یادداشت- مهدی ساغری:
لقمه‌های درشت، پول‌های خرد!
شنبه 10 آذر 1397, 13:09

 

 رویش نیوز- یادداشت- مهدی ساغری: آقای محمود فروزبخش (نویسنده کتاب شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته) در یادداشتی به آقای مهدی مقدری تاخته که چرا فهرست کمک‌های شهرداری اصفهان به مجموعه‌های فرهنگی در سال‌های 83 تا 96 را منتشر کرده است.

در فایل اکسل ذکر شده که گروه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی اصفهان از مجموعه شهرداری چه میزان کمک مالی دریافت کرده‌اند.

من علت عصبانیت برادر عزیز را از این شفافیت نفهمیدم و فکر نمی‌کنم انتشار این ارقام نشانگر زشت و شنیع بودن حمایت شهرداری از مراکز فرهنگی مردمی باشد. چنانکه سال ۹۵ هم به آقای قاسم‌زاده معاون فرهنگی شهردار وقت پیشنهاد دادم این کمک‌ها را به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی کند که متأسفانه نپذیرفت. (اینجا)

آقای فروزبخش! من هم مانند شما دغدغه تربیت دارم، ولی این چه ربطی به شفافیت پرداخت‌ها دارد؟ اتفاقاً انتشار این فهرست نشان داد که مسئولان پیشین شهرداری اصفهان چقدر در تقسیم بودجه‌ها عدالت داشتند و جماعت رانت‌خواری که شما نام بردید، بر چه کسانی مصداق می‌یابد؟

البته من توقع ندارم آن کسانی که در این فهرست نامشان آمده و پول‌های کلان گرفته‌اند، به‌قول شما «سینه دیوار گذاشته شوند»، اما شایسته است بگویند با این پول‌ها چه کرده‌اند؟

مؤسسه‌ای قرآنی فقط در سال 95، 590 میلیون تومان کمک دریافت کرده و جمعاً در طول این سال‌ها نیز بدون در نظر گرفتن رشد قیمت‌ها، نزدیک به 900 میلیون دریافتی داشته است و نمونه‌های دیگر...

کمک‌های شهرداری به این گلوگاه‌های فرهنگی بر اساس قانون و مصوبات شورای شهر انجام شده، اما نحوه توزیع این ارقام و رعایت عدالت در آن محل سؤال است. اینکه ملاک پرداخت بیشتر به برخی افراد و مراکز چه بوده و آیا سلیقه، تفکر سیاسی و روابط در این میان نقش داشته یا نه، مطلبی است که مسئولان پیشین باید پاسخ دهند. اما سخنم این است که کسانی که این پول‌ها را دریافت کرده‌اند، اگر برابر آن فعالیت درخور و مؤثری داشته‌اند، گوارای وجودشان! وگرنه باید توضیح دهند و به مطالبه جدی شهروندانی که این مبالغ از جیب آنان برداشت شده، توجه کنند.

آقای فروزبخش! بد نیست نگاهی بیندازید به گفتگویی که در سال ۹۵ با دو نفر از مدیران مراکز فرهنگی اصفهان داشتید: (اینجا)

 

در این میزگرد دو تن از مسئولان مجموعه‌های فرهنگی شهر اصفهان حضور داشتند. یکی از آن دو می‌گوید: «متأسفانه بحث فرهنگ مظلوم واقع شده است و پشتیبانی و کمک دولت و عمومی صورت نمی‌گیرد، یا این‌قدر ناچیز است که به‌حساب نمی‌آید. مثلاً فکر می‌کنم اگر کمک‌های دولتی یا عمومی را جمع کنیم، زیر ۱۰ درصد است. مسئولان ما روز قیامت چگونه می‌خواهند پاسخگو باشند؟... الآن نیز مجموعه‌های فرهنگی در خط مقدم هستند و هیچ توجه و کمکی به آنان نمی‌شود.»

جالب است که طبق فایل منتشر شده، این برادر گرامی در همان سال و دو سال پیش‌تر 60 میلیون و برادر دیگر 73 میلیون تومان دریافت کرده‌اند که احتمالاً رقم ناچیزی است در حد «هیچ»!

آیا این دوستان عزیز و دیگرانی که رقم‌های درشت گرفته‌اند، نمی‌خواهند گزارش بدهند که در این سال‌ها با بیت‌المال چه کرده‌اند؟ یا به قول آقای فروزبخش صفای دورهمی در جهنم را ترجیح می‌دهند؟!

و اما بعد؛

آقای مقدری!

انتشار چنین فهرستی نه تنها از نظر امثال من خطا نیست، بلکه به شفافیت و مطالبه‌گری کمک می‌کند، اما کار شما با وجود درستی، ناقص است. شما به عنوان «کمک‌های بلاعوض فرهنگی» اشاره کرده‌اید و تنها «مراکز، کانون‌ها و پایگاه‌های فرهنگی» را هدف گرفته‌اید.

