کانون‌های گرد و خاک دوباره در اصفهان فعال می‌شوند
شنبه 15 تیر 1398, 15:51

 

کارشناس مسؤول پیش‌بینی هوای اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان گفت: طی 3 روز آینده در بخش‌های شرقی، شمالی، مركزی و تا حد كمتری جنوبی استان، وزش باد نسبتاً شديد همراه با گرد و خاک محلی، كاهش ديد افقی و كيفيت هوا خواهد بود.

کانون‌های گرد و خاک دوباره در اصفهان فعال می‌شوندبه گزارش رویش نیوز فاطمه زهرا سیدان در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر شرایط جوی نسبتاً پایدار طی 3 روز آینده بر روی استان است، اظهار کرد: بر این اساس در این مدت آسمان در اکثر مناطق استان به صورت صاف تا قسمتی ابری، در بعدازظهر و شب گاهی وزش باد نسبتاً شدید همراه با غبار محلی پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس مسؤول پیش‌بینی هوای اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان در ادامه افزود: در بخش‌های شرقی، شمالی، مرکزی و تا حد کمتری جنوبی استان، وزش باد نسبتاً شدید همراه با گرد و خاک محلی، کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهد بود.

شرایط برای فعال‌شدن کانون‌های گرد و خاک داخلی مهیا است

وی با اشاره به صدور اطلاعیه شماره 20 اداره کل هواشناسی اصفهان، تأکید کرد: به سبب افزایش سرعت وزش باد با جهات شمال‌شرقی و شرقی، طی امروز تا اوایل روز سه‌شنبه هفته جاری، شرایط برای فعال‌شدن کانون‌های گرد و خاک داخلی مهیا است که منجر به کاهش دید افقی و کیفیت هوا در نواحی شمال، شرق و بخش‌های مرکزی استان خواهد شد.

سیدان ادامه داد: همچنین بررسی الگوهای جوی و خروجی مدل‌های پیش‌بینی بیانگر تقویت و حاکمیت الگوهای گرم تابستانه از دهه دوم تیر ماه تا اواسط مرداد ماه سال جاری است که منجر به افزایش محسوس دما طی نیمه اول تابستان در اکثر مناطق استان می‌شود، افزایش دمای فراتر از نرمال در مناطق مرکزی، شمالی، شرقی و جنوبی استان بیش از 3 درجه سانتی‌گراد خواهد بود، بیشترین میزان افزایش دما، طی هفته آخر تیر ماه تا آخر هفته اول مرداد ماه پیش‌بینی می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود تدابیر لازم جهت کنترل منابع آب و مصرف بهینه آن و مدبریت تولید و توزیع حامل‌های انرژی مدنظر قرار گیرد. 

وی با اشاره به اینکه در اکثر مناطق استان طی 24 ساعت آینده، دمای هوا در اکثر مناطق استان تغییر محسوسی نخواهد داشت، اعلام کرد: دمای هوای شهر اصفهان امروز در گرم‌ترین ساعات روز به 41 درجه سانتی‌گراد و فردا در سردترین ساعات روز به 24 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

سیدان در پایان عنوان کرد: طی 24 ساعت آینده، سردترین نقطه استان بویین‌میاندشت با 11 درجه سانتی‌گراد و گرم‌ترین نقطه استان خوروبیابانک و کاشان با 45 درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

توصیه‌های کشاورزی

غلامرضا خاکیان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به استمرار و ماندگاری درجه حرارت بالای هوا نسبت به تنظیم دور آبیاری مزارع، باغات و فضاهای سبز شهری اقدام و کشاورزان مناطق مرکزی استان در زمان برداشت محصولات سیب زمینی و پیاز از قراردادن این محصولات در برابر تابش آفتاب خودداری کنند و برداشت محصولات باغی در ساعات خنک روز انجام و بلافاصله بعد از برداشت به محل سایه و خنک منتقل شوند.

دبیر هواشناسی کشاورزی در ادامه از کشاورزان خواست با توجه به احتمال وقوع باد نسبتاً شدید تا اواخر هفته جاری، کشاورزان عملیات محلول‌پاشی و آبیاری بارانی را در ساعات آرام روز انجام دهند و کشاورزان مناطق غرب و جنوب استان، به دلیل مواجه‌شدن ارقام دیررس گیاه ذرت با سرمای پاییزه از این تاریخ به بعد از کشت آن جداً خودداری کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به روند افزایشی دما و افزایش پوشش گیاهی به گردشگران، روستاییان و مرتع‌داران توصیه می‌شود که از روشن‌کردن آتش در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان جداً خودداری کنند و در صورت مشاهده حریق مراتب را با تلفن شبانه‌روزی رایگان 1504 اطلاع دهند.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.