واکنش منفی مردم اصفهان به گزینه احتمالی روحانی برای وزارت نیرو
چهارشنبه 11 مرداد 1396, 15:05

 

 رویش نیوز، پرونده معضل آب و خشکی زاینده رود: امروز آخرین روز از دوره کاری دولت یازدهم است و فردا با تنفیذ ریاست محترم جمهور وارد دولت دوازدهم می شویم. از روزهای گذشته حواشی پیرامون اعضای کابینه دوازدهم کم نبوده است، از فشارهای جناح های مختلف به رئیس جمهور تا گزینه هایی که برای پست های مختلف مطرح می شوند. اما شاید یکی از وزارتخانه هایی که برای اصفهانی ها اولویت بالاتری نسبت به باقی آن ها دارد وزارت نیرو باشد. با توجه به مشکلات و بحران آبی که اصفهان به آن دچار شده است تغییرات در این  زمینه همیشه زیر ذره بین اصفهانی ها بوده است.

اما شنیده ها از تغییرات در وزارت نیرو خبر میدهد که حبیب الله بیطرف یکی از گزینه اصلی حسن روحانی برای وزارت نیرو در دولت دوازدهم است. اتفاقی که برای اصفهانی ها خاطره خوشی به همراه نداشته است. اگر وضعیت این روزهای زاینده رود، اوضاع بحرانی آب آشامیدنی در اصفهان شما را به ستوه آورده است باید گفت که حبیب الله بی طرف از مسببان این مشکلات است. حبیب الله از مسببان انتقال غیر کارشناسی آب به یزد است. انتقالی که قرار بوده به همراه افتتاح تونل سوم کوهرنگ انجام گیرد اما انتقال آب بدون افزایش منابع آبی و با شتابزدگی انجام شد تا امروز زاینده رودمان خشک شود، کشاورزیمان بی ثمر و هر روز با افت فشار و کمبود آب مواجه باشیم. احتمال انتخاب بیطرف، مسئله ای است که در چند روز گذشته نیز با واکنش منفی مردم اصفهان در شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

نکته جالیب این است که حبیب الله بی طرف در مصاحبه ای در سال 91 با روزنامه آفتاب یزد عنوان داشته است که به محض در دست گرفتن سکان وزارت نیرو در سال 76 بحث انتقال آب زاینده رود به یزد را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردم.

دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان در زمان تبلیغات انتخاباتی به مردم اصفهان وعده داد تا مشکل خشکی زاینده رود را در دولت دوازدهم حل کند. اما حال باید دید که وعده رییس جمهور هم چیزی جز وعده انتخاباتی نبوده و باید ما نیز همچون رییس جمهور آن را فراموش کنیم؟

 

