زوایایی از یک اتفاق ناگوار و چند برداشت/ رسانه‌ای با بودجه دولتی که در زمین دشمن بازی می‌کند
سه شنبه 13 آذر 1397, 12:17

 

دو روز گذشته خبری مبنی بر آزار جنسی پدر یکی از دانش آموزان که نائب رئیس انجمن اولیا و مربیان نیز بوده در دبستان پسرانه در محدوده ناحیه 4 آموزش و پرورش شهر اصفهان خبرساز شد؛ حادثه‌ای که بازیگران متعددی دارد و نقش هر یک از آن‌ها قابل بررسی است.
به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، یکی از جرائم ثابت و همیشه مذموم در طول تاریخ تعرضات جنسی به انسان‌ها بوده که بیش از همه از زنان و کودکان قربانی گرفته است، به دلیل ماهیت این جرایم در بسیاری از مواقع بازگفته نشده و پنهان کردن این اتفاق متاسفانه از سوی قربانیان در جوامع مختلف امری معمول است.

اما امروزه و با گسترش رسانه‌ها خبرهایی از این دست در انواع مختلف خود، بیش از پیش شنیده می‌شود و در این بین آزار کودکان بی‌دفاع و بی‌گناه که معصوم‌ترین انسان‌ها هستند، فکر هر انسانی را آزرده می‌کند.

کودکان بزرگترها را حامی و مدافع خود می‌دانند و می‌خواهند به آن‌ها تکیه کنند، حال این بزرگترها می‌توانند پدر و مادر، اقوام، معلمان، مسؤولان مدرسه، راننده سرویس مدارس و یا اعضای انجمن اولیا و مربیان باشند که قصور هر کدام می‌تواند تأثیر منفی جبران‌ناپذیری در روحیه، شخصیت و زندگی این کودکان داشته باشد.

آزار دانش‌آموزان دبستانی در اصفهان

خانواده‌ها فرزندان خود را به مدرسه می‌فرستند تا در محیطی آرام و بدون دغدغه در جمع همسن و سال‌های خود به فراگیری علم و دانش بپردازند، آرامش و امنیت کودکان در مدرسه به عهده مدیر و بقیه کادر مدرسه است و قصور یکی از این عوامل که باعث آسیب به کودکان شود بخشیدنی نیست.

دو روز گذشته خبری مبنی بر آزار جنسی پدر یکی از دانش آموزان که نائب رئیس انجمن اولیا و مربیان نیز بوده در دبستان پسرانه در محدوده ناحیه 4 آموزش و پرورش شهر اصفهان خبرساز شد.

موضوعی که روابط عمومی آموزش و پرورش آن را تأیید کرده و گفت: موضوع فعلاً در حد کودک‌آزاری است و هنوز تجاوز ثابت نشده است، به همین دلیل اولیای دانش‌آموزان این مدرسه روز گذشته در مدرسه تجمع و به این اتفاق ناگوار اعتراض کردند.

همچنین علی اصفهانی دادستان اصفهان در رابطه با این پرونده، اظهار کرد: در پی وصول گزارشی مبنی بر آزار و اذیت چند دانش‌آموز در یکی از مدارس ابتدایی اصفهان دستور ویژه قضایی صادر و متهم که یکی از اعضای انجمن اولیا و مربیان مدرسه بوده است، بازداشت شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان در ادامه افزود: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، با تعیین شعبه ویژه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان، تحقیقات تکمیلی در دستور کار قرار گرفت و از شکات احتمالی می‌خواهیم که تا حصول نتیجه، مراتب را از طریق دستگاه قضایی پیگیری کنند.

این اتفاق را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد، نقش آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی دانش آموزان در مدارس، مسؤولان مدرسه شامل مدیر و معاونان، والدین دانش آموزان و در نهایت و شاید از همه مهمتر رسانه ها.

