استاندار اصفهان:
آمار میزان آب سد زاینده‌رود هر روز روی میز من است/ روی حاشیه‌سازی‌های شورای شهر اصفهان حساسم
چهارشنبه 30 خرداد 1397, 10:30

 

استاندار اصفهان گفت: آمریکا با آن همه ادعا در حال انزواست چراکه خودخواهی توأم با نادانی دارد و مردم کشورش نیز این رویه را نمی‌پذیرند.
به گزارش رویش نیوز به نقل ازفارس، محسن مهرعلیزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در دولت‌های نهم و دهم شرایط پولی و درآمدی خوبی داشتیم اما شرایط اقتصادی خوبی را تجربه نکردیم؛ تصور همگان در شرایط فعلی اقتصادی و در روند پسابرجام این بود که براساس یک عهدنامه بین‌المللی قرار است تعاملاتی در سطح جهان صورت گیرد و بدون هیچ تهدیدی ایران بتواند با همه کشورهای جهان رابطه داشته باشد.

وی افزود: ضمن این که برجام کار با ارزشی بود و اثرات خوبی طی 2 سال در کشور داشت، اما به دلیل کارشکنی‌های آمریکا، هرگز اثرات واقعی خود را نداشت و نهایتاً چندی پیش شاهد اعلام خروج آمریکا از برجام بودیم؛ آمریکا به هر بهانه‌ و شیوه‌ای درصدد فشار بر جمهوری اسلامی است که این کار را با ابزار تحریم، تبلیغات سوء، اقدامات رسانه‌ای و پمپاژ ناامیدی انجام می‌شود؛ این شیوه خاص حاکمان امروز کاخ سفید است تا فشار مضاعف بر ایران بگذارند و از ابعاد مختلف کشتیرانی، نفت، کالاها و ... جمهوری اسلامی را تحریم کنند.

استاندار اصفهان با بیان این که بعد از 40 سال شدیدترین شرایط فشار را لمس کرده‌ایم، گفت: دشمنان به طرق مختلف از همان ابتدای انقلاب درصدد دشمنی با جمهوری اسلامی بودند و 8 سال جنگ را بر ما تحمیل کردند؛ دشمن به قول خودش درصدد انجام اقدامات بازدارنده است تا ایران را از سیطره منطقه‌ای محدود کند اما در این کار موفق نشده‌ و به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌خواهند از سیطره ایران در کشورهای منطقه جلوگیری کنند.

* آمریکا با آن همه ادعا در حالت انزواست

وی خاطرنشان کرد: مزاحمت‌های دشمن شاید سرعت حرکت ما را آهسته کند اما نمی‌تواند ما را از راه خودمان بازدارد؛ در زمان تحریم‌ها در دولت‌های نهم و دهم پیشرفت‌های خوبی داشتیم و این زمان برای ما یک فرصت بود؛ آمریکا با آن همه ادعا در حالت انزواست چراکه خودخواهی توأم با نادانی دارد و مردم این کشور نیز این رویه را نمی‌پذیرند؛ آمریکا ادعای دموکراسی می‌کند و خود پیرو آن نیست چراکه در یک پیمان بین‌المللی چند جانبه نمی‌تواند متعهد بماند.

مهرعلیزاده اذعان داشت: فرصتی که هم‌اکنون برای ایران فراهم شده، فرصت اتکاء و توجه بیشتر به ظرفیت‌های خودمان شده تا بدون اتکا به درآمدهای نفتی بتوانیم با یافتن تکنولوژی‌های جدید و موقعیت‌های کشورمان پیشرفت کنیم؛ حتی اگر در دلمان به بیرون وابستگی داشته باشیم در داخل ساخته نمی‌شویم، به عنوان مثال در جنگ تحمیلی نه تنها هیچ کشوری کمک‌مان نمی‌کرد، بلکه همه کشورهای جهان بر علیه جمهوری اسلامی بودند.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به سن‌پترزبورگ یادآور شد: اصفهان چندین سال است که خواهرخوانده شهر سن‌پترزبورگ است و برای آن که بتوان از این امکان استفاده کرد باید ارتباطات را افزایش داد؛ البته استفاده از این ظرفیت صرفاً رفت و آمد مسؤولان این دو شهر به یکدیگر نیست بلکه نیازمند اقدامات عملی است.

