بی‌اطلاعی شهرداری اصفهان از دارایی‌های شهری؛
هزینه دوباره شهرداری اصفهان برای ساخت ایستگاه مترو
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397, 11:37

 

باگذشت بیش از هفت ماه از فعالیت شورای پنجم شهر در اصفهان و پیگیرهای مکرر برای شفاف‌سازی درباره چگونگی واگذاری و فروش فاز 1 و 2 برج جهان‌نما، هفته گذشته دو عضو شورای شهر اصفهان با انتشار پستی در فضای مجازی عنوان کردند که "تفاهم‌نامه فسخ واگذاری هتلِ ارگ جهان‌نما با بنیاد تعاون ناجا و بازگرداندن آن به شهرداری در جلسه علنی شورای شهر اصفهان به تصویب رسیده است و این تفاهم‌نامه را یک حرکت بزرگ برای تامین منافع شهروندان و رونق این مجتمع و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و تفریحی عنوان کردند.»
به گزارش رویش نیوز به نقل از اسکان نيوز؛ سمیه قنبری: بهمن‌ماه سال گذشته جواد شعرباف، مشاور عالی شهردار اصفهان در گفت‌وگو با اسکان نيوز در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان قطار شهری از ورودی ایستگاه مترو که 20 سال پیش در ارگ جهان‌نما طراحی و ساخته‌شده است، استفاده نمی‌کند؟ به‌صراحت  واگذاری« کامل فاز 1 و 2 برج جهان‌نما به بنیاد تعاون ناجا را دلیل بهره‌برداری نکردن از ورودی ایستگاه ساخته‌شده مترو در ارگ جهان‌نما اعلام کرد» و گفت: مالکیت این بخش از ارگ جهان‌نما در اختیار شهرداری نیست و نمی‌توان در بنایی که دارای مالکیت خصوصی است دخل و تصرف کرد.


توافق با بنیاد تعاون ناجا ممکن نشد، شهرداری ایستگاه جدید ساخت 

این اظهارنظر قاطع مشاور عالی شهردار اصفهان در حالی است که طبق ماده 106 قانون مدنی ایران"حق ارتفاق" شهرداری می‌توانست از ورودی ایستگاه مترو که سال ها پیش در ارگ جهان نما ساخته شده بود، بهره‌برداری کند.

شعرباف با تاکید بر تمایل شهرداری اصفهان به استفاده از ورودی ایستگاه مترو ساخته‌شده در ارگ جهان‌نما، گفت: موضوع استفاده از ورودی ایستگاه مترو ارگ جهان نما حداقل دو مرتبه در جلسه هیات ‌مدیره قطار شهری مطرح شد؛ اما چون شهرداری نتوانست با بنیاد تعاون ناجا برای بهره‌برداری از این ایستگاه به توافق برسد؛ درنهایت برای ادامه فعالیت خط یک مترو مجبور به ایجاد ورودی مترو در قسمت شمال شرقی، جنوب شرقی و غرب میدان امام حسین (ع) شدیم. ورودی‌هایی که  برای ساخت هرکدام از آن‌ها علاوه بر این‌که هزینه‌های زیادی پرداخت شده، بخشی از پیاده‌رو خیابان چهارباغ و دروازه دولت اشغال و عبور و مرو عابران پیاده را با سختی همراه کرده است. 
 فقط هتل ارگ جهان نما به بنیاد تعاون فروخته شد

