یادداشت/ دکتر وحید ارشدی:
انتخاب کابینه هماهنگ و نقش کاهش تضادها در مقاوم کردن اقتصاد ایران
سه شنبه 03 مرداد 1396, 15:28

 

رویش نیوز- دکتر وحید ارشدی: اگر بخواهیم یک کالای با کیفیت تولید کرده، باید از عوامل تولید با کیفیت و نیروی انسانی مجرب و توانمند در ترکیب این عوامل بهره برد. علم به مقدار بهینه عوامل ترکیب کننده نیز شرط بسیار مهمی در تولید محصول با کیفیت است. چه بسا بهترین عوامل تولید در کنار هم فراهم شده اما ترکیب میزان غیر بهینه آنها منجر به تولید کالای بی کیفیت شود. هر چه از میزان سازگاری بین عوامل و میزان بهینه عوامل ترکیبی فاصله گرفته شود قدرت تخریب شوندگی آن کالا افزایش یافته و منجر به فروپاشی خواهد شد. ویژگی مهمی که مدیر تولید باید داشته باشد اینکه بتواند به مقدار لازم و بهینه، عوامل تولید را در کنار هم قرار داده و بین آنها در جهت رسیدن به تولید مطلوب وحدت ایجاد کرده و تضاد منافع آن­ها را حداقل نماید. دامن زدن به تضادهای بین عوامل باعث تاب آوری کمتر و گسستگی و فروپاشی بیشتر خواهد شد.

 در سطح کلان جامعه نیز اگر اقتصاد به عنوان یک کالای ضروری برای رشد و ارتقای مادی و معنوی جامعه اسلامی در نظر گرفته شود که زندگی آحاد مختلف جامعه در سطوح مختلف درآمدی به آن وابسته بوده و کیفیت بالای آن مورد نظر متقاضیان است نیاز به سازگاری بین عوامل تولید و بهینه کردن مصرف انواع مختلف سرمایه مالی، فیزیکی، انسانی و اجتماعی است. هر چه مدیریت اجرایی اقتصاد از هماهنگ کردن و همساز کردن اجزاء اقتصاد فاصله گرفته و به تضاد بین آن­ها دامن زند شکنندگی اقتصاد بیشتر شده و از اقتصاد مقاومتی فاصله گرفته می­شود.

   در آستانه انتخاب کابینه دولت دوازدهم، رئیس جمهور به عنوان فرمانده اجرایی اقتصاد مقاومتی، رئیس قوه مقننه به عنوان فرمانده قانونگذاری در حوزه اقتصاد مقاومتی و رئیس قوه قضائیه به عنوان فرمانده امنیت ساز و فسادستیز حوزه اقتصاد مقاومتی تحت نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان هدایت گر نظام جمهوری اسلامی موظف هستند ضمن هماهنگی با مافوق خود، به انتخاب ترکیب بهینه ای از عوامل مؤثر مبادرت ورزیده و از ناسازگاری های درون سازمانی در جهت رسیدن به مقاوم شدن هرچه بیشتر اقتصاد در مقابل تهدیدات برون سازمانی به شدت بپرهیزند و به جای حاکم کردن تفکر جناحی به احیای اقتصاد پر ظرفیت و در عین حال مریض ایران همت ویژه گمارند.

   اگر رئیس جمهور در انتخاب کابینه خود به سمت افرادی روی آورد که به مقاوم شدن اقتصاد ایران در برابر تهدیدات خارجی هیچ اعتقادی نداشته و فقط به شعار بسنده کنند؛ و از طرف دیگر راه حل مشکلات اقتصاد ایران را وابستگی به سرمایه های انسانی و مالی خارج از کشور آنهم فقط چند کشور جهان گره بزنند دچار خطای مجددی شده و اقتصاد ایران را آشفته تر از گذشته خواهد کرد. التهاب در نظام سیاسی و اقتصادی ایران به دلیل سوء مدیریت اجرایی، تقنینی و قضایی منجر به فروپاشیدگی اجتماعی خواهد شد و خدای ناخواسته بستر را بر فتنه­گران داخلی و خارجی ایجاد خواهد نمود و در صورت ایجاد این التهابات، دولت و مردم متضرر خواهند شد.

   باید دست فرمان رئیس محترم دولت دوازدهم به سمت سازگارکردن نهادهای حاکمیتی با رهبر معظم انقلاب چرخیده و منافع ملی را بر منافع شخصی، جریانی و جناحی خود ترجیح دهد. اگر چه که عملکرد دولت­های گذشته نیز دچار اشکالات قابل توجهی است و در عملکرد دولت­ یازدهم مؤثر بوده است اما برونداد عملکرد دولت یازدهم نیز به خاطر پارادیم فکری حاکم بر آن چیزی جز نگرانی بیشتر نسبت به آینده اقتصاد ایران نبود و آن نقاطی نیز که در جهت مقاوم شدن اقتصاد ایران توسط زحمات قابل توجه دولت یازدهم ایجاد شد در واقعیت با ناپایداری مواجه شده و رو به افول است و این درحالیست که اگر آنها به منتقدین به عنوان افراد خیرخواه می گریستند و با نقدپذیری واقعی، تضاد آنها را به تعامل تبدیل می کردند شاید برونداد بهتری نصیب دولت می­شد. امید آنکه رئیس جمهور محترم پس از تنفیذ حکمشان به کابینه ای از کارآمدترین نیروهای مجرب، توانمند و معتقد به رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی ایران مبادرت ورزیده و با مطالعه تجربه گذشتگان خود برای ماندگاری خود نیز که شده است از هرگونه دامن زدن به التهاب و تشنج و ایجاد چندگانگی بین قوا بپرهیزد تا مردم ایران با وحدت کلمه به بهره گیری از ظرفیتهای اقتصادی فرهنگی و سیاسی در جهت ایجاد رفاه پایدار دسترسی پیدا کنند و کالای اقتصاد مقاومتی به طور پایدار ایجاد شود. اگر چه مردم نیز با آتش به اختیار خود باید فرهنگ کار و قناعت را در زندگی خود شکل داده و تجارب خود را در جهت ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در اختیار همدیگر قرار دهند و راه را برای اجرای کامل اقتصاد مقاومتی توسط دولتمردان فراهم نمایند و در مقابله با فرهنگ بیکاری و زیاده خواهی در میان مردم و مسئولین به اقدام جهادی مبادرت ورزند. رسانه­ها نیز نقش به سزایی برای تبدیل تضادها به وحدت عوامل داشته و می توانند به همگرایی بین عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی در جهت رفاه اقتصادی جامعه مسلمین کمک شایانی نمایند. (انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا)

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.