با شروع تابستان
آقایان و خانم مسئول، اصفهان آب شرب ندارد
دوشنبه 14 تیر 1395, 12:38

 

رویش نیوز: دو سال پیش بود که در اوسط مرداد مشکل آب آشامیدنی اصفهان به اوج خودش رسید و بسیاری از مناطق اصفهان در طول شبانه روز تنها چند ساعت در انتهای شب آب آشامیدنی آن هم به صورت بسیار محدود داشتند. در آن سال متنی نوشتیم و در رویش نیوز منتشر کردیم که در ادامه آورده می شود. داستان امسال اما متفاوت است. از همان ابتدای تابستان و در همین هفته های ابتدایی تیرماه اصفهان به صورت جدی با مشکل آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می کند. در بسیاری از نقاط اصفهان آب آشامیدنی تنها و تنها چند ساعت در شبانه روز در دسترس است، آن هم در اوج گرما و ماه رمضان. مسئولین دلیل را نه قطعی آب که افت فشار به دلیل کمبود می دانند و مصاحبه می کنند که اگر با همین شیب جلو برویم مجبوریم آب را قطع کنیم، گویی برای مشترکی که از صبح تا بعد از افطار آب ندارد فرقی می کند که به او بگویید افت فشار است یا قطعی آب.

سال های پیش که از نظر خانم ابتکار انتقال آب بین حوزه ای به محیط زیست آسیب نمی رساند و وزارت نیرو مشکلی با این مسائل نداشت، همان سال ها که معاون اول فعلی، وزیر بود، وزیر نیروی فعلی معاون وزیر و کارها حتما کارشناسی شده انجام میشد؛ دولت محترم وقت تصمیم گرفت حالا که اصفهان آب دارد، آب آن را به یزد و کجا و کجا انتقال دهیم. ذره ای هم فکر نکردند که آقاجان اصفهان الان آب دارد، شاید سال دیگر، دو سال دیگر، ده سال دیگر شرایطش فرق کند. حال بگذریم که به اسم آب آشامیدنی، آب انتقالی صرف کشاورزی و صنعت شده و هنوز هم شاید بشود.

طرح های آب رسانی به اصفهان که فقط 10 درصد تا اجرایی شدن فاصله دارند به بهانه های مختلف متوقف شده اند و اکنون دولت طرح انتقال آب به کرمان و سمنان را کلید زده است. رئیس جمهور یزدی آب را به یزد می برد و رئیس جمهور سمنانی و معاون اول کرمانیش آن را به سمنان و کرمان.

 

 

استاندار از فرصت پنج ساله ای می گوید که در ابتدا گفته بود برای اصلاح وضعیت آب اصفهان نیاز است و حتماً انتظار است که تا پایان پنج سال کسی مطالبه آب نداشت باشد. البته احتمالاً نیم نگاهی هم به تقویم دارند که کم کم داریم وارد سال چهارم آن پنج سال می شویم و فرصت اندک است.

نمایندگان محترم مجلس دهم، شما سومین دوره از نمایندگان اصفهان هستید که وارد مجلس می شوید و قول اهتمام برای بهبود وضعیت آب را می دهید. قول پیگیری از وزیر نیرو. قول فشار برای اتمام پروژه بهشت آباد. نمیدانیم شما در کدام مناطق اصفهان ساکنید، اما در اصفهان بسیاری مناطق ساعات زیادی را از آب آشامیدنی محروم هستند.

اداره محترم آبفای استان اصفهان، بهتر است یک آماری نسبت به وضعیت آب در همه نقاط اصفهان بدهد تا بدانیم این افت فشار آب فقط مخصوص شمال شهر است یا بالا نشینان نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند؟

یک سوال، حال که کشاورزی استان را تعطیل و کاشت برنج ممنوع اعلام شده است، آیا در یزد و شهرکرد یا بالادست زاینده رود هم همین تدبیرها اندیشیده شده یا بازهم ابتدا قرار است تصمیمات در مورد اصفهان اجرایی و بعد فکر کنیم که آیا کارشناسی شده است یا نه؟

سوال دیگر اینکه اکنون که مردم اصفهان خودشان آب آشامیدنی ندارند، ارسال آب به دیگر مناطق با چه منطقی توجیه می شود؟ اصلاً چگونه است که اصفهان جزء سه استان وضعیت قرمز از لحاظ آب آشامیدنی است اما مناطقی که آب اصفهان به آنجا می رود وضعیت سفید دارند؟ مردم اصفهان جواب این سوالات را چه زمانی می شنوند؟

آقایان و خانم مسئول کشوری، مسئولان و نمایندگان محترم استانی و شهری، مردم عزیز اصفهان، مشکل آب اصفهان مرز بحرانی را هم رد کرده است. باید به فکر بود. مردم اصفهان حال که از مسئولان و تصمیم گیران آبی برای اصفهان گرم نمی شود، کمی خودمان به فکر باشیم و مصرف را کمتر کنیم.

راستی اگر دسستان به رئیس جمهور محترم هم رسید به ایشان بگویید جریان دائمی آب در زاینده رود که قولش را در سفر استانی دادید، فعلا به کنار، مردم اصفهان آب شرب ندارند.

این فریاد به جایی می رسد یا نه نمیدانیم، اما اصفهان آب شرب ندارد.

 

دردنامه اي براي بحران آب اصفهان/مسئولين مي فهميد؟ اصفهان مشکل آب آشامیدنی دارد!

 

 

 

نظرات

- مسعو فقیه ایمانی
با همین بهانه ها اهالی چهار محال و بختیاری می گویند اصلا آب به اصفهان نرسد! عزیزان خود را گول نزنید. ما باید کشاورزی را دگرگون کنیم. باید همه صنایع آب بر اصفهان و سایر مناطق کویری ایران را به کناره های هخلیج فارس منتقل کنیم. آن وقت می بینید که آب هست.
1395-04-14 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عباس
ببخشید باید واقعیت را باید بگم یا خیلی ساده ای یا واقعا خاینی وگرنه چنین پیشنهاد ضد اصفهان نمیدادی کناره خلیج فارس هم از همین اب شیرین مرکز کشور استفاده میکنند ابشون کجا بود ابشیرین کن دریایی هم استفاده نمیکنند و نخواهند کرد چون هزینه ان بصرفه نیست چرا برای اونها خوبه برای ما بد؟
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
عزیزم صنایعی مانند فولاد نیازی به آب شیرین برای خنک سازی ندارند و همه فولاد سازیهای دنیا در کنار دریا ها قرار دارند. ضمنا یکی از محصولات جانبی نیروگاههای اتمی نظیر نیروگاه بوشهر آب شیرین است.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- استغفار کن از دروغت
مجتمع فولاد خوزستان نيز باتوجه‎به موقعيت اقليمي خود، داراي مصارف آب متنوع و فراواني مي‎باشد. آب مصرفي اين مجتمع از رودخانه كارون تامين شده و متوسط ميزان مصرف آب در سال ١٣٨٠، ١٩٦٠ مترمكعب‎درساعت بوده است.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
تاسیس فولاد خوزستان در کنار کارون هم اشتباه بود. این کارخانه باید در ساحل دریا مستقر می شد که صرفا به دلایل امنیتی اینکار را نکردند.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
دقت کنید که کار فولاد خوزستان هم غلط است. همه صنایه باید به سواحل دریا برود و آب شیرین هیچ رودخانه ای نباید برای صنعت هدر برود. همین فولاد مبارکه در ابتدا قرار بود در بندرعباس مستقر شود که به خاطر شرایط جنگی آن را به مرکز کشور آوردند. نتیجه اینکه الان واجد فولاد سازی این مجتمع به خاطر کمبود آب با مشکلات بی سابقه ای مواجه شده است.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- صادق باش
مطمینی ؟ بلند شو برو فولاد خوزستان و بعد این حرف را بزن پس این چند میلیارد متر مکعب اب شیرین مرکز کشور واسه چی میره خوزستان؟ شرم اوره اینطور واقعیات را منحرف میکنی حداقل سری به سایت اماد اب بزن و مصرف سنگین اب شیرین در صنایع خوزستان را ببین
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
آنها هم اشتباه می کنند. باید صنایع در منار دریا باشد.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضا
وقتی خوزستان گرم و خشک و بیابانی که اب نداره و از مرکز مشترک اب میبره برنجکاری و صنعت و فولادش را تعطیل کرد شما هم از این طرحها بده وقتی چهارمحال داره کارخونه فولاد میزنه شما کارخونت را تعطیل میکنی واقعا باعث تاسفه اب هست فقط سهم اب اصفهان را چهارمحال و خوزستان نمیدن چون برداشتشون را چند برابر کردند و محیط زیست و مخالفت با انتقال اب بهانه است و گرنه چرا چند برابر کردن اب را مخفی می کنند
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
بله. احداث کارخانه در چهارمحال و بختیاری هم غلط است. کلا هم صنایع آب بری که می توانند از آب شور استفاده کنند باید به سواحل منتقل شوند. شما اگر مصارف صنعتی آب را در اصفهان حذف کنید مشکل آب شرب حل می شود. ضمنا خوزستان هم این آب را سهم خود می داند. دلیلش این است که اساسا در چهارمحال و بختیاری در گذشته کشاورزی نبوده است. بختیاریها دامدار بودند.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- چقدر اب؟
