با افزایش گرد وغبار
هوای اصفهان، ناسالم برای عموم شهروندان
چهارشنبه 21 تیر 1396, 15:09

 

به گزارش رویش نیوز صبح امروز اصفهان میهمان ناخوانده ای داشت. گرد و غبار نسبتا غلیظی فضای اصفهان را پر کرده بود و دید افقی تا حد زیادی کاهش یافته بود. در حالی که شاخص کیفی هوا در صبح امروز ناسالم برای گروه های حساس گزارش شد، اما غلظت ذرات معلق از ساعت ۱۰صبح امروز روند افزايشي داشته و ميزان غلظت ذرات معلق بيش از چهار برابر استاندارد بوده است و این امر باعث شده که در حال حاضر شاخص کیفی هوای اصفهان نا سالم برای عموم شهروندان باشد.

بر این اساس غلظت آلاينده ها در ايستگاه ميدان احمد آباد ۱۶۲، بلوار دانشگاه ۱۵۴،خيابان پروين ۱۵۶، ميدان امام حسين ۱۵۵، چهارباغ خواجو ۱۵۲ و بزرگراه خرازي ۱۵۸ (AQI) اعلام شده است و میانگین آن در ساعت 12 ظهر امروز ۱۵۶ (AQI ) ناسالم براي عموم ثبت شده است.

آن چه که پیرامون گرد و غبار در اصفهان لازم به ذکر و از صبح امروز توسط کارشناسان مختلف اذعان شده است داخلی بودن منشأ این گرد و غبار شدید است. به گفته بابک صادقیان رئیس اداره آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان کانون‌های گرد و غبار از دشت مرکزی و جنوب سمنان در مرکز کشور فعال شده و به سمت اصفهان حرکت کرده است. دولت همیشه در قبال گرد و غبار استانهای جنوب غربی و شرقی با تکیه بر این نکته که منشا این گرد و غبار داخلی نیست و در خارج از کشور است بهانه ای برای عدم فعالیت در این موضوع داشته است. اما اتفاقی که اینجا افتاده است و پیش از این هم نسبت به آن هشدار داده شده بود تشکیل کانون های گرد و غبار در داخل کشور است. خشکسالی، عدم جریان زاینده رود و خشکی تالاب گاوخونی در اصفهان نیز از مهمترین مسائلی است که سبب بروز این پدیده شده است.

به نظر می رسد که اگر دولت اقدامات مثبتی در جهت حل مشکل گرد و غبار می توانست انجام دهد در همین داخل کشور آن را عملی می کرد تا بتواند برای ارائه به مراجع بین المللی طرحی برای عرضه داشته باشد. اما با روند پیش رو بنظر می رسد که دولت کار مثبتی انجام نخواهد داد و به زودی شاهد هجوم ریزگردها به استانهای مرکزی چون تهران،اصفهان، قم و یزد خواهیم بود و دیری نخواهد پایید که گرد و غباری شبیه به آن چه در خوزستان و سیستان و بلوچستان است در کل کشور همه گیر شود.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.