* آمار مسافران روسیه به ایران تقریباً صفر

مهرعلیزاده تأکید کرد: نزدیک به 100 هزار نفر از ایران به روسیه سفر می‌کنند اما آمار گردشگران از روسیه به ایران تقریباً صفر است؛ چرا اصفهان نباید بتواند از روسیه گردشگر جذب کند؟ باید پرواز مستقیم اصفهان به سن‌پترزبورگ برقرار شود و این ارتباط هوایی باید نسبت به دیگر شهرهای مهم جهان نیز صورت گیرد.

وی بیان داشت: در خصوص آب، عمران و وضعیت معیشتی مردم اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده و به عنوان مثال در خصوص تنظیم بازار شب عید در استان اصفهان نیز اقدامات خوبی صورت گرفت و با وجود شوک نوسانی در قیمت ارز این تعادل حفظ شد.

استاندار اصفهان تصریح کرد: مردم با شگردها و طراحی‌های دشمن از مسیر خارج نمی‌شوند و مسؤولان استان اصفهان اجازه ندادند هیچ کالایی بی‌دلیل گران شود و با مکانیزم‌های لازم ثبات قیمت‌ها برقرار شد.

* رابطه‌ای بین درآمد و بازگشت آن به یک استان وجود ندارد 

وی با اشاره به سخنان مطرح شده اخیر مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان متذکر شد: هیچ رابطه مستقیمی بین درآمد و بازگشت آن به یک استان وجود ندارد و این موضوع راجع به دیگر استان‌ها نیز صدق می‌کند؛ مالیات‌ها در کل کشور براساس فعالیت‌های مردم در مناطق مختلف مشخص می‌شود.

مهرعلیزاده عنوان داشت: بودجه کشور از محل فروش نفت، درآمدهای مالیاتی، گمرک و فروش دارایی‌های دولت از جمله سهام شرکت‌ها و در برخی موارد نادر فروش اوراق عرضه تأمین می‌شود و براساس آنچه که چه استانی چه نیازی دارد، بودجه به هر استان اختصاص می‌یابد.

وی بیان کرد: در بسیاری از استان‌ها، فولاد مبارکه یا ذوب‌آهنی وجود ندارد و منابع درآمدی نیست، بنابراین بسیاری از استان‌های محروم کشور نیازمند تزریق بودجه از مرکز هستند و عدم تخصیص بودجه به آنان بی‌عدالتی است.

استاندار اصفهان گفت: 90 درصد درآمدهای استان اصفهان حاصل سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ است؛ باید عدالت مالیاتی به صورت دقیق رعایت شود، به طوری که عده‌ای نخواهند با داشتن درآمد بالا مالیات ندهند و عده دیگری با درآمد پایین تحت فشار مالیاتی قرار گیرند.

* بودجه 400 میلیاردی برای تونل سوم

وی اضافه کرد: برای تونل سوم کوهرنگ در سال 96، 70 میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شده بود که امسال این رقم به 393 میلیارد تومان رسیده و ارتباطی به درآمدهای استان اصفهان ندارد؛ استان اصفهان جایگاه دوم صرفه‌جویی در مصرف آب کشور را دارد.

مهرعلیزاده با اشاره به بازدید از تصفیه‌خانه‌ها، سردخانه‌ها و موزه آب سن‌پترزبورگ کشور روسیه افزود: با وجود منابع آبی زیاد در این شهر، مصرف آب بسیار پایین است و همه پساب آن تصفیه می‌شود تا حتی محیط زیست نیز از بین نرود.

وی ابراز داشت: 280 میلیون متر مکعب از 320 میلیون متر مکعب آب در استان اصفهان باید بازیابی شود اما فقط 120 میلیون متر مکعب از این مقدار بازیابی می‌شود؛ سطح چاه‌های استان اصفهان بسیار پایین آمده که البته خیلی نگران‌کننده نیست.

* پروژه‌ای که طی 23 سال تکمیل نشد

استاندار اصفهان ادامه داد: پروژه بهشت آباد و تونل کوهرنگ از سال 74 تاکنون تکمیل نشده که در طول این سال‌ها مسؤولان استان و نمایندگان باید پیگیری بیشتری می‌کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه تونل سوم کوهرنگ تنها 22 درصد پیشرفت داشته و نزدیک به 2.5 برابر بودجه مورد نیاز آن معادل هزار و 200 میلیارد تومان دریافت شده است، در حالی که اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان برای این پروژه کافی است؛ شرکت فولاد مبارکه نیز برای کمک 500 میلیارد تومانی برای این پروژه اعلام آمادگی کرده است.

مهرعلیزاده در خصوص برداشت‌های بی‌رویه از زاینده‌رود یادآور شد: فشار آب در ورودی و انتهای مسیر آب در اصفهان متفاوت است و دلیل آن برداشت‌های بی‌رویه در مسیرهای مختلف است؛ تا اندازه زیادی برداشت‌های بالادست استان اصفهان تعدیل شده و در این رابطه با وزیر نیرو مکاتبات زیادی صورت گرفته است.

وی عنوان داشت: بارندگی‌های اخیر در طول سال آبی از مهر 96 تاکنون نصف سال قبل است و از مرداد و شهریور باید بتوانیم با مدیریت آب شرب را حفظ کنیم؛ میزان سهمیه آب باغ‌داران استان اصفهان فقط به اندازه‌ای است که درختان آن خشک نشوند چراکه در غیر این صورت آبی برای شرب باقی نخواهد ماند.

* 60 هزار کشاورز در 66 رسته کاری مشغول به کار می‌شوند

استاندار اصفهان تصریح کرد: طرح اشتغال کشاورزان استان اصفهان در نوع خود بی‌نظیر است چراکه طرح عملیاتی فکرشده دقیقی و ارزشمند است؛ این طرح از بعد کرامت و مشارکت‌های مردم بسیار مطلوب است و حتی حقوق اتباع بیگانه نیز در آن مشخص شده است.

وی ادامه داد: 66 رسته کاری در این طرح تعریف شده تا در تمامی شهرهای در مسیر زاینده‌رود که بر اثر خشک‌سالی آسیب دیده‌اند، مشاغل جایگزین اجرایی شود.

مهرعلیزاده بیان داشت: 7 هزار و 845 طرح در سراسر استان اصفهان با سرمایه‌گذاری‌ 2 هزار 700 میلیارد تومانی برای اشتغال کشاورزان در نظر گرفته شده که هزار و 700 میلیارد آن به شکل تسهیلات از طریق بانک‌ها و در قالب تسهیلات تکلیفی و800 میلیارد تومان آن از طریق سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و دولتی صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد: طرح اشتغال کشاورزان از هفته آینده در استان اصفهان آغاز خواهد شد که سقف انجام این طرح 3 سال است و 60 هزار کشاورز اصفهانی را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

* درآمد 600 هزار تومانی هر کشاورز از طریق انرژی خورشیدی

استاندار اصفهان اضافه کرد: برای بازیابی پساب و بازیابی آب برای تصفیه، 110 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده و برای جمع‌آوری و هدایت آب از تصفیه‌خانه‌ها نیز 160 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای تأمین مصرف برق خانگی هزار منزل کشاورز در شرق اصفهان از پشت بام و حیاط آنان برای نصب صفحات انرژی خورشیدی استفاده شده تا هر خانه بتواند 5 کیلووات برق تولید ‌کند؛ کشاورزان این میزان برق تولیدشده را به دولت می‌فروشند به طوری که برای هر خانوار ماهیانه 600 هزار تومان درآمد حاصل خواهد شد.

مهرعلیزاده عنوان داشت: از افراد توانمند در حوزه‌های مختلف مدیریتی استفاده می‌کنیم ولی هیچ‌گاه درب استان را بر روی نیروهای غیر بومی توانمند نمی‌بندیم؛ اول همه ایرانی هستیم و سپس یکی اصفهانی و یا قمی است، آنچه که مهم است، توانمندی است.

* روی حاشیه‌سازی‌های شورای شهر اصفهان حساسم

وی با بیان این که در حال حاضر ارتباط با یکی از 14 خواهرخوانده اصفهان عملیاتی شده است، گفت: سن‌پترزبورگ نخستین مقصد ما برای تحقق ارتباط با شهرهای خواهرخوانده اصفهان بود و این روند ادامه خواهد داشت چراکه ارتباط با خواهرخواندگی نباید صرفاً روی کاغذ باشد.

استاندار اصفهان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر واکنش استانداری نسبت به حاشیه‌سازی‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: روی حاشیه‌سازی‌های شورای شهر اصفهان حساسیت داریم و فرمانداری در این خصوص ورود پیدا کرده است چراکه استانداری و فرمانداری در این خصوص مسؤولیت دارد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر چگونگی مسؤولیت استانداری در قبال روزه‌خواری بیان داشت: براساس قوانین روزه‌خواری در ملع عام در کشور ما ممنوع است و در این رابطه آماری از روزه‌خواری در اصفهان جمع‌آوری نشده است؛ رستوران‌ها برای خدمت‌رسانی به مسافران براساس قوانین صنفی مجوز توزیع و عرضه مواد غذایی دارند.

* تا جوانان هستند از افراد مسن‌ استفاده نمی‌کنم

مهرعلیزاده با بیان این که نمی‌توانیم کشاورزی را در استان اصفهان از بین ببریم اما می‌توانیم شیوه‌های کشاورزی را تغییر دهیم، تصریح کرد: بسیاری از سرمایه‌گذارانی که به دلیل بروکراسی سنگین از استان اصفهان خارج شده بودند، به این استان بازگشته‌اند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار یکی از روزنامه‌های شهر اصفهان مبنی بر مبنای انتخاب مدیران در استان اصفهان عنوان داشت: بدیهی است که نیروهای لایق همسو با برنامه‌های دولت در اولویت انتخاب هستند اما در هر صورت به دنبال انتخاب نیروهای جوان‌تر برای مناصب مختلف هستم چراکه اینجانب محصول اعتماد به جوانان بوده‌ام و تا زمانی که جوانان حضور داشته باشند از فرد مسن‌تر استفاده نمی‌کنم.

استاندار اصفهان با بیان این که به رشد و توسعه متوازن میان حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی معتقدم، افزود: جلسه‌ای با احزاب سیاسی استان اصفهان برگزار شد و تأکید شد که خانه احزاب  در استان اصفهان راه‌اندازی شود تا احزاب بتوانند مسیر صحیحی را در حوزه سیاسی طی کنند؛ بر میثاق‌نامه احزاب سیاسی استان اصفهان تأکید دارم چراکه اتفاقی رشدکردن‌ها باعث عدم توازن میان اعضای قوای مختلف خواهد شد.

* معیاری برای اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن افراد در اصفهان وجود ندارد

وی با اشاره به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت تصمیم‌گیری جهت تعیین مکان تجمعات یادآور شد: مکان‌یابی برای تجمعات در استان اصفهان جلوتر از دیگر استان‌هاست و برای این کار مکان مشخصی در نظر گرفته شده است.

مهرعلیزاده ابراز داشت: در تعیین فرمانداران هیچ دخل و تصرفی از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود نداشته است؛ به دلیل غیر فعال بودن احزاب و نمایندگان رسمی آنان در استان اصفهان، معیاری برای اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن افراد وجود ندارد.

وی در واکنش به سؤال یکی از خبرنگاران که شما به اصفهان آمدید تا تیر خلاص را به زاینده‌رود بزنید، اضافه کرد: مافیای آب در استان اصفهان توهم است، من نیامده‌ام که تیر خلاص به زاینده‌رود بزنم، بلکه آمده‌ام تا زاینده‌رود را احیا کنم؛ زاینده‌رود باید زنده شود و تمام انرژی من برای همین کار صرف می‌شود.

* آمار میزان آب سد زاینده‌رود هر روز روی میز من است

استاندار اصفهان متذکر شد: مشکلات میان‌استانی آب تا حد زیادی برطرف شده و سد زاینده‌رود ظرفیت آبگیری مجدد را دارد؛ طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان نیز در حال مطالعه و پیگیری است، جالب است بدانید که آمار ورودی و خروجی سد زاینده‌رود و دیگر منابع آبی استان اصفهان صبح، ظهر و عصر هر روز روی میز من است.

وی بیان داشت: قطع و وصل نوبتی برق استان‌ اصفهان و استان‌های همسایه از اوایل خرداد کنترل می‌شود که البته نیازمند کار بیشتری است؛ شیر انتقال آب اصفهان به یزد در اختیار استان اصفهان است و میانگین آب شرب انتقالی به یزد  5.1 میلیون متر مکعب است.

مهرعلیزاده تأکید کرد: در استان اصفهان 250 هزار بیکار موجود است که قرار است 100 هزار اشتغال در سال 97 ایجاد شود که این امر به صورت تدریجی است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.