مگر اب مرکز کشور ارث باباشونه اب ملیه در ضمن چقدر میخوان اب بردارن برداشت بی رویه و چند برابر مصرف کردن اون که نمیشه
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضا
اقای فقیه ایمانی به فامیلی شما میخوره که از بومیهای اصفهان باشی ولی باعث تعجبه شما هم اسیر تبلیغات و وارونه نماییهای خوزستانیها و چهارمحالیها شدی عزیزم چطور خوزستانی که اب از خودش نداره اب را با تلفات زیاد از چهارمحال میبره هفتصد کیلومتر دورتر در صنایع فولاد و پتروشیمی و نیشکر و برنجکاری در ان منطقه خشک و گرم استفاده میکنه هیچ مشکلی نداره ولی برای اصفهان کنار منبع اب این کشاورزی و صنایع بده؟ واقعا ببینید نفوذ تا کجا انجام شده فکر میکنی استانهای ساحلی جنوبی ما اب دارند؟ فولاد هرمزگان اب مصرفیش دشت مینابش را خشک کرده و سی ساله من یک اصفهانی ندیدم حواسش باشه بگه بابااین استانهای ساحلی جنوبی که علیه اصفهان سم پاشی میکنند اصلا اب شیرین ندارند از اب شیرینکن دریایی استفاده نمیکنند ایا یکیتون حساسیت داره یک میلیون مهاجر اب اصفهان را میخورن و علیه اب اصفهان و به نفع استان بومیشان اقدام میکنند در حالیکه خوزستان خشک و پرتبخیر رتبه دوم برنجکاری را داره مسسول کشاورزیش امد به کمک و راهنمایی همین مهاجرین از برنجکاری محدود لنجان عکس گرفت و خبر در فارس نیوز علیه ان زد یکی از مسیولین و مردم ما جواب دادن که خودتون چی؟ ایا کسی نیست به چهارمحالیها بگه ایا درسته شغل و مسکن شما در اصفهان باشه ولی همش ضد اب اصفهان غوغا کنید ولی سر تعصب قومیتی هیچ حساسیتی به اب چند برابری که میدین خوزستان ندارین؟ من متاسفم هر جا در سایتها مسیله ابه کامنت من اصفهانی پنج تا مثبت میخوره کامنت خوزستانی دویست تا یا بومیهایمان اب رفتن یا اصلا وحدت و اتحاد نداریم باید از خوزستان و چهارمحال بخواهیم بخواهیم معادل یک میلیون مهاجر ساکن اصفهان به یک میلیون اصفهانی بیکار متقابلا شغل و منزل بدن الان خوزستانیها بازنشست میشن میان در همین اصفهان و شهرهایش که بدش را میگن با پاداش بازنشستگی خونه میخرن هم باعث گرونی میشن هم بومیها دستشون کوتاه خوزستانیها و پهارمحالیها باید بدانند این روال نمیشه بیایید در اصفهان و با مهربانی اصفهانیها اینطور ساکن بشین و شهرهایش را کامل بگیرین ولی علیهش عمل کنین کجای خوزستان اجازه میده مثل فولاد شهر و شاهین شهر شهرهایش را کامل بدن اصفهان دلیل این که اینها را مینویسم اینه که در سایتهای خوزستانی در شبکه های اجتماعی در مجلس و دولت دارید علنا علیه اصفهان نفرت پراکنی میکنید شاهدش همین کامنتها و سایتهایتان
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
اولا خوزستان یک استان ساحلی است و می تواند صنایع آب بر خود را با استفاده از آب شور و در ساحل دریا مستقر کند. برخلاف تصور شما بیشتر صنایع از آب صرفا به عنوان سرد کننده استفاده می کنند و آب شور و یا شیرین برایشان تفاوت نمی کند. ثانیا: کشاورزی در خوزستان اشتباه است و به دلیلی رسی بودن خاک خوزستان مصرف آب کشاورزی آن بسیار بالاتر از دیگر مناطق کشور است اما به هر حال اتفاقا آنها هستند که مدعی هستند اصفهان از آب سرچشمه کارون برداشت می کند و راست می گویند.شما بهتر است به جای تعصبات منطقه ای قدری تعقل داشته باشید. چه عیبی دارد صنایع اصفهان تماما به خوزستان و و سواحل خلیج فارس برود و در عوض آب شرب و کشاورزی اصفهان تامین شود؟ هر چند اصلاح روشهای کشاورزی در کل این یک ضرورت فوری است.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- انتقال خوزستانیها به استانشان بهتره که
