بیانیه موسسه بینه پیرو انتشار لیست مساعدتهای شهرداری اصفهان به موسسات فرهنگی
شنبه 10 آذر 1397, 12:11

 

کارى که قرآنى‌ها امروز در کشور ما میکنند، به‌نظر من یک کار راهبردى و مهم است. امروز جامعه‌ى قرآنى ما، قاریان و حافظان و ترتیل‌کنندگان و بقیّه‌ى کسانى که در این راه تلاش میکنند، در واقع این حرکت راهبردى را دارند انجام میدهند و این بسیار مهم است؛ این‌را باید قدر دانست. 

مقام معظم رهبری مد ظله العالی

احتراما پیرو انتشار لیست مساعدتهای فرهنگی شهرداری اصفهان در سالهای گذشته به موسسات فرهنگی و قرآنی شهر اصفهان که با اهداف خاصی صورت گرفته است به استحضار می رساند موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه با توجه به تاثیر و جذابیت تلاوت نوجوانان در جذب و علاقه­ مند نمودن مردم و ایجاد زمینه انس با کتاب وحی، پس از برگزاری جلسات متعدد و مشورت با کارشناسان، طرح برگزاری اولین دوره مسابقات قرآنی بیان را ویژه نوجوانان سراسر کشور، تدوین و به منظور جذب حامیان مالی و معنوی جهت اجرای با شکوه این مسابقات از دستگاه ها و ارگان های مختلف دعوت به همکاری نمود که از میان آنها شهرداری اصفهان که همواره در مباحث فرهنگی و قرآنی پیشتاز و مسئولین وقت آن نیز علاقه مند به حرکتهای قرآنی بودند آمادگی خود را جهت حمایت مالی از این مسابقات اعلام نمودند.

موسسه بینه طرح مورد نظر را به ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کریم کشور نیز ارسال نمود و با مکاتبات، ارتباطات تلفنی و حضوری و برگزاری جلسات متعدد با مسئولین این ستاد، توانست مجوز برگزاری این مسابقات را دریافت نماید.

پس از آن طبق تفاهم نامه ای که مابین معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان و موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه منعقد گردید، هزینه های مسابقات شامل، تبلیغات و اطلاع رسانی، هزینه جوایز، اسکان و پذیرایی، هزینه های تدارکاتی، حق الزحمه داوران، کارشناسان و نیروهای اجرایی و … که معادل مبلغ ۵۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان بود به عهده شهرداری اصفهان و طراحی، اجرا، کارشناسی و مدیریت فنی مسابقات به عهده موسسه بینه قرار گرفت.

این مسابقات در رشته های مختلف؛ قرائت قرآن کریم، اذان، ترتیل، تواشیح، نقاشی، خوشنویسی و عکس در دو مرحله مقدماتی و نهایی در تابستان ۱۳۹۵ برگزار گردید و افراد منتخب به مدت سه روز در اصفهان به رقابت پرداختند و در پایان مراسم اختتامیه با شکوهی در شب میلاد با سعادت امام همام حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در میدان امام خمینی اصفهان برگزار گردید.

لذا  موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه اعلام می دارد؛ کلیه هزینه هایی که تحت عنوان مساعدت به موسسه بینه در لیست مورد اشاره منتشر گردیده است مربوط به برگزاری اولین دوره مسابقات قرآنی بیان می باشد که این موسسه اجرای آن را به عهده داشته  است که متاسفانه تحت عنوان مساعدت به این موسسه قرآنی بیان گردیده است.

در ادامه موارد زیر جهت تبیین جوانب مختلف این رویداد قرآنی بیان می گردد:

