امینی: دولت نگذاشت خستگی از تن‌مان بیرون برود/ افشار: ما را تحریم کنید، صداوسیما نقشی ندارد
چهارشنبه 26 تیر 1398, 13:09

 

سریال تلویزیونی «گاندو» هفدهم تیرماه به پایان راه رسید و قرار بود بلافاصله بازپخش آن در شبکه افق آغاز شود اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است، مطالبه‌ای که امروز در جریان آیین تجلیل خبرگزاری تسنیم از عوامل سریال تلویزیونی «گاندو» بارها و بارها مطرح شد.


 

احسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما دیگر سخنران این مراسم بود. او بحث بایکوت فرهنگی را با مصداق سریال «گاندو» مطرح کرد. او گفت: «ما معتقدیم اگر بایکوتی قرار است صورت بگیرد باید از سمت مخاطبین باشد و هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند بایکوت کننده کار فرهنگی و تلویزیونی باشد».

او ماجرای منع پخش دوباره «گاندو» از تلویزیون را این چنین عنوان کرد: «هیچ منعی هم نباید از بازپخش این سریال به‌وجود بیاید و شاید خیلی‌ها نتوانستند قسمت‌های ابتدایی را ببینند و تقاضاهای زیادی درباره بازپخش سریال وجود دارد و ما هم پیگیری می‌کنیم».

این نماینده مجلس توصیه کرد: «توصیه‌ام به معاونت سیما و رئیس رسانه ملی این است که در شبکه‌های دیگر هم از این سبک سریال‌ها ساخته شود و سهم اعتبارات حوزه ملی را در کارهای دیگر نیز خرج کنند».

مجتبی امینی تهیه‌کننده سریال تلویزیونی «گاندو» صحبت خود را با بلک‌لیست بودن شروع کرد. او گفت: درست است دولت محترم خستگی را به تن ما گذاشت اما با محبت‌های مردمی خستگی‌مان رفع شد.

بعد از خاطره‌بازی چند سکانس از سریال، ماجرای عدم بازپخش گاندو و عذرخواهی بابت مهمانی در یک برنامه تلویزیونی که جلویش گرفته شد را این‌چنین تشریح کرد: «قرار بود شنبه بازپخش‌های گاندو از شبکه افق پخش شود اما نشد و قرار بود مهمان برنامه تلویزیونی باشم که قبل از روی آنتن رفتن از ما عذرخواهی کردند».

*امینی: دولت نگذاشت خستگی از تن‌مان بیرون برود

مجتبی امینی تهیه کننده سریال گاندو نیز با اشاره به اینکه ما در بلک لیست هستیم، گفت: بچه‌های این سریال به هیچ وجه نیازی به تقدیر ندارند و البته لطف شماست اما ما جواب محبت‌ها را از مردم گرفتیم که قابل جبران نیست. حتی تردد بچه ها در خیابان مشکل شده است. درست است دولت محترم خستگی را به تن ما گذاشت اما با محبت‌های مردمی خستگی مان رفع شد.

وی در ادامه صحبت‌های خودش خاطره‌بازی کرد و گفت: محمد در سکانس‌های ابتدایی سریال دیالوگی داشت که می‌گفت می شینی یا بنشونمت؟ یا داریوش فرهنگ گفت: حواست باشه محمد اونور میز سی آی ای است و محمد گفت اینور میز هم ماییم و سکانس قسمت آخر که فردی به بچه‌های گروه امنیتی ما گفت بچه جون برو کنار و وحید رهبانی در پاسخ گفت اگر همین بچه ها نبودند مملکت رو هوا بود و اینها غیرت چهل سال پیش شما را داشتند.

تهیه‌کننده سریال «گاندو» با اشاره به جلوگیری از بازپخش این سریال تلویزیونی، تأکید کرد: اگر آقای فروغی مردانه پای این سریال نمی‌ایستاد واقعا پخش نمی‌شد. به اندازه‌ای که در پخش اذیت شدیم در ساختش سختی نداشتیم. قرار بود شنبه بازپخش‌های گاندو از شبکه افق پخش شود اما نشد و قرار بود مهمان برنامه تلویزیونی باشم که قبل از روی آنتن رفتن از ما عذرخواهی کردند.

وی با انتقاد از مانع‌تراشی برای طرح آزادی بیان در یک سریال تلویزیونی، گفت:  سریال گاندو نیز مثل همه جوان‌هایی که سالها پیش ایستادگی کردند تا پیام‌شان به گوش همه برسد هستند. آزادی بیانی که فقط حرفش را می زنند نمیدانم کجاست و هیچ کسی لحظهای توقع انتقاد ندارد. از آقای علی عسگری تشکر میکنم که با این هجمههای فراوانی که شد صبورانه هیچ واکنشی نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: سریالی مثل «گاندو» تمام شدنی نیست. چند روز پیش لبخند محمد واقعی را دیدم که حجت بر من تمام شد. او فردی بود که جز به جز این پرونده را تائید کرد.

