محمود فروزبخش: اگر چه کنار هم بودن یک روحانی با مردم در مجموع نشانه ارتقای فهم شیعی اوست لیکن در اینجا دو گزینه مطرح می شود:
گزینه اول: حسن روحانی به آن چه می کند اعتقاد دارد. او معتقد است که چتر اسلام باید برای همگان باز باشد و ...
گزینه دوم: حسن روحانی اساسا اعتقاد خاصی ندارد و چون فرصت اندکی تا انتخابات مانده است ...

این که کدام یک از دو گزینه به شخصیت حسن روحانی نزدیک تر است بر عهده خوانندگان.

و اما بعد
هدف صلی این نوشتار این است که خاصیت چنین عکسی در نظام تبلیغاتی بررسی شود. زیرا برخی معتقدند این عکس موجب جذب قشر خاکستری می شود و اقدام تبلیغی مفیدی است.

اما نظر بنده این است که این عکس ارتباط چندانی با قشر خاکستری ندارد و بیشتر اقدامی ایدئولوژیک بوده و حلقه اول طرفداران سنتی را آماده باش می دهد.

بخشی وسیعی از اصلاح طلبان که بین 20 تا نهایتاً 30 درصد آرای انتخاباتی را شامل می شوند می توانند با این تصویر ارتباط بگیرند. در واقع نتیجه این عمل آقای روحانی اتحاد و فراخوانی این قشر است.

اما حال سوال می شود که مگر این طبقه قرار است به شخصی غیر از آقای روحانی در انتخابات رای بدهند؟ این رای که به پای خاتمی ها و هاشمی ها و روحانی ها نوشته شده است. او برای پیروزی در دور اول انتخابات به دو برابر این آرای سنتی احتیاج دارد. یعنی به همان آرایی که آن را خاکستری می نامند.

اما رای خاکستری یعنی چه؟
بسیاری بر این باورند که رای خاکستری یعنی رای قرتی ها! برخی دیگر بر این باور رسیده اند که رای خاکستری یعنی دهک اول جامعه (هشت میلیونی که در رفاه زندگی می کنند)

در حالی که اصل رای خاکستری در دهک های پایینی است. از شکاف طبقه بالادست و پایین دست است که قشر خاکستری مسیر خود را تعیین می کند. از تضاد میان نخبگان طبقات بالا و فهم عامه است که خاکستری معنا می یابد. از شکاف تهران و شهرهای کوچک یا حتی از شکاف بالاشهر و پایین شهر.

قشر خاکستری در جایی پدید می آید که کمتر دیده می شود. این پدیده امروز بیشتر در اقتصاد دیده می شود تا در فرهنگ. حتی در روزگار فقدان روایت و پاشیدگی مرجعیت، قشر خاکستری در میان مذهبی بسیار بیشتر از گذشته دیده می شود.

قشر خاکستری قشری است که از ایدئولوژی تهی است (هرچه که لایه های هویتی دارد) این که این قشر اقبال به گزاره های ارزشی اصولگرایان ندارد به این معنا نیست که خوانش او از فرهنگ لیبرالی است و اگر همین قشر نسبت به لیبرال ها بدبین شد دلیل نمی شود که تصور کنیم که آن ها حزب اللهی شده اند. این قشر همان کسی است که به خاتمی رای می دهد، سپس به احمدی نژاد رای می دهد و بعد به روحانی رای می دهد و هر آن ممکن است از روحانی نیز چرخش کند. لذا برای فهم قشر خاکستری باید عمیق تر با مسئله برخورد کرد. دغدغه های اصیل و عام را شناسایی کرد و برای بیان از ساختار، سنت و عرف مذهبی فراتر رفته، هویتی تر، انسانی تر و فطری تر سخن بگوییم.

 

 

 

البته ناگفته نماند تا جاییکه ما می دانیم عمده این قشر خاکستری معتقد به حجاب هستند. اگر مبنای آمار کل ایران به احتساب روستا و مناطق محروم و همچنین متولدین قبل دهه پنجاه باشد، خواهید دید که پوشش اسلامی با چه اقبال بالایی مواجه است. این اقبال می تواند هر دلیلی داشته باشد که ما کاری با آن نداریم اما مضاف بر آن می دانیم این تمایل به حجاب در خانم ها اتفاقا قوی تر است.

پس مخلص کلام آن که این اقدام رئیس جمهور برای طبقه اول هواداران خود است و لزوما ارتباط موثری با قشر خاکستری ندارد. حتی اگر برای قشر خاکستری هم برنامه ریزی شده، فهم نادرستی از این قشر به وجود آمده است. اگر به وضعیت محبوییت حسن روحانی نگریسته شود متوجه می شویم که او تازه دارد برای اصلاح طلب ها، جذابیت ایجاد میکند حال آن که رؤسای جمهور قبلی پس از چهار سال کل مردم را مورد خطاب قرار می دادند.

نظرات (1)

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست