حال و به زبان ساده، یک بولت از بین مواد ثابت شده در کنار هم عبور می کند در حالی که یک پیچ به طور مستقیم درون آنها قرار می گیرد.

بولت ها اغلب از فولاد ساخته می شوند و در موقعیتی که مقاومت در برابر آب و هوا یا خوردگی لازم باشد، ممکن است گالوانیزه شوند یا از فولاد ضد زنگ، برنج، روی یا تیتانیوم استفاده شود.

بولت ها را می توان در اندازه ها و به طول های مختلفی تهیه کرد. شکل ظاهری بولت عصا مانند است زیرا انتهای آن را برای افزایش درگیری خم می کنند. انواع مختلفی از بولت ها وجود دارد که می توانند بر اساس یک نیاز خاص یا مواد موجود انتخاب شوند. انکر بولت Anchor bolt یکی از متداول ترین انها است.

 

انکر بولت چیست؟

کلمه انکر را می توان به معنای بستن به صورت محکم و یا سخت، مهار کردن و چفت کردن معنی کرد. انکر بولت ها برای اتصال عناصر سازه به بتن طراحی شده اند و در صنعت از انکر بولت ها معمولاً برای اتصال فولاد به بتن استفاده می شوند. انتها آن در بتن جاسازی شده و طرف مخالف آن برای اتصال به پایه فلزی بکار برده می شود.

با توجه به شکننده بودن بتن، می توانید از بولت های معمولی برای کاربردهایی مانند این استفاده کنید و برای اطمینان از باقی ماندن شیء یا اشیاء متصل، باید از پیچ های انکر بولت استفاده کنید.

چهار نوع پیچ انکر بولت شامل :

 • شکل : برای بکارگیری انکربولت L شکل، باید آن را در حین بتون ریزی و یا قبل آن ریخت. انتهای L شکل آن به یک صفحه متصل و سپس با مهره محکم می شود. انکر بولت های L شکل در انواع مختلفی از جمله تیرهای چراغ برق، تابلوهای علائم، تجهیزات سنگین و قالب ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • انکر بولت سردار : انکربولت های سردار در یک طرف سر فورج شده در قسمت غیر رزوه دار دارند. سر این انکربولت ها معمولا شش گوشه یا مربعی تولید می شود. این سر را در بتن جاسازی می کنند تا امنیت سازه‌ های مختلف را تامین کند. از سازه های مختلفی که انکر بولت های سردار بکار گرفته می شود می توان به ستون های ساختمان، نرده پل‌ ها و تیرهای برق و ... اشاره کرد.
 • میله دوطرفه با واشر : این نوع انکر بولت ها، میله های دو طرفه هستند که در آن واشر صفحه ای به یک انتها اضافه می شود. صفحه را می توان به خود انکر بولت یا با مهره ای که در بتن جاسازی شده است جوش داد. این نوع انکر بولت ها در درجه اول در ساخت ستون برای ساختمان ها، علائم بزرگراه و سایر کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • انبساطی : انکر بولت های انبساطی که با عنوان انکرهای مکانیکی نیز شناخته می شود، می تواند با وجود اصطحکاک توان نگه دارندگی خود را ایجاد کنند. اصطکاک با یک فشار رو به بیرون ایجاد می شود که نتیجه وارد کردن انبساط انکر به دیوار است. انکرهای انبساطی به طور کلی از ساختار مشابهی برخوردار هستند و تنها وجه تمایز آنها پیج بتنی است. پیچ های بتنی با ورود به سوراخ ایجاد رزوه می ‌کنند.

هر نوع از این انکر بولت ها کاربردها، اندازه ها و مزایای خاص خود را دارد.

کوپلر چیست و چه مزایایی دارد؟

کوپلر به طور کلی یک اتصال دهنده ی مکانیکی است که از آن برای رفع مشکلات اتصال اورلپ در سازه های بتنی استفاده می شود. این مسئله در اتصال دهنده های میلگرد و در سازه های بتنی ایجاد می شد که بکارگیری کوپلر ها این مسئله را به طور کلی رفع کرد.

 

کوپلر چیست؟

انطور که اشاره کردیم، یک اتصال دهنده مکانیکی است و برای عدم ایجاد اورلپ در اتصالات میلگرد در ساختمان های بتنی استفاده می شود. کوپلر نمونه ای از بهترین انواع اتصالات مکانیکی شناخته می شود. در واقع از این وسیله می توانید در نقاط مختلف سازه و به جای خم های آرماتور در شبکه استفاده کنید.

مزایای استفاده از کوپلر

استفاده از کوپلر یا همان اتصال دهنده مکانیکی، مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوپلر از یک تمامیت ساختاری برخوردار است.
 • سهولت در استفاده و بالا بردن سرعت انجام کار یکی از مهم ترین مزایای بکارگیری کوپلر است.
 • استفاده از کوپلر می تواند موجب ایجاد تضمین در طی فرآیند انجام کار شود. زیرا انتقال بار در این گونه اتصال دهنده ها به بتن بستگی ندارد.
 • استفاده از این اتصال مکانیکی بکارگیری بیش از اندازه میلگردها را کاهش می دهد. در حالی که اتصال اورلپ تعداد میلگردهای مورد استفاده در محل اتصال را تا ۲ برابر افزایش می دهد.
 • کاهش ازدحام میلگردها قرار دادن آنها را در شبکه آسان تر و سریع تر می کند.
 • بکارگیری اتصالات مکانیکی، به همراه کاهش ابعاد ستون می تواند به طور قابل توجهی موجب صرفه جویی در هزینه در هنگام اجرای پروژه شود.
 • اتصالات مکانیکی، علاوه بر کاهش هزینه های جاری در فرآیند تولید، با ایجاد فضایی برای افزایش سرعت کار، موجب کاهش هزینه دستمزد کارگاه ها نیز می شود.
 • افزایش انسجام در سازه یکی از توانایی های کوپلر است که اورلپ از عهده انجام آن بر نمی آید.
 • استفاده از اتصال دهنده های مکانیکی موجب افزایش یکپارچگی در سازه خواهد شد.
 • کوپلرها در مقایسه با اورلپ در مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله و مواجهه با بارهای لرزه ای از مقاومت بیش تری برخوردار هستند.
 • استفاده از کوپلرها امکان بکارگیری آرماتورهای بزرگ تر در ستون هایی با ابعاد کوچک تر ر ا فراهم می کند. همین مسئله باعث کاهش هزینه ها و همچنین افزایش فضای کاربردی در سازه ها می شود.

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست