یک استاد دانشگاه گفت: رسانه ها چشم و چراغ ملت بوده و باید به عنوان معلم تربیتی عمل کند ولی متاسفانه اکنون رسانه جایگاه سخنگوی جناح ها را به خود گرفته و یکی از بداخلاقی های منصوب به رسانه این است که از جناح خود دفاع کرده و حزب مقابل خود را تخریب می کند.

به گزارش رویش نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در افتتاحیه دومین دوره «طرح ولایت» اصحاب رسانه گفت: در عصر جدید مهم‌ترین ابزار جنگ بین قدرت‌ها، رسانه است و قدرت‌های بزرگ نیز با رسانه در حال پیش برد اهداف خود هستند که آثار آن از سلاح و بمب اتم  نیز بیشتر است و این ساختار و زیر بنا در حال گسترش روز افزون بوده و در حال حاضر آرایش‌هایی که در مقابل ایران اسلامی قار گرفته که به صورت پیچیده، متکثر، کارآمد، فنی و پیشرفته است.

وی افزود: جلسه‌ای جهت بررسی شبکه‌های فارسی زبان که علیه جمهوری اسلامی ایران در حال فعالیت بودند برگزار شد در آن جلسه مطرح شد که موضوع بسیار پیچیده‌ای در حال رخ دادن است و نیمی از جامعه را به صورت پراکنده هدف قرار داده که اگر بخواهیم به صورت جزئی یکی از سلسله شبکه‌های غربی را نام ببریم، شبکه جم نمونه بارز ان است که در حال برنامه‌ریزی جهت توسعه زیر ساخت‌های لازم خود به 75 شبکه تخصصی وصل است و از پس این توسعه بر می‌آید که به یک سری از نتیجه‌ها رسیده‌اند و هیچ امیدی جز گسترش شوی تبلیغاتی خود ندارند.

پناهیان اظهار داشت: بحث نفوذ در رسانه‌ها را باید جدی گرفت، بررسی این موضوع یک امر حیاتی است.

پناهیان با اشاره به وصیت حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر عدم انحراف در رسانه‌ها گفت: بعید است که نهاد های امنیتی در کشور ما اهمیت رسانه را آن گونه که امام و رهبری توصیه فرموده‌اند به عنوان فکر و اندیشه، معیار در نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: زحمت‌های بسیج رسانه که به صورت جهادی در این موضوعات قابل تقدیر است و احتیاج به گسترش همه جانبه این فعالیت‌ها دارد، بهترین نیروهای بسیجی در عرصه رسانه، بایستی توسط این سازمان به کار گرفته شود و هوشمندانه ترین فعالیت‌ها در عرصه رسانه طرح ریزی کنیم.

استاد بسیج رسانه افزود: متاسفانه متفکرین کشور در رشته‌های فنی وارد می‌شوند و این وظیفه بسیج است تا با استعداد یابی و جذب افراد متخصص در حوزه‌های مختلف ایثارگرانه وارد عرصه رسانه شود.

وی افزود: سرمایه گذاری انسانی در رسانه بسیار امر مهمی است و تقاضای بنده این است که برای اهمیت رسانه برنامه ریزی شود و با گردآوری کارشناسان و نخبگان رسانه‌ای راهکار مناسب ارائه شود و بسیج می‌تواند این امر مهم را با پویش مردمی عملی کند.

وی گفت: همه نخبگان بایستی جذب رسانه شوند و رسانه است که می‌تواند بر همه اقشار و جوانب تاثیر گذار باشد و از مدرسه تا حوزه‌های علمیه و اقتصاد را تقویت و حتی اصلاح کند،هیچ موضوعی اولویت بر رسانه ندارد.

وی با اشاره به شخصیت والایی همچون شهید آوینی گفت: ایشان یک شخصت رسانه‌ای نمونه هستند، که شما حتی با دوره‌های آموزشی نیز نمی‌توانید افرادی شبیه به این شهید تربیت کنند مگر اینکه دارای جوهره وجودی این شهید را داشته باشند، شهید آوینی فردی بود دارای نگرش فیلسوفانه و تحلیل‌های عمیق و مستندهای حرفه‌ای که در تاریخ رسانه بی‌نظیر می‌باشد.

پناهیان با اشاره به اهمیت جایگاه رسانه گفت: رسانه‌ها همانند روحی حاکم بر اجزای بدن، جامه را به هم پیوند می دهند و اجزای جامعه را به مسیر مورد نظر هدایت می کنند و به آن حیات می بخشند، همان گونه که حضرت امام فرمودند شهدا چشم و چراغ امت هستند، رسانه‌ها نیز چشم و چراغ ملت است، در این زمینه بایستی قوی ترین مدارس در سطح کشور مدارس رسانه‌ای باشد و اهالی رسانه نیز بایستی به سمت مطالعه بیشتر و با آگاهی عمیق بروند.

وی افزود: فرد رسانه‌ای قوی بر بخش‌های مختلف دین مسلط و قدم به قدم با تاریخ اسلام پیش میرود و این موضوعاتی که مبنی بر اسلام غیر سیاسی مطرح می‌شود را به راحتی پاسخ می‌دهد.

پناهیان با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی گفت: مساله انتقاد نسبت به بیمه اربعین که اکنون مطرح است و عده‌ای فکر می‌کنند که انتقاد نسبت به آنها است، در اصل انتقاد از طرز تفکر است و طرز تفکر بیمه‌ای که بر جهان حاکم است، متاسفانه طرز تفکر خاصی در بین مسئولین رواج پیدا کرده است و نمی‌توانند جایگزینی برای آن پیدا کنند تا مدیران اجرایی و کارشناسان همه در حال تبعیت نابخردانه از تفکر غربی هستند در صورتی که حمایت جدی از آسیب دیدگان صورت نگرفته است، اگر بخواهد این موضوع اجباری شود دارای اشکالت شرعی نیز خواهد داشت.

وی گفت: چه کسی نظر آیت الله بهجت را نسبت به بیمه مطالعه کرده و در پیاده سازی بیمه اسلامی تلاش کرده است؟! اگر مسئولین وقت مطالعه در این زمینه را نداشته، این وظیفه رسانه است که به عنوان مشاور وارد عمل شود و راهنمای خوبی برای مدیران جامعه باشند.

پناهیان ادامه داد: رسانه‌ها می توانند دیدگاه های مسئولین را تغییر دهند و اگر در سطوح مختلف جامعه  انتقاداتی تشکیل شده، در بر طرف کردن آن می‌توانند نقش به سزایی داشته باشند. اگر ضعفی در نقطه‌ای از کشور وجود دارد این اشتباه متوجه شما رسانه‌ها است، قدرت رسانه می‌تواند مجموعه‌ای را به صورت نمونه معرفی کند و یا ایرادی را آن قدر برجسته کرده که همه از آن فرار کنند.

استاد صالحین بسیج رسانه گفت: رسانه باید به عنوان معلم تربیتی عمل کند ولی متاسفانه اکنون رسانه جایگاه سخنگوی جناح‌ها را به خود گرفته، یکی از بداخلاقی‌های منصوب به رسانه این است که از جناح خود دفاع کرده و حزب مقابل خود را تخریب می‌کنند.

وی در پایان افزود: منشا تولید بسیاری از بی اخلاقی‌ها و فرار از معنویت‌ها در جامعه ما رسانه‌ها هستند به این دلیل که رسانه‌ها جناحی و غیر منصفانه عمل می‌کنند و همه جانبه نگری و مهربانانه عمل نمی‌کنند.

 

منبع:فارس

افزودن نظر

captcha