نگاه ترک‌ها به حمایت از کالای داخلی خود
پنجشنبه 09 فروردین 1397, 10:56

 

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، چند سالی است که مقام معظم رهبری در بیاناتی که به مناسبت آغاز سال دارند، به موضوع حمایت از کالای داخلی و لزوم حمایت از کالای ایرانی می‌پردازند و تاکید دارند که واردات کالایی که در داخل تولید می‌شود نباید انجام گیرد.

ایشان در همین خصوص امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند که در فضای سیاسی و اجتماعی کشور بازتاب‌های زیادی به همراه داشته و پویش حمایت از تولید کالای  داخلی به راه افتاده است.

در این باره توجه به تجربه کشورهای دیگر می‌تواند مفید باشد. یکی از کشورهای موفق در این خصوص ترکیه است که امروز کالاهایی را صادر می‌کند که سالهای نه چندان دور از وارد کنندگان آن بود. مقامات این کشور با حمایت درست و منطقی از کالای داخلی که با نگاه صادرات محور تولید می‌شود توانستند ظرف مدت دو دهه ترکیه را جزو 20 اقتصاد برتر دنیا کنند که بیشتر این موفقیت مرهون توجه به بخش گردشگری و نیز صادرات بوده است.

نگاهی به یکی از نمونه‌ رفتارهای ترکیه در استفاده از کالای داخلی می‌تواند جالب توجه باشد.

ترکیه با 81 میلیون نفر جمعیت و امکان بدون محدودیت برای واردات محصولات خارجی منجمله چای، از تولیدات داخلی این محصول در بالاترین سطح بهره برداری می‌کند.
مردم ترکیه در رسمی‌ترین مجالس و رستورانهای برند و معمولی خود در راستای حمایت از محصول داخلی چای کاران ترک، پس از صرف غذا با دمنوش چای ترک پذیرایی می‌شوند.

قابل توجه اینکه چای ترک طعم و کیفیتی پایین‌تر از چای ایرانی دارد و قیمت خاکه این محصول هرکیلو 25 لیر ترک معادل 32 هزار تومان است.

ما نیز می‌توانیم در جهت حمایت از چای تولید داخل کشورمان، این فرهنگ خوب مردم ترکیه را الگو قرار داده و در بخش‌های مختلف از جمله اداره‌جات و سازمان‌ها و نهادی مختلف مصرف چای ایرانی را در دستور کار قرار دهیم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.