ارسال ۱۱ تن آب سنگین به عمان
سه شنبه 02 آذر 1395, 13:26

 

رئیس سازمان انرژی اتمی از ارسال ۱۱ تن آب سنگین به عمان خبر داد و با اشاره به اعلام آمادگی طرف مقابل برای خرید آن، گفت: تا امروز برجام به خوبی پیش رفته و تنها در بحث تحریم‌ها با کندی‌هایی روبرو بوده‌ایم.

به گزارش رویش نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با آثار جنگ در محیط زیست و در جمع خبرنگاران گفت: 11 تن آب سنگین به عمان فرستاده شده و طرف مقابل نیز برای خرید، اعلام آمادگی کرده است.

صالحی عنوان کرد: برای خرید آب سنگین از طرف مقابل نامه‌هایی را دریافت کرده‌ایم و این مقدار آب سنگین را به عمان انتقال داده‌ایم.

وی افزود: تا امروز برجام به خوبی پیش رفته و تنها در بحث تحریم‌ها با کندی‌هایی روبرو بودیم که به علت عملکرد بانک‌های بزرگ بوده که وزارت امور خارجه به جد این مسئله را پیگیری می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: برجام به خوبی جلو رفته و برخلاف تصورات مشکلی در آینده نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا تغییری پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برجام رخ خواهد داد یا خیر؟ گفت: وقتی رئیس جمهور آمریکا عملا سکاندار و عهده‌دار سمت خود شود؛ در چهارچوب واقعیات عمل خواهد کرد، زیرا برجام برنامه بین دو کشور نیست.

صالحی افزود: تصور ما این است که مشکل چندانی نخواهیم نداشت و مسئولان ما نیز همواره نشان داده‌اند که در تصمیم‌گیری‌ها هوشیارانه و آگاهانه عمل کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: میان جنگ و محیط زیست ارتباط وجود دارد و از زمان کنفرانس استکهلم بر این مساله تاکید شده و فرازها و فرودهای زیادی را طی کردیم تا به درک جمعی در این زمینه برسیم.

وی با بیان اینکه پیشرفت خوبی در این زمینه وجود داشته است، گفت: البته اکنون چالش‌ها در این موضوع شکل پیچیده‌تری گرفته است بنابراین لازم است که کارشناسان به محیط زیست در این زمینه اقدام کنند.

صالحی با بیان اینکه هر روز شاهد مناقشات و اخبار دلخراشی از رنج انسان‌ها و تخریب سکونت‌گاه هستیم، اظهار داشت: بسیار مهم است که برای کنترل این خشونت‌های افسار گسیخته در سطح منطقه و بین‌المللی جواب مشخصی یابیم و همچنین در زمینه آثار تخریبی جنگ بر محیط زیست چه در زمین چه در آب و چه در هوا اقدامی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مناقشات از آغاز تمدن بشری محیط زیست را تخریب کرده است و در زمان ما به علت گسترش ابزارهای جنگی بیشتر شده و به ویژه منطقه ما را متاثر کرده است که نیازمند همکاری‌های بین‌المللی و حمایت جهانی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: جامعه بین‌الملل به ویژه سازمان ملل و شورای امنیت در جایگاهی قرار نگرفته‌اند که مناقشات مسلحانه را حل و فصل کنند و از پیامدهای آن جلوگیری کنند. ما همه می‌دانیم جامعه بین‌المللی از سال 1992 تلاش‌های جدیدی را برای ایجاد ابزار و مقرراتی برای جلوگیری از پیامد مناقشات پیش‌بینی کرده و کشورهای مختلف در سطح ملی و فراملی به آن پرداخته‌اند و ما نیز توانسته‌ایم براساس توافقنامه‌های موجود پا به پا به این چالش‌ها مقاومت کنیم.

صالحی گفت:‌ اکنون آژانس‌های بین‌المللی باید به ابعاد مسئله تاثیر جنگ بر محیط زیست بپردازند و ادبیات غنی را در این موضع ادامه دهند که در این زمینه دو نکته محافظت حقوقی از محیط زیست در زمان جنگ و نقش منابع طبیعی در صلح وجود دارد.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: اتخاذ مکانیسم صلح‌ساز بعد از مناقشات می‌تواند به ایجاد ساختارها و نهادهایی کمک کند و از رنج انسان‌ها جلوگیری کند.

وی افزود: می‌توان مناقشات را حل کرد و به سوی مذاکره رفت. توافق هسته‌ای نشان داد که از طریق دیپلماسی می‌توان مسیر را هموار کرد.

صالحی در پایان گفت: ما در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی به دیالوگ و همکاری متعهد هستیم و در سطوح مختلف و در چارچوب سناریوی برد - برد نقش خود را در زمینه صلح و پیشرفت به عنوان جزء لاینفک توسعه پایدار انجام می‌دهیم.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.