 پس از حدود سه ماه پیگیری درباره چگونگی واگذاری فاز 1 و 2 برج جهان‌نما به بنیاد تعاون و پس از ناامیدی از پاسخ‌گویی مهدی مقدری، سخنگوی شورای شهر اصفهان؛ دفتر مهدی مزروعی، عضو حقوقدان شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به نحوه واگذاری فاز 1 و 2 ارگ جهان‌نما به نقل از مهین شکرانی، مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان که به گفته او در زمان واگذاری فاز 1 و 2 ارگ جهان‌نما به‌عنوان یکی از کارمندان بخش امور مالی اداری شهرداری اصفهان مشغول به کار بوده است، نقل‌قول شد که: "طبق اطلاعات به‌دست‌آمده از بخش‌های حقوقی و  مالی اداری، شهرداری مرکزی در سال 88 تنها "هتل جهان  نما" به بنیاد تعاون واگذارکرده است و بیش از 3 هزار مترمربع زیربنا شامل(سه سالن سینما با گنجایش حدود 800 نفر، بیش از یک هزار مترمربع سالن اجتماعات، استخر و 300 متر فضای نمایشگاهی) از فاز 1 و 2 جهان‌نما که دو دهنه تخریب شو ورودی ایستگاه ساخته شده خط یک مترو در دیوارهای بتی و ضد زلزله ارگ جهان نما نیز شامل آن می‌شود؛ همچنان در تملک شهرداری اصفهان است.

فضایی که به گفته مشاور عالی شهردار اصفهان به این دلیل از آن استفاده نشد که "در تملک مالک خصوصی بوده و شهرداری مجاز نیست در ملک شخصی دخل و تصرف کند. موضوعی که سازمان قطار شهری را مجبور کرده بر خلاف میل باطنی و با توجه به تمایلش برای بهره‌برداری از ورودی ایستگاه ساخته شده در ارگ جهان نما نتواند از این بخش از املاک شهرداری استفاده کند. آن هم درست درشرایطی که شهرداری اصفهان به شدت درگیر مشکلات و بدهی‌های فراوان مالی است. شهرداری مجبور به پرداخت هزینه دوباره  و ساخت ورودی جدید ایستگاه در میدان امام حسین (ع) شده است.


با توجه به اطلاعاتی که از مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان نقل‌قول شد. حال این پرسش مطرح است که چگونه جمشید نورصالحی، معاون شهرسازی و معماری شهردار و سرپرست سازمان قطار شهر اصفهان که سابقه معاونت امور مالی واداری شهرداری و سرپرستی سازمان قطار شهری در سال‌های گذشته را در کارنامه کاری خود دارد؛ از جزئیات واگذاری جهان‌نما مطلع نبوده و سهوا هزینه ساخت ایستگاه و ورودی جدید را برای خط یک مترو در میدان امام حسین(ع)که از قبل ساخته و برای آن از جیب شهروندان اصفهانی هزینه شده را تائید و پرداخت کرده است.

در حالی که شعرباف با سال‌ها سابقه مدیرعاملی سازمان قطار شهری اصفهان می‌گوید: این‌یک فرهنگ است که ایستگاه‌های مترو در مراکز تجاری فرهنگی و خدماتی ایجاد شود. فضاهای چند منظوره با کاربری‌های گوناگون مطابق آن‌چه در ارگ جهان‌نما طراحی و ساخته‌شده است.

اما ایشان از این‌که به دلیل مالکیت بنیاد تعاون در بخشی از ارگ جهان‌نما امکان استفاده از این فرصت ایده‌آل فراهم نشد ابزار تأسف  کرده  و  می‌گوید که سازمان قطار شهری در مذاکرات با مالک حتی حاضر شده بود تا فضای ایستگاه در میدان امام حسین را برای بهره‌برداری از فضای موجود کاهش دهد.


درنهایت چون شهرداری نتوانسته با بنیاد تعاون ناجا به توافق برسد، امکان بهره‌برداری از این ایستگاه از بین رفته و سازمان قطاری شهری از سر ناچاری و برای این‌که حقوق شهروندان اصفهانی بیش از این تضییع نشود اقدام به ساخت وردی جدید در پیاده‌رو مقابل ارگ جهان‌نما کرده است.