رسانه‌ای با بودجه دولتی که در زمین دشمن بازی می‌کند

به نظر می رسد رسانه ها در چنین رویدادهایی (خودکشی، تجاوز، کودک‌آزاری و...) روی یک تیغ دو لبه قرار دارند؛ از یک سو وظیفه اطلاعرسانی و روشنگری برای جلوگیری از رویدادهای مشابه و از طرفی القای حس ناامنی در جامعه.

آنچه در مدرسه اصفهان رخ داده به طور قطع شنیع و همانطور که دادستان اصفهان تاکید کرده مستحق شدیدترین مجازات است، اما باید توجه داشت این اتفاق در یک مدرسه و برای چند دانش آموز معدود رخ داده، البته که حتی برای یک نفر هم قابل قبول نیست.

نکته قابل توجه این که استان اصفهان بیش از 7300 مدرسه و 840 هزار دانش‌آموز دارد، انعکاس چنین خبری با تیترهایی که دل هر پدر و مادری را بلرزاند و نسبت به همه مدارس بدبین کند هزینه ای به مراتب بیش از اصل این حادثه ناگوار دارد.

در این میان نقش خبرگزاری که وابسته به دولت بوده و در تجربه های تلخ مشابه همچون اسیدپاشی و قحطی در فروشگاه‌ها جو جامعه را ملتهب کرده نمی‌توان نادیده کرد، رسانه ای که با برجسته کردن موضوع، تهیه خوراک برای رسانه های بیگانه فراهم کرده (نمونه آن رسانه سلطنتی BBC است که روز گذشته تمرکز خود را بر این موضوع قرار داده) و طوری وانمود می کند که جامعه رو به فروپاشی اخلاقی است!

این در حالی است که جامعه ایرانی به دلیل هنجارهای شرعی و عرفی به مراتب وضعیت بهتری در رابطه با موضوعات اخلاقی نسبت به سایر جوامع دارد؛ اما عملکرد برخی رسانه های استان منجر به انتشار رویدادی بسیار معدود در رسانه های بین المللی شده و آن‌ها نیز همچون برگ برنده علیه کشور در ابعاد وسیع جامعه ایران را به زیر سؤال می برند.

تکرار تجربه تلخ تهران در اصفهان

از نقش رسانه ها گذشته، با توجه به اینکه این اتفاق غیراخلاقی دفعه قبل در یکی از مدارس استان تهران رخ داده بود، باید دید چه اقدامی برای جلوگیری از این اتفاق انجام شده؟ چرا مسؤولان مدارس با دقت بیشتری وظایف خود را انجام نداند و باعث شدند تا بار دیگر این اتفاق در اصفهان اتفاق بیفتد؟ آیا می‌توانند این اتفاق ناگوار را از ذهن دانش‌آموزان آسیب دیده پاک کنند؟

هر چند روابط عمومی آموزش و پرورش استان اصفهان از برخورد با مسؤولان سهل انگار مدرسه خبر داده و گفته: مسؤولان اداره آموزش و پرورش ناحیه 4 و اداره کل آموزش و پرورش استان چندین ساعت در مدرسه حضور یافتند و به صحبت‌های اولیا گوش کردند و در نهایت آموزش و پرورش استان از متهم شکایت و مدیر و ناظم مدرسه را از سمت خود عزل کرد و پرونده آن‌ها را به هیئت تخلفات فرستاد، همچنین اعلام کرد که تحقیقات تکمیلی در حال اجرا است و پس از پایان تحقیقات می‌توان گفت که تجاوزی صورت گرفته است یا خیر و در حال حاضر فقط یک ادعاست.

مسؤولان مدرسه در انجام وظایف خود غفلت کردند

این موضوع نشان دهنده بی مسؤولیتی و بی مبالاتی مدیر و بقیه کادر مدرسه است که فردی از اولیای دانش‌آموزان توانسته به راحتی در بین دانش‌آموزان مدرسه تردد کند و آن‌ها را در همان محیطی که باید برایشان امن باشد، مورد آزار و اذیت روحی و فیزیکی قرار دهد، حال با این که این فرد دستگیر شده است، چطور می‌توان صدمات روحی که به این دانش‌آموزان وارد شده است را جبران کرد؟ 

ماندگارترین کودک‌آزاری، تنبیه بدنی و آزار جنسی است

آرزو قوامی کارشناس مسائل اجتماعی در رابطه با کودک‌آزاری و اثرات آن بر کودکان می‌گوید: خشن‌ترین و ماندگارترین کودک‌آزاری تنبیه بدنی و آزار جنسی است و بدخلقی، گوشه‌گیری، اضطراب، اشکال در خوابیدن، افت تحصیلی و خشم بی‌دلیل نسبت به والدین از علائم کودک‌آزاری است.

