صدور بخشنامه‌های متعدد، عامل کندی صادرات
چهارشنبه 17 بهمن 1397, 10:44

 

یک فعال صنعتی، صدور بخشنامه‌های متعدد را یکی از موانع صادرات در سال جاری عنوان کرد و گفت: دولت از اوایل امسال، با صدور بخشنامه‌های متعدد، روند صادرات را مختل کرد و بسیاری از واحدها با این مشکلات مجبور به کاهش تولید خود شدند.

صدور بخشنامه‌های متعدد، عامل کندی صادرات/ بازگشت ثبات به شرط تک نرخی شدن ارزبه گزارش رویش نیوز احمد خوروش امروز در گفت‌وگو با فارس در خصوص وضعیت صادرات در سال گذشته و اثرگذاری تصمیمات دولت بر این مقوله اظهار کرد: در سال جاری مسائل متعددی گریبان‌گیر صادرات کشور شد و تصمیماتی در اولویت قرار گرفت که مانع توسعه صادرات بود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان، صدور بخشنامه‌های متعدد را یکی از موانع صادرات در سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: دولت از اوایل امسال، با صدور بخشنامه‌های متعدد، روند صادرات را مختل کرد و بسیاری از واحدهای تولیدی و به خصوص شرکت‌های فولادی با بروز این مشکلات مجبور به کاهش تولید خود شدند.

وی متذکر شد: چند ماه طول کشید تا پیگیری‌های بخش خصوصی به فعالان اقتصادی در اصلاح این بخشنامه‌ها به نتیجه برسد و بر همین اساس، وضعیت صادرات در ماه‌های آبان و آذر نسبت به ماه‌های قبلی بهبود یافت.

این کارآفرین اصفهانی در خصوص مشکلات صنعتگران در وضعیت فعلی نیز اذعان کرد: کمبود سرمایه در گردش، اولویت اصلی صنعت کشور است و به دلیل سه برابر شدن هزینه‌های تولید، بسیاری از واحدهای صنعتی درگیر مشکل سرمایه در گردش هستند.

این فعال صنعت فولاد همچنین یادآور شد: بانک‌ها در تأمین سرمایه شرکت‌ها موفق نبوده و در نتیجه صنعت کشور با مشکل کاهش تولید مواجه شده است.

به گفته خوروش، مشکلات مالیاتی دیگر معضلی است که گریبان گیر صنایع شده و با وجود پیگیری‌های اتاق بازرگانی و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، هنوز این معضل برای بسیاری از واحدها وجود دارد و به آن‌ها فشار وارد می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در گمرکات کشور تصریح کرد: فرآیند صادرات و واردات در کشور با پیچیدگی‌های زیادی همراه است و نبود دستورالعمل مشخص در گمرک و صدور دستورالعمل‌های متنوع باعث تشدید این مشکلات شده است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان متذکر شد: تغییر قیمت پایه صادراتی یکی از خواسته‌های صادرکنندگان بود که با پیگیری‌های انجام شده تا حدی اصلاح شد اما این اصلاحات هنوز کافی نیست.

خوروش در خصوص مسأله ارز چند نرخی و اثرات آن بر صادرات نیز یادآور شد: در وضعیت ارزی، اتخاذ سیاست‌های متضاد باعث تشدید مشکلات شده و اعلام چند نرخ ارز توسط دولت، مشکلی است که باعث سردرگمی تولیدکننده و صادرکننده شده است.

وی اعلام داشت: در حال حاضر صادرکننده نمی‌داند که در صورت صادرات، چه ارزی و به چه نرخی به دست خواهد آورد و تا زمانی که دولت دست به یکسان‌سازی نرخ ارز نزند، ثبات به اقتصاد باز نخواهد گشت.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.