  • غالبا برگزاری همایشها و جشنواره های در سطح ملی با کیفیت اجرایی پایین و ضعیف تر از مسابقات بیان، با هزینه ای به مراتب بیش از هزینه ای که شهرداری اصفهان جهت برگزاری این رویداد قرآنی در شهر اصفهان هزینه نمود اجرا می گردد. ( به گونه ای که افراد مرتبط با این موضوعات، هزینه ای که جهت اجرای این مسابقات پیش بینی کرده بودند بیش از یک میلیارد تومان بود.)
  • در این مسابقات به بیش از ۱۵۰ نفر از نوجوانان ممتاز کشور که حائز رتبه های برتر در رشته های مختلف گردیده بودند جوایز ارزنده ای اهداء گردید.
  • تعداد ۵۰۰۰ نفر در مرحله مقدماتی این مسابقات شرکت نمودند و حدود ۴۰۰ نفر از برترین های آنها از سراسر کشور جهت رقابت در مرحله نهایی مسابقات انتخاب گردیدند که به اتفاق یک نفر همراه، جهت رقابت نهایی به اصفهان دعوت شدند و به مدت سه روز در اصفهان به رقابت پرداختند. هزینه پذیرایی، اسکان، ایاب و ذهاب (تعداد ۸۰۰ نفر)، اجاره و تجهیز محلهای برگزاری مسابقات و …  در طول این مدت به عهده ستاد برگزاری مسابقات بود.
  • جهت تبلیغات و اطلاع رسانی این رویداد قرآنی در سطح کشور، پوستری فاخر طراحی و چاپ گردید و به اقصی نقاط کشور ارسال شد و تیزر تبلیغاتی آن در دفعات متعدد از شبکه های مختلف سیما پخش گردید علاوه بر آن بخشهای مختلفی از مسابقات و مراسم اختتامیه آن به صورت زنده و یا آرشیوی از شبکه قرآن سیما پخش گردید که تمامی اینها هزینه های خاص خود را به دنبال داشته است.
  • بیش از ۵۰ نفر داور و کارشناس در سطح استان و کشور قضاوت این مسابقات را در مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی بر عهده داشتند که حق الزحمه کلیه آنها به همراه حق الزحمه تیم اجرایی این مسابقات که از ابتدا تا انتها اجرای بخشهای مختلف مسابقات را بر عهده داشتند توسط ستاد برگزاری مسابقات پرداخت گردیده است.
  • مراسم اختتامیه این رویداد قرآنی در میدان امام خمینی اصفهان، با حضور شرکت کنندگان و بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم قرآن دوست شهر اصفهان، همراه با حضور مسئولین شهر و استان و مسئولین و چهره های مختلف فرهنگی قرآنی کشور برگزار گردید که به نوبه خود همایشی کم نظیر در عرصه قرآن کریم به شمار می رود.

 

و اما بیان چند نکته ضروری است:

۱- بیان اینگونه مطالب خلاف واقع و بعضا تقطیع شده، بدون اشاره به علت و محل هزینه آن اجحاف در حق موسسات فرهنگی شهر بوده و زحمات افراد دلسوز و خدوم فرهنگی و قرآنی شهر را بدون دلیل زیر سوال می برد.

۲- با توجه به تاثیر زیادی که حرکتهای اصیل فرهنگی و قرآنی در شهر داشته و دارد لازم است اگر کسانی حقیقتا قصد ایجاد شفافیت دارند ابتدا از حرکتهای بی ثمر و بعضا مخالف با شئون اسلامی و دینی که در شهر و با هزینه های گزاف در حال اجرا می باشد شروع نمایند و بعد از آن مطالبه مردم مذهبی و ولایت مدار اصفهان از تیم جدید شهرداری اصفهان این است که حقیقتا علت اینکه این حرکتهای تاثیر گذار قرآنی در شهر ادامه پیدا نکرده است چیست؟

۳- موسسه بینه در سالهای اخیر توانسته است به همت مسئولین و مربیان دلسوز خود در سطح کشور و حتی بین المللی تاثیر گذار باشد و با تربیت هزاران نوجوان قرآنی بارها قرآن آموزان آن توفیق اجرای برنامه در محضر رهبر معظم انقلاب را پیدا نموده اند و تاثیری که فعالیتهای موسسه و دانش آموخته های آن در سطوح مختلف داشته اند برای همگان عیان است لذا بیان مطالب خلاف واقع تاثیری در نوع نگاه مردم به آن نخواهد داشت.

 در پایان بار دیگر تاکید می شود هزینه ای که در رسانه ها تحت عنوان مساعدت به موسسه قرآنی بینه مطرح گردیده است به هیچ عنوان مساعدت نبوده و صرفا هزینه برگزاری مسابقاتی بوده است که موسسه بینه طبق تفاهم مشترک برای شهرداری اصفهان اجرا نموده است.

امیدواریم با بهره­ گیری از فیض لایتناهی الهی و با حمایتهای مادی و معنوی مردم شهید پرور و قرآن دوست شهر اصفهان، بتوانیم به لطف حضرت حق و عنایات اهل بیت علیهم السلام، همچنان بدون شائبه و مقتدر فضایی فراهم آوریم که رنگ هجران و غربت از امانت گرانبها و ارزشمند نبی اکرم صلی­ الله ­علیه ­وآله زدوده شود و قلوبِ ساکنان آستان پر یُمن اصفهان از ماء معین قرآن و اهل بیت وحی علیهم السلام، که گنجینه های علم الهی‌اند انتعاش یابد.

موسسه فرهنگی قرآن و عترت بینه

 

نظرات

- احسان
امیدوارم رویش این نظر را انتشار بده میشه اعضای هیات موسس را نام ببرید شنیده شده که آقای رضا امینی رییس شورای شهر سابق و اصغر آذربایجانی عضو شورای شهر سابق در این جمع هستند . به نظر شما رانت چیه ؟ اگه یه موسسه قرآنی دیگه در اصفهان مراجعه میکرد چنین مبلغی به عنوان هزینه بهشون داده میشد .دقیقا این کار خلاف شرع و قانون بوده و بیشک خداوند بزرگ در همین دنیا پس گردنی را خواهد زد
1397-09-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- جواد
مبالغ سالهای قبل از 95 هم مربوط به مسابقات بوده؟ لطفا شفاف سازی کنید
1397-09-11 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.