در شبکه های اجتماعی دنبال می شود؛
تلاش مجازی برای نجات زاینده رود
پنجشنبه 29 مهر 1395, 21:14

 

رویش نیوز- سرویس اجتماعی: الان بیش از یک دهه است که زاینده رود نه تنها جریان دائمی ندارد، بلکه اوضاع آن هرسال بحرانی تر از سال گذشته است به نوعی که در سال های اخیر جریان آب در این رودخانه به کمتر از سه ماه در سال رسیده است.

برای این اتفاق دلایل بسیاری را می توان برشمرد، از خشکسالی دهه گذشته که هنوز هم ادامه دارد گرفته تا مصرف آب به صورت غیر مجاز در بالادست، تا انتقال آب به استان های مجاور، تا عقیم ماندن تمام طرح های انتقال آب به زاینده رود علیرغم اجرایی شدن طرح های انتقال آب از زاینده رود. کارشناسان بسیاری هم در این مورد صحبت کرده اند. دولت ها یکی پس از دیگری می آیند و تنها برای کسب رای یا آرام نگاه داشتن مردم صحبت هایی در مورد زاینده رود می کنند. شاید بتوان بی توجهی به زاینده رو شاخصه مشترک حداقل سه دولت گذشته دانست.

نمایندگاه اصفهان در برهه ای که گویی در خواب بودند و بعد از آن هم تلاش هایی داشتند که تا کنون به ثمر نرسیده است. مصوبات شورای عالی آب به راحتی و با لابی های دیگر استان ها اجرایی نشده و وزارت نیرو باکش هم نیست چرا که اصفهان را همیشه ساکت دیده اند.

رویش نیوز نزدیک به دوسال است که اخبار مربوط به وضعیت زاینده رود را به شکل ویژه(اینجا) بررسی و سعی کرده است که گامی در راستای مطالبه گری از مسئولین و احقاق حق مردم اصفهان بردارد.

اما در هفته های گذشته جریان های اجتماعی به شکل مجازی شروع به فعالیت در این حوزه کرده اند. آن ها با استفاده از عکس های قدیمی زاینده رود پرآب و قراردادن پست هایی درباره زاینده رود با هشتگ  SaveZayandeRood# سعی در جلب توجه مسئولین و مردم به این امر را دارند. هر از گاهی نیز پیام هایی درباره تاریخ یک تجمع در رودخانه دست به دست می شود که البته منبع و مسئول مشخصی ندارد و یک حرکت بی اثر اجتماعی است.

 

نمونه از عکس های منتشر شده در شبکه های مجازی

 

رویش نیوز از تمام NGO ها، تشکل ها و احزاب سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مردمی اصفهان درخواست دارد که به میدان آمده، بر سر یک موضوع و آن هم نجات زاینده رود متحد شوند و حرکت های مردمی را جهت نجات زاینده رود سامان دهند. حرکت های مردمی اعم از فعالیت در صفحات و شبکه های مجازی، تلاش برای مصرف درست، فشار به مسئولین و در نهایت تجمعات و گردهمایی های هدفمند، درست و منطقی.

مسلماً اگر قرار بود اقدامات مسئولین جوابگو باشد، تا کنون مثمر ثمر واقع شده و گامی مثبت برای زاینده رود برداشته شده بود. تا زمانی که اقدامات در خصوص حفظ زاینده رود بدون پشتوانه مردمی تلقی شود، آش همین آش است و کاسه همین کاسه. حرکات اجتماعی اخیر در فضاهای مجازی را باید به فال نیک گرفت تا شروعی باشد برای یک حرکت هدفمند مردمی با حضور تمامی سلیقه ها و گروه های اصفهانی برای نجات زاینده رود و احقاق حق مردم اصفهان.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.