16 نهاد امنیتی کشور و خواسته‌ای که منجر به آزاد گذاشتن جاسوس‌ها می‌شود
سه شنبه 08 اسفند 1396, 10:28

 

به گزارش رویش نیوز پس از دستگیری تعدادی جاسوس در حوزه محیط زیست که جرائم اثبات شده‌ای داشته‌اند و همچنین خودکشی یکی از آنها در زندان؛ جمعی از چهره‌های اصلاح‌طلب و دولتی صحبت‌های عجیب و غریبی را درباره جواسیس دستگیر شده و نحوه دستگیری آنها مطرح کردند.

از حسام‌الدین آشنا که در قالب چند توییت به تشکیک در مسئله خودکشی «سیدامامی» پرداخت تا علی مطهری که بر عدم دخالت در کار وزارت اطلاعات تأکید کرد!

در همین راستا، «علی یونسی»، دستیار اقوام و مذاهب رئیس‌جمهور روحانی نیز به تازگی به روزنامه دولتی ایران اینطور گفته است که تنها مرجع قانونی تشخیص جاسوسی، وزارت اطلاعات است. [7]

همزمان با وی، «مصطفی کواکبیان»، نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه در مصاحبه با خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا تأکید کرده است:

«معتقدم اگر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر اساس قوانین، ضابط قضایی محسوب می‌شود و همزمان بنابر آن‌چه از ابتدا به‌طور قانونی می‌دانستیم، تشخیص جاسوسی برعهده وزارت اطلاعات و برخورد با آن نیز برعهده قوه قضاییه است، طبیعتاً باید تفکیک وظایف میان این دو نهاد اطلاعاتی-امنیتی صورت گیرد.»[8]

 

*اظهارات این چهره‌های سیاسی درباره مرجعیت وزارت اطلاعات در تشخیص جاسوس در حالت خوشبینانه یک «خواسته» یا «نظر» است.

زیرا هم‌اکنون بالغ بر 15 سرویس اطلاعاتی مختلف همزمان با وزارت اطلاعات در ایران اسلامی فعال هستند که عقلانی نیست این سرویس‌ها در پرونده‌های مورد برخورد و در لحظه دستگیری، خود را دست‌بسته ساخته و جملگی با هجوم به سمت وزارت اطلاعات، این نهاد را به دانشگاه توجیه و اقناع روزانه تبدیل کنند.

چه اینکه در قوانین مربوط به شورای هماهنگی اطلاعات کشور نیز چنین گزینه‌ای دیده نمی‌شود که فقط وزارت اطلاعات مسئول تشخیص جاسوسی باشد. [9]

از طرفی در کار جمعی نهادهای امنیتی، نباید به وزارت اطلاعات به عنوان یک نهاد قضایی و داور نگاه کرد بلکه همانطور که در قوانین پیش‌بینی شده، وزارت اطلاعات هم یک نهاد امنیتی مثل سایرین است با این تفاوت که بایستی بعنوان نهاد مرجع اطلاعاتی در نظر گرفته شود و اطلاعات تقاضا شده از سوی این نهاد مرجع نیز توسط سایر سرویس‌ها در اختیار آن گذاشته شود.

در تمام این موارد نیز کسی چنین خوانشی ندارد که فقط وزارت اطلاعات مرجع تشخیص جاسوس است.

از طرفی اساساً شروع برخورد و پایش کِیس‌های جاسوسی و ضد امنیتی نیز بایستی با تشخیص مسئله جاسوسی در سرویس پِی‌گیرنده باشد و این مسئله هم دلیل دیگریست که نشان می‌دهد ماجرای تأکید بر اینکه فقط یک نهاد امنیتی باید جاسوس‌ها را تشخیص بدهد؛ حرفی غیر عقلانی و ناصحیح است.

قابل اشاره آنکه پیش از این حتی نیروی انتظامی نیز دستگیری‌هایی در زمینه جاسوسی داشته است. [10] و این شاهد مثال هم بیانگر آنست که امر تخصیص در مسئله جاسوسی، خواسته بخردانه‌ای نیست و منجر به رهاسازی جواسیس می‌شود.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.