بحران خشکی زاینده‌رودوچند سؤال بی‌پاسخ!
یکشنبه 09 آبان 1395, 10:08

 

در سال‌های اخیر خشکی زاینده‌رود و تبعات آن به جدی‌ترین بحران در اصفهان تبدیل شده است. بحرانی که جنبه‌های زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی و ... آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

به گزارش رویش نیوز:اما در روزهای اخیر خبرهای ناخوشی در رسانه‌ها انتشار می‌یابد که همگی بر تشدید این شرایط صحه می‌گذارند. در این بین سؤالاتی برای افکار عمومی ایجاد شده که تاکنون برای این‌گونه نگرانی‌ها پاسخ شفافی مطرح نگردیده است، سؤالاتی نظیر اینکه آیا تغییر اقلیم نقش بیشتری نسبت به مدیریت ناصحیح بر آب در سال‌های گذشته، در ایجاد این بحران داشته است؟

آیا در حل این بحران هنوز به دانش و علوم مدیریت منابع آب نیاز است یا باید اراده‌ای جدی برای رفع آن اتخاذ کرد؟آیا تاکنون به مصوبات و نتایج این تحلیل‌های علمی و به دور از سیاسی‌ورزی عمل گردیده است؟ آیا تمهیدات متولیان رفع این بحران تأثیر بسزایی در بهبود این شرایط داشته است؟ آیا مسیر عبور زاینده‌رود و بهره‌برداران از آب این رودخانه، این بحران را به یک چالش بین استانی و سیاسی تبدیل کرده است؟ و ده‌ها سؤال دیگر که این چالش را به یک مسئله و بحران ملی تبدیل کرده است.

بر اساس آخرین اعلام شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، تنها 160 میلیون متر مکعب آب در پشت سد باقی مانده، در حالی که مصرف سالیانه آب شرب از این رودخانه، حدود 420 میلیون متر مکعب است. امروزه این بحران نه تنها تهدیدی برای حیات باتلاق گاوخونی و تبعات مخرب زیست‌محیطی ناشی از آن، رزق و روزی هزاران کشاورز شرق اصفهان، سلامت شهروندان و محیط‌زیست و فضای سبز کلان‌شهر اصفهان است، بلکه پا را فراتر گذاشته و تأمین آب شرب چهار میلیون نفر را دچار تردید نموده است.

آری هم‌اکنون حجم آب مخزن سد حدود 50 درصد، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته و این در حالی است که در سال قبل در سرشاخه‌های زاینده‌رود، افزایش بارش 17 درصدی وجود داشته است.

با عنایت به پیگیری‌های مجدانه استاندار  و مدیران اصفهان به نظر می‌رسد وقت آن فرارسیده تا با توجه به همدلی و همت مدیران دلسوز شهری و استانی، دولت نیز عزمی جدی و به دور از اولویت‌بندی‌های سیاسی برای احیای این شریان حیاتی مرکز کشور در پیش گیرد و مصوبات 9 ماده‌ای، تعهدات پروژه‌های انتقال آب و نتایج بررسی‌های علمی در این زمینه را قبل از به وجود آمده یک بحران عظیم‌تر اجرایی نماید تا شاید در یک برنامه چندساله شاهد احیای مجدد این رودخانه فراموش شده از دید مدیران ملی باشیم.

* امیرحسین حاجی رحیمیان مسئول روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان

 

نظرات

- مهران
ای کاش همین شهرداری اصفهان هم لااقل از برگزاری مراسم مختلف (که هیچ کدام هم به زاینده رود و اعتراض به وضعیت آن مربوط نیستند) در بستر خشک زاینده رود خودداری می کرد. آخرین نمونه اش هم برگزاری مانور آتش نشانی در 6 مهرماه سال جاری است. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. این گونه استفاده از بستر «خشکانده شده» زاینده رود این پیام را می دهد که «خشکاندن» آن مورد قبول و تأیید است.
1395-08-10 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.