دروغ شاخدار رسانه ای برای انحراف افکار عمومی:
باز شدن زاینده رود تنها و تنها دلیل کشاورزی دارد
دوشنبه 04 بهمن 1395, 12:43

 

به گزارش رویش نیوز روز گذشته سرانجام انتظارها به سر رسید و زاینده رود که در طول چند سال اخیر در اواسط آبان ماه برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان بازگشایی و جاری میشد اینبار به خاطر مشکلات مربوط به خشکسالی و کمبود آب در اوایل بهمن ماه اتفاق افتاد.

 اما پس از جاری شدن زاینده رود و در حالی که این رودخانه هنوز به شهر اصفهان و پس از آن به کشاورزان شرق اصفهان نرسیده است، شاهد این موضوع هستیم که جریانی با استفاده از امکانات رسانه ای در تلاش است تا دلیل بازگشایی مجدد زاینده رود را زیبایی شهر اصفهان القا کند و آن را امری جنون آمیز و اشتباه بداند. در جواب این افراد ذکر چند نکته لازم است:

اول این که بازگشایی آب زاینده رود طی چندین سال اخیر هیچ ارتباطی به زیبایی های شهری اصفهان نداشته و دلیل آن کشت کشاورزانی است که در شرق اصفهان سالها و نسلها از راه کشاورزی ارتزاق کرده اند اما در دوره ای به خاطر برخی مصوبات غلط شغل خود را از دست داده و در ادامه آن زندگیشان بر باد رفته است. حال این بازگشایی های چند روزه و بعضاً چندماهه زاینده رود در طول سال نمکی بر نان این زحمت کشان است نه آرایشی برای زیباترشدن اصفهان.

شاید مسخره ترین دلیلی که برای مخالفت با بازگشایی دوباره زاینده رود می توان برشمرد بحث ایجاد زیبایی شهری است؛ شاید اگر کمی به زمان بازگشایی زاینده رود، مدت آن و حتی تاخیری که اینبار به خاطر برخی سازماندهی های بستر رودخانه و آب بندهای قسمتی از رودخانه در غرب اصفهان  اتفاق افتاد مراجعه می کردید متوجه می شدید که دلیل بازگشایی زاینده تنها و تنها کشاورزی شرق استان است.

نکته بعد این موضوع است که دیگر برای اصفهان و اصفهانی ها بازگشایی زاینده رود و جاری شدن آب زیر پل های تاریخی جذابیت آن چنانی ندارد؛ شاید چند سال قبل در زمان بازگشایی زاینده رود شاهد جشن و شادی مردم در مسیر رودخانه در شهر اصفهان بودیم اما در سال گذشته و احتمالا امسال دیگر نه از جشن خبری هست و نه از این شادی ها. اصفهانی ها دیگر به این مزمزه آب نه خوشحال می شوند و نه ناراحت و خشکی زاینده رود در بیش از نیمی از سال دردی بر جان اصفهان گذاشته است که تا سالها درمان نخواهد شد.

بازگشایی زاینده رود بر اساس مصوبات قانونی است و با برگزاری جلسات کارشناسی توسط شوراي مديريت بهم پيوسته حوضه زاينده رود عملی می شود. مطمئناً برای این شورا زیبا بودن اصفهان در اولویت آخر است که چه بسا اگر زیباسازی ارزشی داشت شاهد جاری بودن زاینده رود در تمامی طول سال بودیم نه این که در روزهای کوتاهی جاری شود و پس از آن دوباره کف رودخانه آفتاب بخورد.

به دوستانی که این چنین برای این بازگشایی یقه درانیده اند پیشنهاد می شود که فقط زمانی که قرار است منفعتی از زاینده رود به اصفهان برسد خود را نشان ندهند بلکه در مقابل برداشت های غیر قانونی در بالادست، برداشت آب زاینده رود برای صنعت یزد در حالی که قرار بوده است تنها مصرف آشامیدنی یزد تامین شود و هزاران بی قانونی و سواستفاده دیگر در بهره برداری زاینده رود نیز صدایشان در آید و موضع خود را نشان دهند نه این که به خاطر بازگشایی آب برای کشاورزانی که از آن حقابه دارند موضع گیری کنند و واقعیت را جور دیگری نشان دهند.

 

نظرات

- 1111
این حجم از اصفهان ستیزی غیرقابل تحمله
1395-11-04 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
من که هر چه در اینترنت گشتم، چیزی از چنین حرفی (باز شدن آب برای زیبایی اصفهان) ندیدم. ممنون می شویم اگر آقای محمدرضایی جریان رسانه ای که می فرمایند را با آدرس آن دقیقاً معرفی کنند.
1395-11-05 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران
در خود این گفتگو طوری از زیبایی حرف زده شده که انگار زیبایی و دوست داشتن زیبایی گناه است! رودخانه خود به خود زیباست. کلاً طبیعت زیباست و ما انسانها هر چقدر هم ظاهراً پیشرفت کنیم، باز هم ذاتاً مجذوب زیبایی طبیعتی می شویم که اینقدر باآن بد رفتار می کنیم. البته طبیعت هم ظرفیتی برای دخالتهای نسنجیده انسان دارد که اگر از حد بگذرد، خانمان او را بر باد خواهد داد.
1395-11-06 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهران پوستی
پریروز زاینده رود دوباره بسته شد! و خیال مخالفان زیبایی اصفهان هم که ناراحت بود هم راحت! اما طرف صحبت خود آقای محمدرضایی گرامی هستند. حالا که مسؤولیت مدیریت زاینده رود بر عهده کشاورزان عزیز گذاشته شده، نمی شد با کمی به خرج دادن تدبیر، آب را به اندازه حفظ حداقل حیات زاینده رود باز بگذارند؟ شخص ایشان در یکی دو سال اخیر با همین امر مخالف بوده اند و دلیل آن را هم استفاده بیش از حد قانونی شهرداری برای فضای سبز عنوان کرده اند. http://anjoman-agri.persianblog.ir/post/360 اگر مصاحبه ای در این مورد با ایشان ترتیب دهید، باعث تشکر بسیار خواهد بود.
1395-11-26 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف



این سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.