تصفیه آب فرایند از بین بردن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، مواد جامد معلق و گازهای موجود در آب است. هدف تولید آب مناسب برای اهداف خاص است. بیشتر آب برای مصرف انسان (آب آشامیدنی) تصفیه و ضد عفونی می‌شود، اما تصفیه آب نیز ممکن است برای اهداف دیگری از جمله کاربردهای پزشکی، دارویی، شیمیایی و صنعتی انجام شود. روش‌های مورد استفاده شامل فرآیندهای فیزیکی مانند تصفیه، رسوب‌گذاری و تقطیر می‌باشد. فرآیندهای بیولوژیکی مانند فیلتر شنی آهسته یا کربن فعال بیولوژیکی. فرآیندهای شیمیایی مانند لخته‌سازی و کلرینگ؛ و استفاده از اشعه الکترومغناطیسی مانند نور ماوراء بنفش.

تصفیه آب ممکن است غلظت ذرات از جمله ذرات معلق، انگل، باکتری، جلبک، ویروس و قارچ را کاهش دهد و همچنین غلظت طیف وسیعی از مواد حل‌شده و ذرات را کاهش دهد.

استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی معمولاً توسط دولت‌ها و یا با استانداردهای بین‌المللی تنظیم می‌شود. این استانداردها بسته به نوع مصرف آب، حداقل و حداکثر غلظت آلاینده‌ها را شامل می‌شود.

بازرسی بصری نمی‌تواند تعیین کند که آیا آب از کیفیت مناسبی برخوردار است یا خیر. روش‌های ساده مانند جوشاندن یا استفاده از فیلتر کربن فعال خانگی برای درمان تمام آلاینده‌های احتمالی موجود در آب از منبع ناشناخته کافی نیست. حتی آب چشمه طبیعی - که در قرن نوزدهم برای همه اهداف عملی در نظر گرفته‌شده ایمن است - باید قبل از تعیین نوع درمان، در صورت وجود، آزمایش شود. تجزیه و تحلیل شیمیایی و میکروبیولوژیکی، گرچه گران است، تنها راه برای به دست آوردن اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد روش مناسب تصفیه است.

 

انواع مواد تصفیه آب

فرمول شیمیایی هیپوکلریت کلسیم، Ca (OCl) 2 است. هیپوکلریت کلسیم یک جامد سفید است که به صورت دانه یا قرص به آب استخر اضافه می‌شود تا میکروب‌هایی را که می‌تواند شناگران را بیمار کند از بین ببرد.

هگزامتافسفات سدیم یک نمک پلی فسفات معدنی است که معمولاً به عنوان یک مهار کننده خوردگی استفاده می‌شود، ماده امولسیون‌کننده و به عنوان یک عامل سفید کننده دندان در فرمولاسیون‌های خمیردندان استفاده می‌شود.این ماده به عنوان یک منبع آنیون پلی فسفات برای تهیه پودر کلسیم هیدراته کلسیم هیدراته استفاده شده است. می‌توان از این ماده به عنوان ضدعفونی کننده برای تهیه سوسپانسیون‌های کائولینیت و سرامیک درجه سرامیکی استفاده کرد. 

هیپوکلریت سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaClO است. این شامل یک کاتیون سدیم (Na +) و یک آنیون هیپوکلریت (ClO-) است. همچنین ممکن است به عنوان نمک سدیم اسید هیپوکلروئید مشاهده شود. هنگامی که در آب حل شده است، معمولاً به عنوان سفید کننده یا مایع سفید شناخته می‌شود و عملاً یک شیمیایی متمایز از کلر است.

گزارشات

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2007 ، 1.1 میلیارد نفر از دسترسی به آب آشامیدنی بهبود یافته برخوردار نیستند. 88٪ از 4 میلیارد مورد سالانه بیماری اسهال به آب نا امن و بهداشت نامناسب نسبت داده می‌شود، در حالی که 1.8 میلیون نفر هر ساله در اثر بیماری اسهال جان خود را از دست می‌دهند.  WHOتخمین می‌زند که 94٪ از این موارد بیماری اسهال از طریق تغییر در محیط، از جمله دسترسی به آب سالم قابل پیشگیری است.

تکنیک‌های ساده برای تصفیه آب در خانه، مانند کلرزنی، فیلترها و ضد عفونی کننده خورشیدی، و برای ذخیره آن در ظروف ایمن می تواند سالانه تعداد زیادی از جان افراد را نجات دهد. کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های ناشی از آب، یک هدف اصلی بهداشت عمومی در کشورهای در حال توسعه است.

افزودن نظر

captcha