نظرات

- مهران
در صورت صحت خبر معرفی آقای بی طرف به عنوان وزیر نیرو، متأسفانه آقای روحانی پاسخ بسیار بدی به اعتماد مردم اصفهان به 2 بار وعده خود، مبنی بر احیای زاینده رود داده اند. از سویی چه بسا آقای بی طرف در صورت گرفتن رأی اعتماد، همشهری دیگر خود و آقای خاتمی، آقای رضا اردکانیان را هم به عنوان معاون آب خود منصوب کند! آقای رضا اردکانیان در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی و قرار گرفتن مجدد همین آقای بی طرف به عنوان وزیر نیرو، به عنوان معاون آب ایشان منصوب شد. لایحه غیر منطقی، عجیب و بسیار سؤال برانگیز استقلال آب استانها در سال 1383 از سوی دولت آقای خاتمی به مجلس هفتم ارائه شد و با تصویب، به قانون تبدیل شد. گفته می شود که طراح این لایحه هم آقای اردکانیان بوده است. انتقال تمام آب موجود زاینده رود در سال 1378 به یزد، از سوی رییس جمهور و وزیر نیروی یزدی، سوء استفاده آشکار آنان از مقام به نفع زادگاه خود و خیانت به اصفهان بود و به قیمت آغاز نابودی اصفهان تمام شد. اما تهیه لایحه غیر منطقی و عجیب استقلال آب استانها با ابتکار آقای اردکانیان که گویا کارشناسی مطرح و حتی بین المللی در زمینه آب است، بسیار سؤال برانگیز است. این قانون که در تعارض با تمام قوانین مربوط به آب است، در دوره آقای احمدی نژاد و «فقط» برای حوضه زاینده رود به اجرا درآمد و زاینده رود را عملاً به 2 پاره تبدیل کرد. این قانون غیر منطقی و شوم آغازگر غارت وحشتناک این رودخانه مظلوم و به نوعی غریب در چهارمحال شد. به این ترتیب این سؤال مطرح می شود که آیا اصفهان ستیزان در چهارمحال و یزد در پشت پرده با هم متحد هستند؟ نحوه برخورد دوستانه و دلسوزانه ای که در این 2 استان نسبت به یکدیگر دیده می شود؛ در مقابل اصفهان ستیزی آشکار برخی در این 2 استان می تواند پاسخ مثبتی به این سؤال باشد. حتی با وجود ایجاد سد «نمکی» گتوند توسط همان آقای بی طرف و شوری کارون به کام مردم خوزستان. از طرف دیگر از نمایندگان وقت اصفهان در مجلس هفتم که لایحه کذایی مذکور در آن به تصویب رسید، اکنون آقایان فولادگر و کامران باز هم در مجلس حضور دارند. نحوه عمل تمام نمایندگان اصفهان، به ویژه 2 نماینده مذکور در موقع بررسی صلاحیت آقای بی طرف، یقیناً زیر ذره بین مردم ستم دیده اصفهان قرار خواهد داشت.
1396-05-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهانی بی بخار
در پاسخ به پیام بالا دو نکته را عرض کنم مشکل بیطرف و چهارمحال و .. نیست طبیعیه اونها دنبال منفعت خودشون بباشن مشکل در خود اصفهانه ۱ عدم تعصب و وحدت و غیرت مردم اصفهان ۲ مسئواین استان که از زمان جدایی چهارمحال و سرشاخه زاینده رود و کارون بوده تا سکوت حاج رسولی ها و زرگر استاندار که معاون اب بودن و اصلاحطلبان زمان تاراج اب خاتمی و اصولگراها زمان تاراج اب احمدی نژاد امدن چند استاندار غیر بومی اصفهان ستیز حجتی وزیر کشاورزی اصفهانی چشمش ذا به توسعه برنجکاری خوزسنان و چهارمحال میبنده د برنجکاری و کشاورزی اصفهان را نابود میکنه الان هم بیطرف با چهارمحالیها و خوزستانیها و کرمانیها بسته زاینده رود احیا که نمیشه باز به اسم اصفهان تونل و کاننال میزنن و اب یزد و کرمان تامین میشه و مردم بی بخار اصفهان و مسئولین ساکت تماشا می کنن اگر در استان مثل ایت الله حیدریان خوزستان داشتیم که هر هفته ضد انتقال اب میگه وضع این نبود بد مسئولین و هم استانیها علیه برنجکاری لنجان سم پاشی می کنند اصفهانی یعنی استانفروش و سواری بده غریبه
1396-05-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
برخی فرمایش های جنابعالی که عرایض اینجانب را تأیید می کند. اما منفعت یک جا نباید به قیمت نابودی جای دیگر باشد. مردم اصفهان هم در مورد مشکل زاینده رود معترضند، ولی هر حرکتی در این مورد در اصفهان متأسفانه جنبه امنیتی و سیاسی می گیرد و به نوعی در نطفه خفه می شود. در حالی که در نقطه مقابل، اعتراضات مردم در چهارمحال و خوزستان با پشتیبانی مسؤولین محلی و حتی کشوری (مانند خانم ابتکار) همراه است. البته این را هم باید متذکر شد که زاینده رود مانند آنچه که به غلط رایج شده، فقط مانند یک کانال آبرسانی موقتی برای کشاورزی نیست و یک رودخانه «دائمی» چند میلیون ساله است.
1396-05-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضا
اینقدر میگید انتقال اب به یزد که کسی ندونه فکر میکنه چقدر اب میاد یزد ثانیه ای دو متر مکعب چیزی کمتر از یک پنجم مصرف اب فولاد مبارکه .ده ها برابر مصرف اشامیدن مردم در صنایع اصفهان مصرف میشه.ابی که سرچشمه ان چهار محال هست اصفهانی ها بیشتر طلب کارن .جالبه که همین ابی که میاد یزد از کارون میریزه تو زاینده رود بعد یزد برداشت میکنه .در ایران صدها شهر از اب انتقالی استفاده میکنند مگه مردم یزد باید از تشنگی میمردند که حالا وزیر یزدی هست بعد هم مطالعات انتقال اب از سال ۶۸ شروع شده و اقای بیطرف افتتاح کرد .مگه سال ۷۶ که وزیر امده سر کارمیتونسته عملیات اجرایی را شروع کنه و در سال ۷۶ هم افتتاح کنه .؟؟؟واقعا جای تاسف هست که تمامی مسائل خشکسالی را به گردن انتقال حجم کمی اب به یک شهر با کمترین میزان بارش بندازیم.ای سی(ec) اب یزد الان در تابستان حدود ۱۰۰۰ هست یعنی اب نمک چرا؟؟چون اب چاه های شور هم وصل شبکه هست چون میزان اب برای مصرف اشامیدنی مردم کافی نیست و بعد از ظهر ها بسیاری از مناطق شهر یزد دچار قطعی و کمبود اب هستند.حالا شایعه میکنن یزدی ها با اب انتقالی سبزی میکارن و گلخانه ها با اب انتقالی هست .و به خط انتقال اب حمله میکنن.غیر از اینه که با همین اب کم در بالادست برنج کاری میشه؟؟ولی یزدی ها در مصرف بهینه اب رتبه اول کشور را دارند.کمترین میزان هدر رفت اب در شبکه اای اب شهری طبق امار وزارت نیرو متعلق به یزده .هیچ شهری در ایران از اب انتقالی استفاده نمیکنه ؟؟همین دو متر مکعب اب هم که مزاد یزد اگه نیاد یه خط دیگه ذوب اهن و یا فولاد مبارکه احداث میشه.الان هم که دارن اب را از اب شیرین کن های خلیج فارس میارن یزد و کرمان و اصفهان بندریها بیان بگن اب خلیج فارس کم میشه !!!انصاف داشته باشیم
1396-05-28 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
من خود اصفهانی ام و شهادت می دهم که زاینده رود در سال 1378 و با انتقال تمام آب موجود آن به یزد برای اولین بار خشک شد. حالا مقدار آن هر چه می خواهد باشد و البته کنتوری هم وجود ندارد که صحت مقدار مورد ادعای جنابعالی را تأیید کند. البته غلط بودن تقریباً تمامی سایر آمار مورد اشاره شما نشانی بر خلاف آن است (کلیه اسناد در این مورد موجود است.). ضمن اینکه انتقال آب از زاینده رود به یزد، بایستی فقط پس از بهره برداری از تونل سوم کوهرنگ صورت می پذیرفت. تونلی که هنوز هم مورد بهره برداری قرار نگرفته و اخیراً در نوک پیکان حملات اصفهان ستیزان نیز قرار گرفته است. شکستن قبح خشکی زاینده رود با انتقال تمام آب موجود آن به یزد، زمینه را برای دست اندازی های وحشتناک و غیر قانونی چهارمحال به این رودخانه از سرچشمه فراهم کرد. همین جا هم تشابه ادعاهای غیر قانونی و بی ربط شما با آنچه دوستان اصفهان ستیز در چهارمحال می گویند، نشان از تبانی در این مورد در یزد با چهارمحال است. لوله 300 کیلومتری انتقال تمام آب موجود زاینده رود به یزد هم اولین نمونه از این دست بوده و تا پیش از آن هیچ نمونه مشابهی وجود نداشته است. تا قبل از انتقال آب به یزد، به اندازه کافی آب برای این استان وجود داشته است. بنا به ادعای خود آقای بیطرف، ایشان به محض رسیدن به وزارت در سال 1376، انتقال آب زاینده رود به یزد را به عنوان یک «دغدغه شخصی» دنبال کرده است. متأسفانه ایشان در همان زمان در سند آمایش این استان هم دست برده و آن را که صرفاً دارای ظرفیت جهانگردی بوده، به عنوان قطب صنعتی معرفی کرده است. همین هم باعث نیاز این استان به آبی اضافه بر مقداری که به اندازه کافی در طول تاریخ طولانی آن وجود داشته و دارد و کفایت هم می کرده شده است. بهانه تکراری آب آشامیدنی هم دیگر نخ نما شده است. برنجکاری در لنجان اصفهان هم صدها سال سابقه داشته و ارتباطی با موضوع ندارد، ضمن اینکه مقدار آن هم بسیار کم شده است. کاش به همان آب شیرین شده انتقالی از خلیج فارس هم کفایت می شد. در حالی که بهشت آباد هم طرحی است تنها به کام یزد (و کرمان) و به نام اصفهان. اخیراً هم که یکی از نمایندگانتان سخن از لزوم ایجاد خط انتقال آب «چهارم» به یزد گفته است!
1396-06-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- محسن
در تمام دنیا و در نقاط مرطوب که تبخیر کمتر است تولید هر تن فولاد 30 مترمکعب آب می برد و ادعای مسولین مبارکه مبنی بر اینکه برای هر تن فولاد 5 مترمکعب آب استفاده می کنند واقعا مشکوک است در اصفهان 10 ملیون تن فولاد سالانه تولید می شود که 300 ملیون مترمکعب آب می برد صنایع دیگر مانند در حالیکه تمام دبی زاینده رود بدون آبهای انتقالی 600 تا 700 ملیون مترمکعب است
1396-06-02 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
آمار و ارقام شما هم غلط و مغرضانه است. حجم آب طبیعی زاینده رود بین 850 میلیون تا یک میلیارد متر مکعب است. ضمن اینکه آب مجازی هموطنان خوزستانی و چهارمحالی ساکن در استان اصفهان باید چگونه تأمین شود؟! اگر صنایع فولاد اصفهان به یزد منتقل شوند مشکل حل می شود؟!
1396-06-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- کوروش
بعد از انقلاب ساکنین فلات مرکزی ایران شامل استانهای اصفهان و یزد و کرمان و سمنان که از سردمداران و عوامل اصلی انقلاب بودند اکثر مناصب کلیدی در شورای نگهبان و نیروهای نظامی و قوه قضاییه و شورای نگهبان و وزارتخانه ها و ... را اشغال کردند در ابتدا آنها سیاستهای کلی و بودجه و سرمایه گزاریها را به نفع استانهای خودشان پیش بردند و به اسم دین و مذهب شروع به سرکوب نخبگان و فرهنگ سایر مناطق کردند در گام نهایی با انتقال آب از خوزستان و زاگرس سعی در رفع عطش کویر کردند اما این گام نهایی به تجزیه ایران ختم خواهد شد.
1396-08-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.