مشارکت 1.5 میلیون اصفهانی در بسیج ملی کنترل فشارخون
سه شنبه 18 تیر 1398, 13:03

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان اصفهان، فشارخون حدود 1 میلیون و 510 هزار نفر اندازه‌گیری شد.

مشارکت 1.5 میلیون اصفهانی در بسیج ملی کنترل فشارخونبه گزارش رویش نیوز کمال حیدری در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان اصفهان، فشارخون حدود 1 میلیون و 510 هزار نفر اندازه‌گیری شد که از این تعداد 922 هزار نفر به مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بهداشتی و 588 هزار نفر به ایستگاه‌های سطح شهر مراجعه کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون که از 17 خرداد آغاز شد و تا 15 تیر ادامه داشت، هزار نقطه، فشارخون افراد بالای 30 سال را اندازه‌گیری کردند.

وی عنوان کرد: فشارخون 14 درصد مراجعه‌کنندگان در محدوده 9.14 سانتی‌متر جیوه و بالاتر بود که حدود 136 هزار نفر هیچ اطلاعی از فشارخون خود نداشتند، تنها 40 درصد مراجعه‌کنندگان فشارخون طبیعی (8.12 سانتی‌متر جیوه) داشتند و نزدیک به 40 درصد در معرض ابتلا به فشارخون بودند.

حیدری ضمن توصیه به کاهش مصرف نمک تصریح کرد: مصرف نمک منحصر به استفاده جداگانه به عنوان چاشنی نیست و در تهیه غذای آماده و فست فود نمک زیادی استفاده می‌شود، افرادی که در وضعیت پیش فشارخون (محدوده بین 8.12 تا 9.14 سانتی‌متر جیوه) قرار دارند باید سیگار را ترک کنند و فعالیت ورزشی منظم داشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: 8 هزار نفر از افرادی که به ایستگاه‌های سنجش فشارخون مراجعه کردند فشارخون 11.18 و بالاتر داشتند که در لحظه داروی موردنیاز داده شد و در مواردی اورژانس در محل حاضر و با قرص از سکته قلبی و مغزی جلوگیری کرد.

خدمات رایگان مراکز بهداشت ادامه دارد

وی با بیان این‌که هدف تعیین‌شده از سوی وزارت بهداشت اندازه‌گیری فشارخون 1 میلیون و 200 هزار نفر بود، اظهار کرد: اگرچه به هدف رسیده‌ایم اما جمعیت بالای 30 سال استان اصفهان بیش از 2 میلیون و 400 هزار نفر است و انتظار داشتیم مردم مشارکت بیشتری داشته باشند.

حیدری اضافه کرد: با وجود اتمام طرح، مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشت همچنان اندازه‌گیری قد و وزن، فشار، قند و چربی خون، غربالگری سرطان‌های سینه و دهانه رحم در خانم‌ها و سرطان روده بزرگ در خانم‌ها و آقایان، مشاوره روان را رایگان انجام می‌دهند و از عموم جامعه و افرادی که در این طرح شرکت نکردند دعوت می‌کنیم تا برای استفاده از این خدمات به نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونتشان مراجعه کنند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.