رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان:
حاشیه سود زیاد، اجازه تغییر شغل به چایخانه داران را نمی دهد
دوشنبه 21 اسفند 1396, 00:34

 

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: به منظور ایجاد شغل جایگزین برای چایخانه داران، خارج از ضوابط صنوف اجازه انتخاب هر شغلی به آن ها داده شد، اما گویا حاشیه سود چایخانه داری اجازه این کار را به افراد نمی دهد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از صاحب نیوز کمال حیدری صبح امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: کارگروه سلامت و امنیت غذایی در سطح کلان به ریاست رئیس جمهور و در استان با مدیریت معاون سیاسی امنیتی استاندار هدایت می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: تنها 25 درصد مسائل مربوط به سلامت در اختیار سیستم بهداشت و درمان است و در کارگروه سلامت و امنیت غذایی به دنبال آن 75 درصد که سهم سایر دستگاه هاست هستیم.

وی افزود: بیش از 73 درصد از مصوبات کارگروه سلامت به نتیجه رسیده است و بسیاری از اقدامات خوبی که در استان شاهد آن هستیم، ریشه در مصوبات کارگروه سلامت دارند.

نقش دستگاه های درباره سلامت مردم مشخص شد

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان بیان کرد: سال 96 شاهد در دستور کار قرار گرفتن طرح هایی مانند طرح های پیوست سلامت، سالک، آلودگی هوا بودیم که هر کدام از این موارد زیرساخت های متعدد دیگری را لازم داشت و پیگیری های خوبی زمینه انجام شد.

این مقام مسئول با اشاره به حوزه های محتوایی بهداشتی هم گفت: برنامه نقشه جامع سلامت که در کارگروه هم مصوب شد، در دستور کار قرار گرفت و پنج دغدغه مهم سلامت مانند بیماری های قلبی عروقی و مادر و نوزاد برنامه مفصل 15 ساله در استان تدوین شده و این برنامه به سه برنامه پنج ساله تقسیم و نقش همه دستگاه ها در آن مشخص شد.

گلایه های جدی متولی بهداشت استان درباره چایخانه ها

حیدری گلایه هایی هم در زمینه چایخانه ها داشت و تصریح کرد: قلیان یک دغدغه برای ما بود؛ حدود 27 درصد کل مرگ و میرهای دنیا مربوط به قلیان است و دغدغه مهم ما بیماری های قلبی و عروقی است؛ می گوئیم که قلیان ضرر بسیار زیادی نسبت به سیگار دارد.

معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: تمامی این موارد را هم می دانیم و هم بارها گفتیم اما وقتی معاونت بهداشتی می خواهد برای حفظ سلامت مردم و جامعه وارد عمل شود برخی افراد اظهار نظرهای غیر کارشناسی می کنند و می گویند برخی از افراد بیکار می شوند یا چایخانه های زیرزمینی راه می افتد.

وی در مقابل این اظهار نظرها موضع جدی گرفت و بیان کرد: زیرزمینی شدن چایخانه ها وظیفه ما نیست که بخواهیم به این دلیل ها اقدامات بهداشتی و سلامت استان را روز زمین بگذاریم؛ بلکه وظیفه ما حفظ سلامت مردم است.

حیدری افزود: اگر پاتوق مناسبی برای جوانان نتوانستیم فراهم کنیم نباید اجازه دهیم که هر کسی هر کار خلاف و یا مخالف سلامت مردم خواست انجام دهد.

پرداختن به مشکلات زیربنایی به جای دفاع از چایخانه ها

متولی بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: هر کجایی که موضوعی به نام تهدید سلامت مردم وجود دارد ما وظیفه داریم مداخله کنیم و اگر این کار را نکنیم در موضوع سلامت مردم خیانت کرده ایم؛ با این حال برخی از وجود چایخانه ها در سطح شهر دفاع می کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان معتقد بود باید به جای این که با وجود چایخانه ها موافق باشیم به کارهای زیربنایی برای رفع مشکل بپردازیم در این رابطه گفت: اصفهان هشت هزار نقطه گردشگری دارد ولی باید تحقیق کرد که واقعاً چقدر برای استفاده مردئم از این ظرفیت ها تلاش کردیم و از طرفی هم چقدر برای اشتغال و افزایش مهارت جوان ها زمینه را فراهم کردیم.