چرا بجای انتقال صنایع نمیگی یک میلیون خوزستانی و بختیاری برگردن استانهاشون اونها برن مشکل مصرف اب بیکاری و جوسازی منفس علیه استان در کشور استان حل میشه
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
احتمالا حالتان خوب نیست. برگشتن خوزستانیها هیج تفاوتی در مصرف آب صنعتی در اصفهان ایجاد نمی کند.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- تعجب انگیزه
بنظرم تو خوزستانی هستی چیزی هم از صنعت نمیدونی اصلا اب دریا درصنعت خوزستان استفاده نمیشه مرد حسابی صنعت اصفهان منتقل بشه خوزستان؟! یعنی فکر کنم از نواده های سلطان حسین صفوی هستی که خاین و نادان بود
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
اتفاقا هم استانی شما هستم اما ظاهرا شما چیزی از صنعت نمی دانید. در صنایع فولاد سازی و کلیه صنایعی که آب فقط خنک کننده است و نه ماه اولیه، آب شور قابل استفاده است. کافیست نگاهی به کارخانه های اصلی فولاد سازی دنیا بیندازید خواهید دید اکثر آنها در شهرهای ساحلی و کنار دریا مستقر هستند. این مساله دودلیل دارد اول استفاده از آب دریا و دوم نزدیکی به بنادر برای صادرات.
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- این هم دروغه
باعث تاسفه تکرار بر اشتباه شما اون سواحل اب شیرین دارن و کمبوداب ندارن مثل سواحل شمال
1395-04-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
وقتی استان خوزستان ده نناینده در کمیسیون انرژی متولی اب و نیرو داره و چهارمحال دو نماینده و اصفهان یک نماینده هم نداره دلیل نداره وزارت نفت و نیرو جلوی فشارها و خواسته های اونها مقاومت کنن وقتی مردم اصفهان در انتخابات مسیله اب یادشون میره و یکعده نماینده غیر متخصص و غیر بومی میفرستن که در مجلس فقط دکورن همین میشه خلایق هر چه لایق فقط بشینین تو سیمای اصفهان بگین اصفهان نصف جهان بقبه میان پول و امکانات را میخورن و به ریش اصفهان میخندن همین صفدر حسینی و تیمش میدونید چقدر تو مرکز به نفع خوزستان و چهارمحال در اب عمل کرد و کلی همقومهایشان را در مسیولیت و کادر اداری جا داد بعد از دوره رفسنجانی تهران از مدیر اصفهانی خالی شده خود اصفهان هم شده پر از مسیول غیر اصفهانی و بختیاری که اصلا عرقی به اصفهان ندارند برید سایت خبری ایبنا قومیت گرا ببینین چقدر در سایت و کامنتها علیه اصفهان نفرت پراکنی میکنند مردم بومی اصفهان و بچه ها مشغول کشاورزی شدند و کار ازاد غیر بومیها و بچه هایشان کل کارهای اداری و صنعتی را گرفتن دستشان و کل فک و فامیلشان را اوردن حالا اصفهانیها شدن نوکر غیر بومیها
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- علی
این کلاه گشادی بود که دولت خاتمی سر اصفهان گذاشت میگن اصفهانیها زرنگن ولی یزدیها و چهارمحالیها و خوزستانیها زرنگترن و گرنه باید همون زمان میگفتن اقا حوزه کارون هم بغل و چسبیده به حوزه زاینده روده از اونچا اب ببرین کرمان و یزد حالا هم یزد و کرمان کشیدند عقب و سر تونل بهشت اباد فحشش را اصفهان میخوره و ادم بده در کشور شده اب سمیرم را هم که میبرن بیرون استان
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- جواد
کل مسیولین چهارمحالی و خوزستانی و استاندار ان که در اصفهان خانه دکم دارن را باید بیرون کرد نمیشه اب بروی اصفهان ببندن ولی ساکن اصفهان باشن و در سایتها و جلسات اداری استانی و کشوری علیه اصفهان حرف بزنن اگر میخواهید بلایی گه سر بومیهای گرج امد سر اصفهان نیاید باید بیدار بشین بومیها و جوانان بیکار شهرها و مشاغل دست غیر بومیها
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اصفهان