حجت‌الاسلام بی‌آزار تهرانی بعد از تفسیر چند آیه درباره پروژه نفوذ، اشاره کرد که: «دلتان شور نزند چراکه مردم و بچه‌های انقلاب پشت شما هستند و ما برای مبارزه با دشمن شاهرگ می‌گذاریم و با امضاء و دستورالعمل کسی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد».

جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» با این جمله صحبت‌های خودش را شروع کرد که متأسفانه در هیاهوی برخی هجمه‌های سیاسی، ابعاد هنری سریال گم شد.

*افشار: ما را تحریم کنید، صداوسیما نقشی ندارد

جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز در ادامه این مراسم گفت: صحبت درباره مسائل مربوط به نفوذ و سیاست‌ها زیاد شده است متاسفانه در این هیاهو ابعاد هنری سریال گم شد. این سریال تجربه جدیدی در سریالسازی ما بود و پدیده جدیدی بود. در عصر حاضر تمامی افرادی که قدرت رسانه‌ای دارند از قدرتشان استفاده کردند اما ما در این بخش غفلت کرده بودیم.

افشار در ادامه بیان داشت: ممکن است به خاطر کمتجربگی در این عرصه نقطه ضعف‌هایی هم داشته باشیم. این کار جزو معدود کارهای بسیار سخت و پیچیده بود و خدا را شکر که دوستان پشت دوربین و تهیه کننده ما را حمایت کردند که آنچه حق مطلب است ادا کنیم.

وی ادامه داد: برای حفظ ساختار به ریتم مناسب و ... مجبور بودیم در هر قسمت بالای 500 پلان داشته باشیم.

وی درباره تحریم مالی صداوسیما در روزهای گذشته گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. ما راضی به این نیستیم که خانواده بزرگ تلویزیون محدود شوند و این هم یکی از ترفندهای نفوذ است که می ‌واهند ما را مقابل دیگران قرار دهند. گرچه بارها صداوسیما تحریم شده و فکر نمی‌کنم این تحریم موثر باشد. حاضرم تا آخر عمرم تحریم شوم و در خانه بمانم اما دوستانم در صداوسیما تحریم نشوند.

این کارگردان سینما و تلویزیون در بخش دیگری از صحبت‌های خود علی‌رغم دعوت مسئولان و مدیران خصوصاً شخص رئیس‌جمهور به تماشای سریال «گاندو»، تأکید کرد: «اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. ما راضی به این نیستیم که خانواده بزرگ تلویزیون محدود شوند و این هم یکی از ترفندهای نفوذ است که می‌خواهند ما را مقابل دیگران قرار دهند. گرچه بارها صداوسیما تحریم شده و فکر نمی‌کنم این تحریم مؤثر باشد. حاضرم تا آخر عمرم تحریم شوم و در خانه بمانم اما دوستانم در صداوسیما تحریم نشوند».

در بخش بعدی مراسم ویدئویی از صحبت‌های علیرام نورائی پخش شد.  

وحید رهبانی بازیگر نقش محمد نیز به خواندن چند بیت از مثنوی بسنده کرد.

حمید مقدم‌‎فر مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان حسن ختام مراسم پشت تریبون قرار گرفت و به این نکته اشاره کرد: «گاندو» یک بخشی از تلاش نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام عصر(عج) را نشان داد‌ و این سریال نقطه عطفی در سریال‌سازی ماست.

وی یکی از امتیازات «گاندو» را نمایش جذابیت حقیقی بدون استفاده از داستان‌های عشق و عاشقی‌های دختر و پسر و زن و مردی و مسائلی از این دست عنوان کرد.

مقدم‌فر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از بی‌تحملی برخی از مدیران و مسئولان تأکید کرد که «برخی‌ها می‌گویند در این سریال هجمه‌هایی به دولت شده است. مخاطب چنین احساسی نداشت، گاندو واقعیت‌ها را نشان می‌داد، اگر جایی بین مسئولان در داستان فیلم بحث و جدل می‌شود این نشان از تضعیف دولت یا بر هم زدن انسجام مسئولان نیست. این همان واقعیت‌هایی است که اتفاق افتاده است».

او همچنین عنوان کرد: «گاندو آیینه‌ای را نشان داده که حالا اگر بد است نباید آینه را بشکنیم. زشتی‌هایی که در آیینه منعکس می‌شود از آیینه نیست».

پایان‌بخش مراسم اهدای لوح تقدیر به عوامل سریال «گاندو» بود.

 
مراسم تقدیر از عوامل سریال گاندو
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.