محمود فروزبخش: به نظر می رسد برای عبور از دولت روحانی در انتخابات 96 نیازمند سه مرحله هستیم. سه مرحله مانند سه پرده ای می ماند که به مرور زمان به صورت طبیعی فرو می افتد.

مرحله اول: تبدیل انتخابات به رفراندوم روحانی آری یا نه

مطابق با این مرحله بزرگترین رقیب روحانی، خود روحانی و عملکرد دولت اوست و ممکن است او در این رفراندوم رای نه دریافت نماید و خودش از خودش شکست بخورد. با توجه به شرایط مملکتی در این چند سال این احتمال بعید نیست. برای مثال می توان به دوبعد اساسی اشاره کرد.

نخست در بعد مادی و اقتصادی است که دولت چندان دستاورد ملموسی برای عامه مردم نداشته است.

دوم از بعد روانی و سیاست خارجه است که با ریو کار آمدن آمدن ترامپ مباحثس از جمله تعامل سازنده  و گفتگو و این قبیل سخنان از سکه افتاد.

پس می توان نتیجه گرفت که با گذشت زمان، این رفراندوم به طور خودبه خود در حال شکل گیری است و همان طور که قاطبه نظرسنجی ها نشان می دهد و از وضعیت عمومی مردم هم می توان یافت، می توانیم بگوییم در روزهای باقیمانده به احتمال زیاد، این رفراندوم شکل کاملی به خود خواهد گرفت و سبد رای روحانی به زیر 20 میلیون نفر کاهش بیاید. (منظور از سبد رای، میزان بالقوه اقبال مردمی است که روحانی در بهترین وضعیت هم تنها از آن سبد می تواند رای کسب کند)

 

مرحله دوم: انتخابات حداکثری

چنانچه انتخابات به مشارکت 75 درصدی و یا به عبارت دیگر به انتخاباتی 40 میلیونی تبدیل شود با توجه به آن که سبد رای روحانی و جذابیت او محدود است، آرای باقیمانده می تواند رقابت را به دور دوم بکشاند یعنی برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی رای یک رئیس جمهور در دور دوم کمتر از پنجاه درصد شود.

با توجه به فضای کشور به نظر می رسد، این مهم نیز در حال وقوع است و کمتر روحیه ای در جامعه دیده می شود که قصد قهر با انتخابات را داشته باشد. از طرف دیگر مشاهده می کنیم که طرف دولت نیز برای برگزاری یک انتخابات سرد تلاش می کند و می کوشد که هر کاندیدای احتمالی و رای آوری را قبل از مطرح شدن، حذف نماید و بدین ترتیب در اردیبهشت 96 انتخابات سرد و بی رقیبی را رقم زند.

 

مرحله سوم: یافتن فرد جایگزین    

اگر چه در دوره های پیشین در چنین زمانی، کم کم کاندیدای مطرح خودش را برای مردم و نخبگان آشکار می کرد اما تا به امروز و در اردوگاه مخالفان روحانی چنین شخصی خود را معرفی نکرده است. حال آن که تکلیف اصلاح طلبان معلوم است آن ها در عین نارضایتی باز تمام قامت از روحانی حمایت می کنند و اعتراض هایشان بیشتر جنبه کسب کرسی های بیشتر در دولت آینده را دارد و از این بالاتر چه بسا نیروهای خارجی و رسانه های معاند نیز در جریان انتخابات به نحوی روحانی را یاری رسانند.

با تمام این توضیحات باید گفت هنوز برای معرفی فرد جایگزین دیر نشده است و خاصیت روزگار پیامکی و همبرگری ما حکم می کند که تا لحظه های آخر نیز منتظر باشیم. روزگار خود باید فرد مورد نظر خود را آشکار سازد. در این میان دو دسته از مردم، دو کار متفاوت دارند:

دسته اول سیاسیونی هستند که باید برای آن فرد جایگزین جهد و تلاش کنند تا گزینه مورد نظر از پس این تبادل نظرات کشف شود

دسته دوم عامه مردم چشم انتظار و نگران از برای کشورشان هستند که باید روزبه روز احساس نامیدی در آنان فزونی یابد. باید عجز خود را در این زمانه بیش از پیش دریابند. زیرا تنها مردمانی که درماندگی را درک کرده اند از میان این نسخه های پرآَشوب، بالاخره یکی را برمی گزینند و چشم بر نقصان اهالی سیاست می بندند و دست آخر به گزینه ای قانع می شوند.      

 

نظرات (1)

  1. اصغر 1395/11/17 12:27

    نیروهای اصول گرا فرد که در مقابل روحانی علم کند ندارند و مردم اورا انتخاب خواهند کرد و خیلی ها کش خواهند امد

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست