یادداشت:
مشکلات زنان در جامعه فقط به دست خود زنان حل می شود
چهارشنبه 30 خرداد 1397, 10:02

 

الهه علیخانی*: امروز میخواهم یک دلنوشته را خدمت همه شما تقدیم کنم. دلنوشته ای از خودم که بیش از یک دهه است که درباره زنان مطالعه کرده، پژو هش میکنم، به تحصیلات اکادمیک پرداخته وچه بسیار خوانده و نوشته ام.

هم جامعه شناسی جنسیت و زنان کار کرده ام، هم حقوق زن در اسلام را خوانده و تدریس کرده ام. امروز میخواهم حرف دل خودم را برایتان بنویسم. آنچه من در این سالها به آن رسیده ام این است که حتی خود مازنان هم، خودمان را باور نداريم.

اگر بررسی کافی داشته باشیم در می یابیم که زن در فرهنگ ایران زمين و نيز در دین مبین اسلام دارای جایگاه بسیار والا و متعالی است. حقوق واقعی زن در اسلام بسیار جامع وکامل است. اما آيا قانون مدنی ما در باب زن هم، تمام حقوق کامل و انسانی زن را برایش در نظرگرفته است؟؟ آيا حرمت وشان کامل انسانی زن در مواد و لوایح و تبصره های قانونی به طور کامل در نظر گرفته شده است؟؟ بیایید برای یک بار هم که شده به این فکر کنیم که خود ما زنان به عنوان (زن) باید جایگاه ومنزلت واقعی خود را دریابیم!

در فرهنگ دیرین کشور عزیزمان و در حقوق کامل و جامع اسلامی، زن بودن ارزشمند است، فضيلت است!!

پس برای حل مشکلات و مسائل و دغدغه های زنان ایران، نه به دنبال نظريات فمینیسم برویم و نه در تعصبات وکلیشه های جنسیتی کورکورانه غوطه ور شویم...برای مسائل زنان ایران به فکر راه حل و چاره توسط خود زنان باشیم، بدون هیچ داوری و پیش زمینه فکری و عقیدتی، بدون هیچ باور داشت و کلیشه جنسیتی. به امید سرافرازی هر روز زنان و دختران سرزمینم در تمام صحنه های علمی، مذهبی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی واجتماعی...

*پژوهشـگر ومدرس مطالعات زنان.    

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.