لزوم آموزش خودمراقبتی به کودکان

اینجا نقش خانواده‌ها برجسته می‌شود، اقدامی که حساسیت والدین را می طلبد؛ کارشناس مسائل اجتماعی با تأکید بر لزوم آموزش خودمراقبتی به کودکان، تصریح کرد: از زمان خروج کودک از منزل و سپری کردن زمان بیرون از منزل و بدون حضور والدین، لازم است تا آموزش‌های خودمراقبتی را دریافت کند و با حوادثی که ممکن است او را تهدید کند، آشنا شود.

خانواده‌ها باید در کنار مراقبت از فرزندان خود، آن‌ها را برای مقابله با اتفاقاتی که ممکن است در بیرون از منزل و به دور از چشم والدین برایشان پیش بیاید، آموزش دهند و توانمند سازند تا بتوانند فرزندان خود را از آسیب‌های مختلف روحی و فیزیکی حفظ کنند، زیرا کودکی سن رشد و نمو فرزندان و در عین حال زمان بی دفاع و آسیب‌پذیرتر بودنشان است.  

باید در نظر داشت که علاوه بر دانش‌آموزانی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، بقیه دانش‌آموزان هم آزار روحی دیده و از رفتن به مدرسه ترس دارند و به گفته یکی از اولیای این دانش‌آموزان، کودکان با ترس به مدرسه وارد می‌شوند و از سرویس بهداشتی ترس دارند.  

آزار دیدن کودکان کل جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد

مسعود ملکیان مشاور خانواده با اشاره به اینکه کودکان توان دفاع از خود را ندارند و باید نهادهایی خاص از آن‌ها حمایت کنند، افزود: پیامدهای کودک‌ازاری تنها متوجه کودک و خانواده وی نیست و همه جامعه را متأثر می‌کند، کودکان آزار دیده امروز، به آزارگران فردا تبدیل می‌شوند و این تسلسل همچنان ادامه دارد.

مشاور خانواده با اشاره به اینکه بیشتر خانواده‌ها از اعلام کودک‌آزاری خودداری می‌کنند، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها نقش مهمی را در گرفتاری کودکان در دام افراد سودجو دارند، آموزش خودمراقبتی به کودکان بیش از پیش ضرورت دارد و آموزش‌ها باید در ابتدا از خود والدین آغاز شود.

به گزارش فارس همه جامعه باید بدانند که کودکی از مهمترین دوران زندگی هر فردی محسوب می‌شود و برای به سلامت گذراندن این دوران این بزرگترهای جامعه هستند که باید حامی و مدافع آن‌ها باشند، والدین باید آموزش‌های لازم خودمراقبتی را به کودکان ارائه کنند و آن‌ها را برای مواجهه با مشکلات و اتفاقات احتمالی آگاه و توانمند کنند و در ادامه به آن‌ها این اطمینان خاطر را بدهند که اگر زمانی مورد آزار فردی قرار گرفتند بدون ترس از تهدیدهای او، موضوع را با والدین خود درمیان بگذارند.

از طرفی هم آموزش و پرورش نسبت به انجام وظایف و تعهدات مسؤولان مدارس نظارت بیشتر و دقیق‌تری داشته باشد و زمینه را برای استفاده افراد سودجو مهیا نکند و با برخورد سخت با مسؤولان این دبستان و همچنین متهم اصلی پرونده که یکی از اولیای دانش‌آموزان همین مدرسه است، باید تلنگری به همه افراد زده شود تا از چنین اتفاقاتی در آینده جلوگیری شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.