  1. حق این بود که تمامی فعالیت‌های معاونت فرهنگی و نیز سازمان فرهنگی-تفریحی شهرداری را مد نظر قرار می‌دادید و همه کمک‌ها را افشا می‌کردید. انتشار یک فهرست گزینشی فقط بخشی از حقیقت را نشان می‌دهد. برای نمونه در این فهرست پول‌های کلانی که شهرداری بابت کنسرت‌ها و برگزاری مراسم‌ها پرداخته است، کجاست؟ هر سال چندین میلیارد بابت جشنواره فیلم کودک خرج می‌شود. گزارش آن کو؟ 20 دوره جشنواره در اصفهان برگزار شده و سال 97 نیز از جیب مردم اصفهان 3 میلیارد برای آن هزینه کردید، سال‌های قبل هم کم‌وبیش همین ارقام. اگر میانگین، سالی یک میلیارد هم هزینه کرده باشید، می‌شود 20 میلیارد تومان. کم نیست!

نمونه‌ای دیگر: اردیبهشت 95 شهرداری اصفهان برنامه «من اصفهانی‌ام» را به بهانه نکوداشت اصفهان برگزار و در عرض 5 شب صدها میلیون تومان پول اصفهانی‌ها را خرج کرد. چرا گزارش مالی آن مراسم منتشر نمی‌شود. رقم دریافتی مجری، خواننده و ... چقدر بوده است؟

  1. مشخص کنید که کل بودجه فرهنگی شهرداری در آن سال‌ها چقدر بوده است؟ بودجه فرهنگی سال 96 شهرداری مجموعاً 192 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که از این حجم، حدود 255 میلیون به کمک‌ها اختصاص یافته؛ یعنی کمتر از یک‌دهم درصد! گزارش آن 99.9 درصد چه می‌شود؟ آقای شورای شهر! گزارش پول‌های کلان را بدهید لطفاً!
  2. این، باید آغاز شفاف‌سازی باشد. چرا که درشت‌ترین پول‌ها در بخش‌های غیر فرهنگی شهرداری گردش دارد. بودجه سال جاری شهرداری اصفهان 3000 میلیارد تومان است که فقط 167 میلیارد آن فرهنگی است! یعنی کمنر از 6 درصد! پس اگر دنبال فساد و رانتی هم باشیم، باید در آن 94 درصد دیگر بیشتر دقیق شویم. افزون بر آن، به‌خاطر کاهش نسبت بودجه فرهنگی در سال 97 نسبت به 96 باید معترض باشیم و پاسخ سخنگوی پیشین و کنونی شورای شهر را بخواهیم.
  3. آقای مقدری! من هم طرفدار ضابطه‌مندی و عدالت در کمک به مجموعه‌های فرهنگی هستم، اما کجای سیستم شهرداری این قاعده‌مندی وجود دارد؟ بهمن 96 گفته‌اید: «۳۵ میلیارد تومان به‌منظور کمک به هزینه‌های پرسنلی آتش‌نشانی در نظر گرفته شده است.

وقتی در یک سال می‌شود برای هزینه‌های پرسنلی یک نهاد 35 میلیارد پول داد، برای پرداخت 26 میلیارد تومان در 14 سال چه منتی دارید؟ درست است که تیم پیشین شهرداری این مبالغ را عادلانه توریع نکرده است، ولی اصل کمک به مجموعه‌ها را زیر سؤال نبرید. رقم‌های کلان را بچسبید!

  1. یکی از ابعاد ناقص بودن گزارش شما، این است که جناحی نگاه کرده‌اید. آقای مقدری! به ما چه که شما دو جریان با هم دعوا دارید؟ چرا از سال 83؟ گزارش کمک‌های بلاعوض دوره‌های پیشین را هم منتشر کنید. اصلاً از بالا رفتن برج جهان‌نما به‌جای «احیای بافت تاریخی اصفهان» در دوره آقای جوادی بگویید. از نابودی بافت تاریخی اصفهان در زمان شهرداران اصلاح‌طلب و اصول‌گرا بگویید. از تخریب «حمام تاریخی خسروآقا» در دوران آقای ملک‌مدنی بگویید...
  2. و اما سخن آخر. سال 88، شهردار وقت اصفهان آقای سقائيان‌نژاد چنین گفت: «اجراي طرح سيتي‌سنتر اصفهان با اعتباري نزديك به 600 ميليارد تومان از جمله طرح‌هاي مشاركتي شهرداري اصفهان است.» (روزنامه كيهان، شماره 19465، 26/6/88 ، صفحه 3)

ظاهراً هنگامی‌که عده‌ای این در و آن در می‌زدند تا پول خردهای شهرداری را برای کارهای فرهنگی‌شان با منت و دردسر بگیرند، پول‌های درشت با حمایت مسؤولان وقت شهرداری به سمت پروژه‌های فرهنگ‌ساز! دیگر سرازیر شده و 23 برابر رقمی که بر سر آن جنجال و گفتگوست، «قلمبه» تقدیم یک نفر شده است که نه تنها زیر سؤال نمی‌رود، بلکه تقدیر و ستایش هم می‌شود! آقای مقدری شاید در مورد این ارقام نیز قصد شفاف‌سازی داشته باشند.

 

مدارک:

(اینجا)، (اینجا) و (اینجا) را هم ببینید.

 

نظرات

- نادر
مثل اینکه آقایان از هر دو طرف روزه سکوت گرفته ند!
1397-09-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.