آلمان تسلیم فشار آمریکا شد
شنبه 17 شهریور 1397, 13:01

 

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان در سخنانی گفت که «ما به شدت از اخبار مربوط به تلاش ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از یک بانک آلمانی به آن کشور نگرانیم» و از دولت آلمان خواست که با دخالت خود جلوی چنین اقدامی را بگیرد.
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، برلین نمی‌تواند فدرال رزرو آمریکا (بانک مرکزی ایالات متحده) را به عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای خود نادیده بگیرد. این پاسخی است که آلمان در قبال درخواست ایران برای انتقال  ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از برلین به تهران مطرح کرده است. این درخواست مربوط به انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران در بانک تجاری ایران و اروپا موسوم به EIHP است.
 
به گزارش رجانیوز؛ چندی قبل دولت جمهوری اسلامی درخواست خود برای انتقال پول نقد به ایران را مطرح کرد. این تصمیم که احتمالا با بلوکه شدن این مبلغ پس از برقراری مجدد تحریم‌های آمریکا در آینده نزدیک هم بی ارتباط نیست، با واکنش سریع سفیر آمریکا در آلمان روبرو شد. ریچارد گرنل در سخنانی گفت که «ما به شدت از اخبار مربوط به تلاش ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از یک بانک آلمانی به آن کشور نگرانیم» و از دولت آلمان خواست که با دخالت خود جلوی چنین اقدامی را بگیرد. مسئولان اعلام کردند که جمهوری اسلامی این میزان پول نقد را برای تأمین ارز مسافرتی ایرانیانی نیاز دارد که به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند از کارت‌های اعتباری خود در خارج از کشور استفاده کنند. کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی چندی قبل در پاسخ به هفته‌نامه آلمانی اشپیگل گفته بود: «ایران الآن به این پول برای وارد کردن کالاهای ضروری نیاز دارد».
 
به دنبال این سخنان، بانک مرکزی آلمان با ایجاد تغییراتی در مقررات خود، شرایط معاملات نقدی و انتقال پول در این کشور را سخت‌تر کرد. بنا بر مقررات جدید، بانک مرکزی آلمان می‌تواند در موارد موجه استثنایی در راستای حصول اطمینان از رعایت مقررات قانونی در حوزه‌های تحریم‌های مالی، پیشگیری از پولشویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم، از طرف‌های معامله‌ی نقدی با خود توضیحات و تضمین‌هایی در مورد قصد و هدف آنان از معامله بخواهد. بر اساس تغییرات جدید در مقررات بانک مرکزی آلمان، در چنین مواردی چنانچه تردیدی بجا در مورد درستی توضیحات یا رعایت تضمین‌های طرف معامله وجود داشته باشد، بانک فدرال حق دارد از انجام معامله خودداری کند. این بدان معناست که اگر موارد مصرف این پول‌ها مورد پسند طرف آلمانی نباشد، می‌تواند بدون هیچ مشکلی از ارائه خدمات و پول نقد به ایران سرپیچی کند. معنای دقیق‌تر این سخن آن است که دولت آلمان حق تعیین تکلیف برای محل خرج و هزینه‌کرد پول‌های ایران را برای خود قائل شده است!
 
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع چهارشنبه ۱۴ شهریور از چشم‌پوشی موقت ایران از تصمیم خود برای انتقال ۳۰۰ میلیون پول نقد از آلمان به تهران خبر داده است. دو فرد که از جزییات درخواست ایران از بانک تجارتی ایران و اروپا مطلع هستند به خبرگزاری رویترز گفته‌اند این بانک به سازمان نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان اطلاع داده که درخواست برداشت پول از حساب ایران را دیگر پیگیری نکند. پیش از خبرگزاری رویترز، روزنامه زوددویچه و شبکه‌های رادیو و تلویزیونی DNR  وWDR  آلمان خبر انصراف ایران از برداشت پول از حساب خود را منتشر کرده بودند.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.