عوارض جانبی در نوزادان زنان چاق
یکشنبه 18 شهریور 1397, 17:53

 

چاقی در زنان باردار، ریسک داشتن عوارض جانبی در نوزادان را بالا می برد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ژورنالobstet gynecol, محققان دانشکده پزشکی لوییس، به مقایسه ریسک مستقل عوارض جانبی نوادان بین نوزادان مادران چاق و غیر چاق بدون داشتن بیماری فشار خون بالا یا دیابت پرداختند.

این یک مطالعه ثانویه از یک کوهورت تک مرکزی انحام شده در ۳۷_هفته بارداری از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۰است. زنان با اختلالات فشار خون بالا و دیابت (پیش از بارداری و بارداری) از مطالعه خارج شدند. نتایج اولیه شامل موارد زیر بود.

عوارض جانبی نوزادان شامل مرگ، اختلال تنفسی، اسپیراسیون مکونیوم، سپسیس مورد ظن و تایید شده، انسفالوپاتی هیپوکسی-ایسکمی، هیپوترومی درمانی، یا صرع است. ترکیبی از عوارض جانبی نورولوژی نوزادان شامل انسفالوپاتی هیپوکسی-ایسکمی، هیپوترومی درمانی یا صرع است. نتایج اولیه مقایسه بین نوزادان مادران چاق و مادران غیرچاق بود.

از میان ۶۴۵۸زن شرکت کننده در مطالعه،۳۳۱۱نفر چاق بودند. پس از تعدیل کردن نتایج بر اساس نژاد، نوزادان بیماران چاق به طور قابل توجهی ریسک بالاتری برای داشتن عوارض جانبی (۹.۲ درصد در زنان چاق  در برابر ۷.۲ درصد در زنان غیر چاق) و اختلالات نورولوژی نوزادان (۰.۷ درصد در زنان چاق نسبت به ۰.۳ درصد در زنان غیر چاق) داشتند. مخصوصا، نوزادان بیماران چاق به احتمال بیشتری دارای انسفالوپاتی هیپوکسی-ایسکمیک بودند.

مطابق با نتایج به دست آمده، در فقدان اختلالاتی از قبیل دیابت و افزایش فشار خون، چاقی مادر یک ریسک فاکتور مستقل برای عوارض جانبی نوزادان  به حساب می آید.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.