اصفهان از خشکی زاینده رود تا کمبود آب شرب؛
فریاد آب اصفهان به گوش هیچ مسئولی نمی رسد، باید بلندتر فریاد کشید
چهارشنبه 13 مرداد 1395, 18:51

 

رویش نیوز- پرونده معضل آب و خشکی زاینده رود: فصل گرمای اصفهان امسال از اوایل خرداد شروع شد. گرمای بی سابقه هوا که گریبان کل کشور را گرفته است، اصفهان را نیز در هم نوردید تا تابستان مردم اصفهان زودتر از دیگر سال ها شروع شود. اما این شروع تابستان زودهنگام همانا و مشکل نبود آب شرب در بسیاری از مناطق اصفهان همان. اصفهان که از سهمیه آبش در سال های مختلف به نقاط مختلف ایران لوله کشی کرده اند، اکنون محتاج آب شرب است و گوش هیچ کس هم بدهکارش نیست.

فریادهای مردم و رسانه های مختلف اصفهان تنها فایده ای که تا کنون داشته است، برگزاری جلسه بوده است، جلسات بی فایده ای که هیچ نفعی برای وضعیت آب اصفهان ندارد. تنها برای پر کردن گوش مردم و رسانه هاست که مثلاً ما پیگیریم.

یک سوال ساده: مگر اولویت آبرسانی با آب شرب نیست؟ مگر زمانی که از خشکی زاینده رود مینالیدیم مسئولین محترم مدام همین جمله را درسرمان نمی کوبیدند که اولویت با آب شرب است و مردم فلان نقطه و بهمان منطقه آب ندارند، یا اشباح الرجال خب اکنون اصفهان آب شرب ندارد، پس کجاست آن تقسیم بندی و اهم و فی الاهم کردن هایتان؟

استاندار محترم و ایضاً نمایندگان مجلس اصفهان مدام از پیگیری  وضعیت آب اصفهان می گویند و در همین اثنا و بخاطر پیگیری های بسیار موفق، وزیر نیرو مصوبه میدهد که آب از حوضه آبریز زاینده رود برود سمت بروجن، یعنی کجا؟ حوضه آبریز کارون. خانم ابتکار هم که کلاً ابتکاراتشان در عقیم گذاشتن طرح های آبرسانی به زاینده رود خلاصه شده، سکوت اختیار می کنند. خب این چه بازی ایست که بر سر ملت درآورده اید؟

رئیس جمهور در سفر استانی به اصفهان که بحمدالله به سیاق سفرهای استانی رئیس جمهور سابق است طابق النعل باالنعل، در سخرانی خود می گوید که به استاندار و وزیر دستور داده ام  تا آب در زاینده رود دائمی باشد، ما ملت خوشخیال هم زیر برق آفتاب برای جنابشان کف می زنیم، گویی زاینده رود معطل دستور بوده تا از خشکسالی نجات پیدا کند. حالا نجات زاینده رود پیشکش، کلیدی برای نبود آب شرب در اصفهان پیدا کنید.

در مطالب قبلی هم همین سوال را مطرح کردیم که لطفاً یک نفر پاسخ دهد که همزمان با توقف کشت برنج در اصفهان، کشت های بالادست زاینده رود را هم متوقف کرده اید؟ آمارهایی که وزارت نیرو هرساله از حلقه های چاه غیر مجاز در مسیر زاینده رود میدهد، تزئینی است؟ چرا اقدامی برای متوقف کردن پمپاژ آب نمی شود؟

وضعیت کنونی آب در اصفهان صدقه سر نمایندگان مجلس و استانداران و مدیران استانی در دوره های مختلف مدیریتی، افتضاح است.  شاید تا کنون مردم آنطور که باید مطالبه نکرده اند. به نظر می رسد که فعالیت های مردمی برای مطالبه اصلاح وضعیت آنچنان که باید و شاید قوی نبوده است. مردم باید بیشتر مطالبه کنند و در صحنه حضور داشته باشند. حرکت هایی از قبیل همین نامه اخیر NGO ها به رئیس جمهور درباره غیر قانونی بودن انتقال آب به بروجن اقداماتی مفید است که البته کافی نیست.

تجمعات مردمی از دیگر راهکارهایی است که می تواند مفید باشد و فریاد بلندتری از مردم اصفهان برای احقاق حق خود به گوش مسئولین برساند. تشکل های و NGO های محیط زیستی و یا حتی غیر محیط زیستی باید وارد شوند و درخواست برگزاری تجمعات مردمی در خصوص وضعیت آب اصفهان را داشته باشند. سکوت مردم بیش از این جایز نیست. حتی نهادهای دولتی و شهرداری باید در این گونه اقدامات پیش قدم باشند. استاندار، نمایندگان و شهردار باید صف اول چنین تجمعاتی باشند. باید مردم را تشویق به مطالبه در این خصوص کرد. رویش نیوز در راستای اطلاع رسانی چنین برنامه هایی تمام همت خود را به کار خواهد بست.

