آیا جراحی بینی درد دارد؟
سه شنبه 20 فروردین 1398, 16:58

 

از آنجایی که جراحی بینی با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد، بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند. حس بینی با گذشت چندین ساعت از اتمام بیهوشی یا بیحسی، باز می گردد.

 از آنجایی که آستانه ی تحمل هر شخص با دیگری متفاوت است، احساس درد آنها نیز نمی تواند یکسان باشد. به علاوه پیچیدگی جراحی بینی نقش اساسی در احساس درد دارد. جراحی بینی برای برخی افراد می تواند مشکل و پیچیده باشد که به مهارت و تجربه ی جراح بینی خوب بستگی دارد.

برای برخی افراد جراحی بینی تنها کمی آزار دهنده بوده و برخی دیگر درد های شدیدی را تجربه می کنند. اما تقریبا در همه ی بیماران، پس از جراحی بینی دمای بدن کمی بالا رفته و به 37.5 درجه می رسد. این عارضه پس از 2 تا 3 روز از بین خواهد رفت.

روند جراحی بینی

بیمار نه تنها در طول جراحی بینی دردی حس نمی کند، بلکه پس از آن و در زمان بهبودی نیز دردی نخواهد داشت. جراحان بینی می گویند که بسیاری از بیماران تنها یک قرص مسکن برای آرام کردن درد مصرف می کنند، در حالی که برخی بیماران ادعا می کنند که هیچ مسکنی مصرف نکردند زیرا دردی نداشتند.

 

 

با این وجود، بودن بینی در گچ می تواند برای بیمار آزاردهنده باشد و از آنجایی که پس از برداشتن گچ، باز هم برای مدتی بینی به سمت بالا چسب زده می شود، این سختی ادامه دار خواهد بود. بیماران می گویند که این وضعیت در 2 روز اول برایشان بسیار سخت بوده، اما پس از روز سوم احساس بهتری داشته اند. در واقع در طول روند جراحی بینی (حین و پس از عمل) بیمار عملا دردی حس نمی کند بلکه چیزی که بیماران اغلب از آن شکایت دارند، عدم توانایی آنها برای تنفس طبیعی است که می تواند آزار دهنده باشد. پس از اتمام انواع جراحی بینی، چه عمل زیبایی بینی یا انحراف بینی ، بیمار تا حدی ورم و کبودی دارد و میزان آسیب دیدگی بافت بینی، به سرعت بهبود طبیعی فرد بستگی دارد. با این حال، بیمار می تواند با عمل کردن به توصیه های بعد از جراحی بینی که توسط پزشک در اختیار وی قرار خواهد گرفت، سرعت بهبودی خود را افزایش دهد.

 

 

فرآیند جراحی بینی تنها در یک روز انجام می گیرد و گچ بینی برای یک هفته روی بینی قرار دارد. پس از یک هفته بیمار مجددا به مطب پزشک مراجعه می کند تا این گچ توسط وی برداشته شود. نگران درآوردن گچ بینی خود نباشید زیرا این مرحله، کاملا بدون درد است (بیمار هرگز نباید خود گچ را بردارد، حتی اگر احساس کرد گچ در حال افتادن است). سپس بینی بیمار تمیز  شده و چسب زده می شود. همچنین توضیحاتی درباره نحوه شستشو و مراقبت های بعدی به وی داده می شود. تنها کاری که بیمار باید شب اول و 2 روز پس از جراحی انجام دهد، گذاشتن یخ روی کبودی چشم هاست.

طبیعتا در هر جراحی ناراحتی و درد وجود دارد، اما در بیشتر موارد رینوپلاستی دردناک نیست. به همین دلیل لازم است توجه کافی به دستورالعمل هایی که قبل از جراحی از سوی پزشک و پرستاران داده می شود، داشته باشید.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.