مسیر اعتیاد از دخانیات می گذرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان تصریح کرد: همه به خوبی می دانند که مسیر اعتیاد از دخانیات می گذرد و برای اعلام می کنیم که در رابطه با سلامت مردم از وظیفه ذاتی، قانونی، اخلاقی و شرعی خود نخواهیم گذشت.

حیدری به برخی از حواشی چایخانه ها هم اشاره ای کرد و گفت: صلاحیت بهداشتی از سوی مرکز بهداشت استان برای هیج چایخانه ای اعطا نشده است.

به گفته وی 61 مجوز در اصفهان برای چایخانه ها صادر شده و متأسفانه برای هر مجوزی که صادر می شود تعداد بیشتری جایخانه باز می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برخی می گویند اگر برخورد شود، چایخانه های زیر زمینی زیاد می شود، بیایند و پاسخ بدهند پس چرا امروز رو زمینی ها که علنی هم هستند با آن ها برخورد نمی شود و روز به روز زیاد می شوند.

حیدری ادامه داد: برای شغل جایگزین چایخانه داران گفتیم که خارج از ضوابط صنوف هر شغلی را می خواهند انتخاب کنند، اما گویا حاشیه سود چایخانه داری اجازه این کار را به افراد نمی دهد.

مردم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دهند

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان در بخش دیگری از صحبت های در بین خبرنگاران گفت: خوشحال نیستیم که دولت این همه هزینه کرد و همه را بسیج کرد و بستر خوبی مانند غربالگری، آموزش همگانی و پرونده سلامت را مهیا کرد، ولی مردم از این امکانات ها به خوبی استفاده نکردند و هنوز برخی مردم برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت مراجعه نمی کنند.

حیدری علت این کار را دسترسی آسان و زیاد مردم به مراکز و پزشکان متخصص و فوق تخصص دانست و بیان کرد: حدود 90 تا 95 درصد مراجعات به پزشکان متخصص بی مورد است و چون مردم به این فرهنگ عادت کرده اند، خدمات رایگان در تمامی محله ها هم ارائه شود کسی سراغ آن نمی روند.

به گفته وی پرونده الکتروتیک سلامت یک نقطه طلایی برای آینده استان اصفهان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه تصریح کرد: آمار ام اس و سرطان در اصفهان از سایر استان ها بالاتر است ولی اصفهان در حال حاضر برخی از استان های دیگر را هم در زمینه مراقبت های این بیماری ها پوشش می دهد که آمارها باید به طور دقیق تحلیل شود تا برداشت بهتری از آن ها داشته باشیم.

حیدری اشاره هم به اختلالات روانی داشت و گفت:برخی اوقات به یک باره نوع مداخلات و رفتارهای اجتماعی عوض می شود؛ برای رفع برخی از مشکلات آلودگی مسئله کیفیت بنزین حل می شود و وقتی ترافیک هر روز زیاد می شود مردم به موتورسیکلت روی می آورند، درحالی که آلایندگی زیست محیطی موتورسیکلت حدود دو تا سه برابر بیشتر از خودرو است.

وی ادامه داد: 25 درصد از مردم جامعه ما درگیر اختلالات روانی با شدت های مختلف است و باید به طور جدی زیرساخت ها را درست کنیم تا بهداشت روان مردم هم تأمین شود.

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان هم در ادامه این نشست خبری گفت: درباره پیتزا تحقیقات زیادی انجام شد، این مواد از نظر بهداشت و سلامت مشکلی ندارند اما شاید کیفیت مطلوبی نداشته باشند.

فعالیت گسترده معاونت بهداشتی در ایام نوروز

حسین صفاری با اشاره به فعالیت ستاد سلامت نوروزی خاطرنشان کرد: 40 تیم سیار در استان از یکم اسفندماه مستقر شدند و تا 15 فروردین فعالیت خود را با در اختیار داشتن 180 نیروی بهداشتی ادامه خواهند داد.

وی افزود: 62 هزار مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی تحت پوشش بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که 30 هزار مرکز حساس را در ایام نوروز هر سه روز یکبار بازدید خواهیم کرد.

صفاری در پایان خاطر نشان کرد: به دنبال آن هستیم که دیگر خبری از قصابی ها در شهر نباشد و آن ها به گوشت فروشی تبدیل شوند تا ضایعات این مواد غذایی بهع مردم ارائه نشود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.