و نکته آخر اینکه عملکرد مسئولین و نمایندگان محترم در مورد آلودگی هوا و موضوع آلاینده ها خود قصه متفاوت و مفصلی است که در آینده به آن نیز خواهیم پرداخت.

 

نظرات

- علی
شورش رو در آوردن دیگه/ توی ابن سینا از توی ماه رمضون تا حالا هر روز مشکل آب شرب هست. از صبح تا عصر رسماً آب نیست. زنگ هم که میزنیم میگن افت فشاره
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود
جدا چقدر مردم اصفهان بدبختن که مسئولینشون مشکل آب رو رها کردن و انگارشون نه انگار
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حامد
تجمع های مردمی، بهترین راه حل/ آقا باید اعتراض عملی کرد به این وضعیت
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- نریمان
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ماست... داستان خواست مردم و گوش مسئولان و نمایندگانه
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- حسینی
در آخرت جواب این اوضاع رو باید بدند/ چه مسئولین چه مردمی که بد مصرف میکنند
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- فرهاد
واقعا چرا هیچکسی صداش در نمیاد؟ چیکار میکنند مسئولین؟ اصفهان تا کی باید چوب سکوتش رو بخوره؟
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- منصف
رسماً ملت خوابند. انگار نه انگار/ اصفهانی ها رو قورباغه پز کردن. آروم آرروم همه چی رو ازشون گرفتند، هیچکس دیگه حواسش نیست. فکر کنم اگه چند روز دیگه هم بگند آب جیره بندی میشه کسی صداش در نمیاد. همینطور که الانم هست.
1395-05-12 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمد رضا
سه سال پیش حکیم نظامی کار باطری سازی میکردم، رئیس مدیریت بحران استان اومد کولر ماشینش را تعمیر کنه، قضیه آب را بهش گفتتم، گفتم چرا تجمعات مسالمت آمیز انجام نمیدهید؟ با هماهنگی بسیج و هیئات مذهبی همه مناطق اصفهان و شهرستانها؟ ایشان و دیگر مسئولان به شدت محافظه کار هستند. گفتند bbc و صدای آمریکا و ... برای نظام دست میگیرند و فلان میکنند. وقتی دیدگاه مسئولان استان اینقدر محافظه کارانه و بزدلانه باشد مسلم است آب کشاورزی و صنعت و حقابه کف رودخانه و شرق اصفهان که هیچ، اگر آب شرب اصفهان را هم ببرند این آقایان هیچ اعتراضی نمیکنند. باید از راه رگ خواب اصفهانیها وارد شد، راه دین، با تجمیع عقاید بسیج و تمام تمام تمام هیئات مذهبی اصفهان و تجمع میلیونی کف زاینده رود. هر چه زود تر تو فصل گرما. باید نظرات امام جمعه شهر را جلب کرد او هم بحث آب را به خطبه ها بیاورد.
1395-05-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمد رضا
آقا این قضیه اصلاً توسط این دولت و آن دولت و هزار دولت دیگه هم که بیاد حل نمیشه. اگر بخواهد حل شود (در دوران غیبت) با دستور مستقیم رهبری حل میشود. تمام اقشار اصفهان باید ابتدا یک تجمع عمومی داشته باشند، بعد یک نامه با چند میلیون امضا خدمت رهبری و سپس دیدار مردم اصفهان با رهبری شکل بگیرد و آنجا، مثل دیدار دانشجویان با ایشان، یک جوان (نه یک مسئول پیر ترسو و بزدل) حرف مردم را بزند. باید مانند جنگ ایران و عراق، متجاوز مشخص شود، باید دروغ گویی مسئولان چهارمحال و خوزستان و یزد آشکار شود. هر کسی از شهرهای دیگر ایران، اصلا باورش نمیشه قضیه خشکی زاینده رود، دزدی آب یزد و چهار محال است. اصلا چرا خیلی از استانها با ایشان دیدار دارند و مردم اصفهان که برای انقلاب خودشان را فدا کرده و دارند در سوریه فدا میکنند، ندارند؟ باید هیئات مذهبی را متقاعد کرد و شروع کرد.
1395-05-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اکبر
دمتون گرم یه فراخوان تجمع هم بزنیید از علما و بزرگان شهر هم دعوت کنید بیایند کنار مردم باشند
1395-05-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- امیر
اقا مراکز فرهنگی شهر یه گردهمایی بذارند میدان انقلاب اقای سالک هم سخنران مثل روز تاسوعا که همه مراکز جمع میشند
1395-05-13 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- سلام
با پیشنهاد تجمع موافقم با سکوت چیزی حل نمیشه یه کم که اوضاع به هم بریزه حساب کار دستشون میاد
1395-05-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مجید
از موجی که ایجاد کردید متشکرم ای کاش قبل از اینکه اب از سر چشمه ی زاینده رود به جاهای دیگر برود همه با هم اقدام کنیم مثل تجمع و تشکیل ngoاز نمایندگان که چیزی در نیامد
1395-05-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.