یادداشت- محمود فروزبخش
اساسی‌ترین خبر اصفهان در سال 96
دوشنبه 28 اسفند 1396, 06:40

 

سرویس اجتماعی رویش نیوز: پرسش این نوشتار این است که «اساسی ترین خبر اصفهان در سال 96» چه بود؟

پیش از پاسخ به این سوال باید سه چیز مشخص شود.

اولا پاسخی که به این سوال داده می شود باید مختص اصفهان باشد مثلا نابودی داعش یا زلزله کرمانشاه نمی تواند باشد.
ثانیا خبر باید خاص سال 96 باشد، پس انتخابات و راهپیمایی های سیاسی و مذهبی نمی تواند باشد.

ثالثا خبر آن چیزی است روزگار با روایت آن خبر روزگار می شود. با این اوضاع سوانح هواپیما و کشتی و معدن نمی تواند، خبر مورد نظر ما باشد زیرا در تعریف ما خبر آن ماجرای عظیمی است که روزگار به رنگ آن ماجرا است  این خبر خود روایتی از دوران است.

 

با این مقدمات به عقیده نویسنده مهم ترین خبر سال 96 اصفهان بدون شک، خودکشی آن دو دختر اصفهانی بود. البته خودکشی در این شهر امری روزمره است. در خانم ها بیشتر. منتها بانوان معمولا با قرص خودکشی می کنند و کمتر به سراغ روش های وحشتناکی چون پرتاب از بلندی می روند. اما آن چیز که این خودکشی را به خبر اول کرد، وحشتناکی فیزیکی آن نبود هر چند که در هر صورت پای جان دو انسان در میان بود. آن چیز که همه را انگشت به دهان کرد، فیلمی بود که بعدا از ایشان پخش شد و سرخوشی آن دو نوجوان را تا پیش از مرگ نشان می داد. اینجا دقیقا جایی است که نبض شهر از تپش می ایستد. خدایا مگر مرگ را می توان به بازی گرفت؟ 

خاصه آن که در اینجا دو نفر هستند که هماهنگ چنین می کنند و این دو نفر به معنای شدت فاجعه ضرب در دو نیست همانطور که اگر آن دخترها سه نفر می شدند، مشکل ضرب در سه نمی شد بلکه این هماهنگی شوم را باید به صورت تصاعدی در نظر گرفت و فاجعه را بیش از آن چیزی که تصور می شود باید در نظر گرفت. خودکشی یک طرف، سرخوشی پیش از آن و هماهنگی دونفره از سوی دیگر.

عده ای گفتند عیب کار از یک بازی رایانه ای بود. این که مشکلات را به امر بیرونی مانند دشمن حواله دهیم در دیار ما چیز غریبی نیست اما این علت یابی درست یا غلط ما را از اندیشیدن به اصل ماجرا باز می دارد. در این نوشتار هم ما به دنبال ریشه یابی و علت یابی آن حادثه تلخ نیستیم.

ما می خواهیم بگوییم که این خبر در سال 96 و مختص شهر اصفهان، روایتگر زمانه ما نیز هست. در این واقعه چنان پوچی درهمی چیده شده بود که گویی تمام ماجراهای بعدی را به صورت بعدی در خود به صورت مجمل داشت. آن چه در دی ماه 96 هم گذشت بی نسبت با ذات ماجرای خودکشی آن دو دختر نبود. هیجانات و شعارهای آن هفته چنان پوچ و عجیب بود که ما را به این فرض رهنمود می ساخت که این هر دو فاجعه از یک ریشه اند. چگونه می شود کسی بدون هیچ درک یا قصد سیاسی، خطر کند به خیابان بیاید و برای روح رضاشاه شعار دهد. این پوچ است که پوچیده است.

به دختران پل چمران برگردیم. آن ها که جانشان را بر سر چوب گرفتند. برای چه نمی دانیم؟ چون دوست پسرشان یا پدر و مادرشان...؟ اما مگر قرار است که هر کسی که اوضاعش چنین و چنان شود برود و از پل خودش را به پایین یرتاب کند. من فکر می کنم ماجرا کمی عمیق تر است. این ماجرای ماجرای دو شخص نبود. آن ها تاریخی را از پس خود به روی مردم این شهر گشودند. گمان من بر این است که پس از این بسیار آن که بر سر شهر من برود تفصیل این اجمال است. ممکن است کسی بگوید چرا از حججی چیزی نمی گویی. خدا او را بیامرزد که مرد بزرگی بود. اما چاره درد هرروزه مسکن نیست.

من از آن روز که آن کوتاه فیلم را از آن دختران دیدم، تمام مراحل سوگ (شوک، انکار، پرخاش و افسردگی) را طی کرده ام و اکنون من همانند شهر در مرحله پذیرش قرار گرفته ام. این پذیرش همان توقف است که مقدمه گندیدگی است انگاری شهر من، بر همان لبه پل چمران ایستاده است در حالتی متناقض. تناقضش مانند کسی است که کفش های لیزش را به پا می کند اما بااحتیاط هم قدم برمی دارد!

این دژ پوج در پوچ را چه کسی می تواند در هم بریزد جز آن که خودش را مورد خطاب می بیند وقتی که مولوی از 8 قرن پیش برایش پیام فرستاده که: به صف اندر آی تنها که سفندیار وقتی/ در خیبر است برکن که علی مرتضایی 

هر کس وظیفه خود برعهده دارد و وظیفه شناس حتما زمان شناس خوبی هم هست. این شهر دارد درد می کشد و هر کسی که بیاید و این درد را آشکار کند، به ما خبری رسانده است. ممکن است حکیمی بگوید این درد، درد زایمان است. از پس امروز، فردایی هست. شاید این سخن حق باشد. اصلا خدا کند که حرف حکیم درست باشد. حکیم هم که نباشد من به خدای حکیم باور دارم اما چه کنم که امروز از پس این شهر دودی، چندان دوردست ها را نمی توان دید.

 

نظرات

- تمنایی
احسنت تحلیل جالبی بود
1396-12-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صفایی
لطفا به مشاور روانشناس مراجعه کنید شمادراستانه افسردگی هستید
1397-01-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- سعید
اعتراضات مردم پوچ در پوچ بود؟
1397-02-07 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.