سوء مدیریت عامل ۸۰ درصد خشکی زاینده‌رود
شنبه 15 مهر 1396, 13:12

 

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان۸۰ درصد دلیل خشکی زاینده رود را مربوط به سوء مدیریت دانست و گفت: جلوگیری ازبرداشت های بی رویه، حمایت مالی و فکری از کشاورزان اصفهان، مدیریت مصرف آب و ... می تواند آب را به زاینده رود برگرداند.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ایمنا، سید ناصر موسوی لارگانی در بیست و پنجمین جلسه کمیته آب اتاق بازرگانی که با هدف تبادل نظر در خصوص راهکارهای احیاء رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی برگزار شد، با تشکر از کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به منظور تلاش مجدانه برای حل مشکل زاینده رود خواستار تداوم جلسات با محوریت این موضوع شد.

وی افزود: نمایندگان نیزبه جد پیگیر حل معضل آب اصفهان هستند و در این خصوص نیز جلساتی با رییس جمهور و معاون اول وی برگزار شده است.  

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان در ادامه ۸۰ درصد دلیل خشکی زاینده رود را مربوط به سوء مدیریت دانست و تاکید کرد: تنها ۲۰ درصد از دلایل خشکی زاینده رود مربوط به کاهش نزولات و مسایل دیگر است.

وی افزود: لازم است از طرف دستگاه های مختلف استان گزارشات محکمی که نشان دهنده مهم بودن مساله خشکی تالاب گاوخونی و اثرات مخرب آن چه برای اصفهان و چه برای استان های دیگراست، ارایه شود تا اهمیت امر بر همگان آشکار گردد.

موسوی لارگانی با انتقاد از اینکه آنطور که شایسته است از حقابه اصفهان دفاع نشده است، تصریح کرد: وجود مطالبه گری قدرتمند بین مسئولان ذیربط می تواند در احقاق حق اصفهان موثر واقع شود.

وی افزود: جلوگیری ازبرداشت های بی رویه، حمایت مالی و فکری از کشاورزان اصفهان، مدیریت مصرف آب و... می تواند آب را به زاینده رود برگرداند.

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان تاکید کرد: اصفهان برای زنده ماندن نیاز به آب دارد و حفظ میراث های گرانبهای این شهر از جمله پل های تاریخی آن تنها با جاری شدن آب در زاینده رود میسر خواهد شد.

حل مشکل زاینده رود در گرو صدور تصمیمات سطوح بالاتر است

مسئول کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان یکی از دلایل حل نشدن مشکل زاینده رود را رعایت نشدن حقوق آب در حوضه و عدم برخورداری مصوبات شورای عالی آب از ضمانت اجرایی ذکر کرد و گفت: کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان از تیرماه ۱۳۹۴ به منظور رفع بحران زاینده رود خواستار ایجاد" ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب" است.

علی یوسفی تصریح کرد: لازم است تصمیماتی که برای حل مشکل زاینده رود اتخاذ می شود از سطوح بالاتری صادر شود تا ضمانت اجرا داشته باشد.

وی با بیان اینکه با اعتبارات استانی نمی توان به ساماندهی رودخانه پرداخت، گفت: برای حل مشکل زاینده رود و تالاب گاوخونی لازم است سازمان های دولتی، NGO ها، مجمع نمایندگان استان و... خواستار تشکیل آن ستاد مشابه آنچه برای نجات دریاچه ارومیه ایجاد شد، شوند.

یوسفی در ادامه تاکید کرد:  با ورود عناصرکلیدی در سطح استان و کشورو پیگیری مجدانه از نمایندگان، بحران زاینده رود حل خواهد شد.  

آب مهم ترین مساله اصفهان است

مسعود عبدالهی نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این نشست ایجاد " کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب"  را راه حل مشکل آب استان اصفهان عنوان کرد.

فرهاد امینی، هماهنگ کننده دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب های استان نیز در ادامه جلسه ایجاد مدیریت یکپارچه در دستگاه های مختلف استان را در حل بحران زاینده رود موثر خواند و کنترل برداشت های غیرمجاز از بالا دست را مهم ترین امری دانست که در خور توجه است.

حسن سلیمانپور، دیگر عضو این کمیته نیز خواستار از بین رفتن نگاه امنیتی به رودخانه زاینده رود شد و گفت: شدت گرفتن مطالبه گری از سوی مردم موجب فعالیت قویتر مسوولین برای احقاق حق زاینده رود خواهد شد.

وی تاکید کرد: با جریان مردمی می توان مطالبه حق کرد و روز ۱۸ مهر که به نام روز زاینده رود نامگذاری شده جنبه مردمی پیدا کرده و تمامی اقشار مردم در آن حضور یابند می توان به صورت قوی تری از مسئولان درخواست حل مشکل را داشت.

وی اعتقاد مسئولان به اینکه در حال حاضر آب مهم ترین مساله اصفهان است و دفاع آنها از این حق قانونی، حقوقی و منطبق با امنیت ملی را در حل مشکل آب اصفهان موثر دانست.

بودجه تخصیصی برای ساماندهی زاینده رود کافی نیست

بابک ابراهیمی، از اعضاء کمیته آب کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان نیز، گفت: از سال ۱۳۶۱ تاکنون در استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری توسعه کشاورزی روی داده اما در استان اصفهان با ۹۳ درصد از مساحت این حوضه، ۲۳ هزار هکتار توسعه اراضی کشاورزی در بالا دست و در چهار محال و بختیاری با دارا بودن۷ درصد از مساحت حوضه ۲۷ هزار هکتار توسعه ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه طرح انتقال آب در بالا دست مصرف شده و عملا پایین دست سهمی از این انتقال نداشته است، افزود: تنها پروژه ای که می تواند کمبود آب را تامین کند طرح کوهرنگ ۳ است و مسئولان باید برای عملی شدن این مهم تمام تلاش کنند.

ابراهیمی همچنین بودجه تخصیص داده شده برای ساماندهی رودخانه را نیز ناکافی دانست.

حیات اصفهان در گرو احیا زاینده رود است

در ادامه جلسه  ویکتوریا عزتیان دکترای جغرافیای طبیعی و عضو کمیته آب نیز با تاکید بر اینکه نگاه قومیتی به مساله آب تنش ایجاد خواهد کرد، گفت: در صورت تشکیل "ستاد ملی نجات زاینده رود از سراب تا پایاب" و تعامل با استان های یزد، چهارمحال و مرکزی برای حل مشکل حصول نتیجه قطعی است.

وی با بیان اینکه خشکسالی، کاهش منابع برفی و افزایش دما برای استان اصفهان بحران به وجود آورده افزود: برای اینکه استان اصفهان بتواند به حیات خود ادامه دهد لازم است زاینده رود احیا شود.

عزتیان تصریح کرد: در سال های آینده به دلیل خشکی تالاب گاوخونی با بحران گرد و غبار نیز مواجه خواهیم شد.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.