 اما به استناد نقل قول  مدیر منطقه یک شهرداری،  گویا این مدیران و مسولان شهری بوندکه برای بهره‌برداری از ورودی‌های ساخته شده در ارگ جهان نما  نتوانسته اند با هم به توافق برسند  و این تخلف ارتباط چندانی  با  بنیاد تعاون ناجا ندارد. اگر این خطا را با اغماض فراوان از قدرت‌الله نوروزی، شهردار حقوقدان اصفهان بپذیریم که به دلیل عدم َآشنایی با روند فعالیت‌ها در شهرداری متوجه این تخلف آشکار سازمان قطار شهری و معاونت‌های مربوطه شهرداری نشده است. پس وظیفه مشاور حقوقی و دفتر امور حقوقی شهرداری در ارائه اطلاعات دقیق و شفاف به شهردار اصفهان چیست؟  یا این‌که پاسخ فتح‌اله معین، رئیس پنجمین دوره شورای شهر اصفهان که از قضا سابقه دو دوره عضویت در شورای سوم و چهارم اصفهان و آشنایی کامل با فضای شهرداری اصفهان را دارد به این تخلف و تضییع حقوق شهروندان اصفهانی چیست؟

باگذشت بیش از هفت ماه از فعالیت شورای پنجم شهر در اصفهان و پیگیرهای مکرر برای شفاف‌سازی درباره چگونگی واگذاری و فروش فاز 1 و 2 برج جهان‌نما، هفته گذشته دو عضو شورای شهر اصفهان با انتشار پستی در فضای مجازی عنوان کردند که "تفاهم‌نامه فسخ واگذاری هتلِ ارگ جهان‌نما با بنیاد تعاون ناجا و بازگرداندن آن به شهرداری در جلسه علنی شورای شهر اصفهان به تصویب رسیده است و این تفاهم‌نامه را یک حرکت بزرگ برای تامین منافع شهروندان و رونق این مجتمع و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و تفریحی عنوان کردند.»

این خبر کوتاه تا کنون تنها پاسخ شفافی است که شورا به عنوان  نهاد ناظر بر فعالیت‌های شهرداری به پرونده  فروش بخشی از ارگ جهان داده است. اما با توجه به تخلفی که در بهره‌برداری از ورودی ایستگاه ساخته‌شده در ارگ جهان‌نما صورت گرفته و منفعل بودن شورای شهر برای نظارت به عملکرد شهرداری اصفهان بی‌شک تنها تفاهم نامه فسخ واگذاری هتل جهان‌نما  را نمی توان چندان حرکتی بزرگ در تامین منافع شهروندان و رونق این بنا دانست چرا که بخشی از حقوق شهر و شهروندان اصفهانی در ارگ جهان نما تضییع شده است؛ آن هم  درست در بخشی که در تملک مستقیم شهرداری است نه مالک خصوصی.
راه سخت مدیریت شهری اصفهان در شفاف‌سازی
فرودین ماه سال جاری قدرت‌اله نوروزی، شهردار اصفهان در آیین تودیع و معارفه خدمتگزاران شهر، گفت: نه ستمگری را دوست داریم و نه ستم‌پذیری را بنابراین اداره حقوقی نباید اجازه دهد به دلیل برخی سهل‌انگاری‌ها حقوق شهروندان از بین برود زیرا حقوق شهرداری حقوق مردم است».
 اما عدم بهره‌برداری از ورودی ایستگاه ساخته‌شده  در ارگ جهان نما  برای خط یک مترو اصفهان نشان داد که سهل‌انگاری اداره حقوقی شهرداری و شورا سبب شده تا بخشی از حقوق شهروندان اصفهانی از بین برود. موضوع واگذاری فاز 1 و 2 جهان‌نما و اطلاع‌رسانی مسئولان شهری اصفهان در چند ماه گذشته نشان داد که شهرداری و شورای شهر اصفهان در مسیر شفافیت و احقاق حقوق شهر و شهروندان اصفهانی راه سخت و طولانی را در پیش دارند.
عملکرد و شفافیت شهرداری و شورای شهر اصفهان در موضوع ارگ جهان‌نما آزمون سختی است که امیدواریم مسئولان شهری در مواجهه به آن سربلند شده و بتواند اعتماد شهروندان اصفهانی را جلب کنند؛ اعتمادی که به دلیل عملکرد غیرشفاف و بعضا رفتارهای غیرقانونی مدیران شهری اصفهان و سکوت اعضای شورای شهر  بسیار شکننده است.
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.