تولید کننده ما هستیم بازار دست دلالان!
چهارشنبه 17 بهمن 1397, 10:40

 

باتوجه به بحران خشکسالی در کشور بسیاری از کشاورزان به سمت کشت گلخانه‌ای روی آورده‌اند و خوشبختانه امروز گلخانه‌ها نماد استقلال و اشتغال کشور هستند چرا که توانسته‌اند عملکرد خوبی از نظر تولیدات و صادرات محصولات ارایه دهند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ایمنا، کشت گلخانه ای در واقع نمادی از عبور کشاورزی از سنتی به علمی است که صرفه جویی، اشتغالزایی، استفاده از حداقل زمین برای تولید محصول، افزایش کارایی مصرف آب، افزایش تولید برنامه‌ریزی ‌شده، قابلیت کنترل محصول و آفات، تولید و تنوع محصول به صورت خارج از فصل، تنظیم برنامه کشت مطابق نیاز بازار از جمله مهمترین مزایای آن اعلام شده است.

در این راستا دهاقان نیز توانسته با ایجاد شهرک گلخانه‌ای، شرکت تولیدات و ترمیم سازه‌ها از صفر تا مراحل پیشرفته و استفاده از کارشناسان مجرب حرفی برای گفتن در سطح کشور داشته باشد.

۱۰ درصد  گلخانه‌های استان اصفهان در شهرستان دهاقان قرار دارد

جمشید اسکندری، مدیر هماهنگی ترویج اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان در این باره گفت: امروزه کشاورزی محور استقلال و اشتغال کشور محسوب می شود و اگر به درستی مورد توجه قرار بگیرد از نظر امنیت غذایی به درجه مطلوب برسد نیازی به گسترش مباحث بهداشتی و درمانی نیست.

وی با تاکید بر اینکه امروزه با وجود خشکسالی و کمبود منابع آبی نه تنها تولیدات کشاورزی کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده افزود: آموزش‌های نوینی که به بهره برداران ارائه می‌شود باعث شده آن‌ها به عنوان استاد مسلم در زمینه‌های گوناگون کشاورزی شناخته شوند و در واقع مسیر پیشرفت ما از سنتی به صنعتی ادامه دار شده است و همین موجب  پیشرفت در زمینه تولید و صادرات محصولات است.

مدیر هماهنگی ترویج اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه گلخانه ها ظرفیت ۱۰ برابر تولید محصولات در فضاهای آزاد را فراهم می کند گفت: در استان اصفهان یک هزار و ۶۰۰ هکتار گلخانه وجود دارد که ۱۰ درصد آن در شهرستان دهاقان قرار گرفته و از نظر عملکرد نیز در سطح بالا می باشد.

اسکندری از برگزاری آیین تجلیل از گلخانه‌دارهای برتر استان در سی ام ماه جاری خبر داد و اضافه کرد: در این آیین از ۶۰ گلخانه‌دار برتر استان تجلیل می‌شود که ۱۰ درصد این تعداد از شهرستان دهاقان هستند.

وی خاطرنشان کرد: استان اصفهان در زمینه تولیدات گیاهان زینتی، مینی تیونرها، کلنی‌های زنبور عسل و پرورش ماهی رتبه نخست کشور را دارا است.

صادرات ۵۴۰ تن فلفل گلخانه‌ای شهر گلشن به کشورهای خارجی

امیر صفرپور، رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان نیز گلخانه‌ها را نماد بارز اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: برای رونق بخش کشاورزی در مرحله نخست باید ساختارهای موجود اصلاح شود و کشاورزان را از کشت غرقابی به تولید محصولات کشاورزی در گلخانه ها سوق داد.

وی ادامه داد: در این راستا بیش از یکصد و ۶۰ هکتار گلخانه در این شهرستان احداث شده که صادرات محصول نیز علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی به کشورهای خارجی حوزه خلیج فارس نیز انجام می‌شود.

رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دهاقان با توجه به اینکه شهر گلشن نیز سهم خوبی از همین صادرات محصول گلخانه‌ای ایفا کرده است گفت: در ۱۱ ماهه گذشته ۵۴۰ تن فلفل از این شهر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.

صفرپور خاطرنشان کرد: انواع گل‌های شاخه بریده از جمله لیسیانتوس، لیلیوم و رز و محصولاتی همچون فلفل دلمه‌ای، گوجه زیتونی، خیار و بادمجان در گلخانه‌های دهاقان و گلشن تولید می‌شود.

کمبود آب مهم‌ترین مشکل گلخانه داران

حاجی بابایی از گلخانه داران شهر گلشن، با اشاره به مشکلات حوزه گلخانه‌داری گفت: مهم‌ترین مشکل امروز کشاورزان و گلخانه‌داران کمبود آب است و همین موضوع باعث شده تولید محصولات کاهش یابد.

وی ادامه داد: این معضل به یک بحران تبدیل شده  و علت آن نیز خشکسالی است که امیدواریم امسال با بارندگی‌های خوبی که داشته ایم این مشکل تا حدی رفع شود.

این گلخانه دار با ابراز گلایه از تعامل نداشتن دستگاه‌های خدمت رسان تصریح کرد: خدمات برق و گازرسانی به گلخانه‌ها با مشکل انجام می‌شود و از نظر تسهیلات نیز در مضیقه هستیم.

بازار صادرات دست دلال‌ها است

کمالی از دیگر گلخانه داران دهاقان در این باره گفت: اگر چه ما تولید کننده هستیم، اما بازار دست دلال ها است و آنها بدون هیچ زحمتی سود ‌می‌برند.

وی ادامه داد: نوسانات بازار در کاهش تولید و صادرات نقش مهمی دارند و متاسفانه عواملی مانند دلالان بیشتر از تولیدکنندگان به سود مالی می‌رسند.

این گلخانه دار با ابراز گلایه از افزایش قیمت پلاستیک، سبد، کارتون و... افزود: این افزایش قیمت ها نیز در کاهش صادرات و تولید تاثیرات منفی گذاشته است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.