باید از خوزستان خواست معادل یک میلیون مهاجری که فرستاده اب و شغل بومیهای اصفهان را اشغال کردن اصفهانیهای بیکار به اونجا مهاجرت کنن این مطالبه باید ملی بشه مشکل و چیزی که دل ادم را خون میکنه این بدگوییها و ضدیت این مهاجرینه که بهترین شغلها و شهرهای اصفهان را اشغال کردن و علیه اصفهان و مردمش همه جا دروغگویی و نفرت پراکنی میکنند باید صدا سیمای استان برنامه بزاره و مهاجرین استان و وظایف اخلاقیشون را متذکر بشه و هر مهاجر ساکن اصفهان که در اینترنت یا در واقعیت علیه اصفهان یا حق ابش نفرت پراکنی کرد رسوا بشه
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مهدی
خورستانیها روی نفت مانور میدن این جواب را توی استین داشته باشید نفت را فسیلها ساختن و هیچ انسانی نقشی تو اون نداره و زمانی که همتون حتی از شهرهای امن خوزستان اومدید اصفهان و بهترین شهرها و مشاغل دولتی و صنعتی را داد به شما و بومیهای ساده دل همون کشاورزی و کسبه بودن را ادامه دادن و الان بدروغ شایعه می اندازین با چوب و سنگ ازتون استقبال کردن تا کشور را به اصفهان بدبین کنید اگر همون شهدا و رزمندگان اصفهان نیومده بودن دفاع از خوزستان اون نفت و استان شما دست دشمن بود که حالا اب زاینده رود را خشکاندید که همون اب را ببریت هفتصد کیلومتر دورتر صرف برنجکاری رتبه دو کشوری و نیشکر و پتروشیمی و فولاد و .. بکنین و به اسم استخدام بومی نزارین هیچ اصفهانی در دهه اخیر در صنایع ملی نفت اونجا استخدام بشه در حالی که بهترین شغلهای اصفهان را گرفتین و بومیها بیکارن این مشکلی نیست مشکل اون زخم زبانها و نفرت پراکنیهای دروغینتان علیه اصفهان و ابشه
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- رضا
تشکر از انتشار کامنتهای من و دوستام
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- اتحاد اصفهان ؟
این اقای مسیول خوزستانی علیعمصرف اب فولاد در اصفهان و یزد سم پراکنی و انحراف اذهان عمومی علیه استان میکنه ولی یک ذره اشاره به مصرف فولاد خوزستان و صنایعش نمیکه حداقل کمی غیرت و تعصب را از این اقا یاد بگیریرد http://www.isna.ir/news/95031106477/اثرات-منفی-انتقال-و-کاهش-آب-کارون-بر-شیلات-خوزستان
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مصرف اب تو فولاد خوزستان خوبه تو اصفهان بده!
اقای فقیه ایمانی این گزارش مصرف اب شیرین مرکز کشور در صنایع و کشاورزی خوزستانه که تازه خیلی به نفع استان منحرف شده سرچ کنی هم میاره بله [PDF]گزارش منابع و مصارف آب استان خوزستان (حوضه کارون) https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://iccima.ir/fa/images/stories/IMG/Agriculture/ab-khozestan.pdf&ved=0ahUKEwi25t7N4tvNAhXIBywKHf36AwMQFggnMAQ&usg=AFQjCNHmNUrg3JXJUe1QUPmrHO-3z_K1rg
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- مسعود فقیه ایمانی
آقای محترم بحث شرکت فولاد خوزستان نیست. اساسا استفاده از آب شیرین برای صنایع حنایت است. اشکال کار این است که از زمان جنگ برنامه قرار دادن صنایع در سواحل دریاها متوقف شد. اگر خوزستان کار غلطی می کند. چرا ما کار اشتباه را انجام دهیم؟
1395-04-15 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عجبا
اگر خوزستان و استانهای ساحلی از اب دریا اسنفاده میکردند در صمعت دیگر نیازس یه انتقال اب از مرکز کشور نداشتند و اب برای صنعت مرکز کشور کافی بود متاسفانه شما بجای اینکه این را مانور بدی برعکس مانور میدی شما هم کل صنعت استان را بتاراج بده و بهمین خیال باش اونا اب دریا استفاده کنن
1395-04-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- عبدالله
سلام: مشکل آب شرب اصفهان ربطی به کمبود ندارد، اصلا اصفهان برای شرب کمبود ندارد. مشکل اصلی نبود تأسیسات بیشتر از ظرفیت فعلی برای تصویه آب در بابا شیخعلی است. مسؤلین باید از بیست سال پیش برای امروز برنامه ریزی می کردند. عدم برنامه، کم کاری و مدیریت نامناسب این مشکلات را بوجود آورده است، نه خشکسالی و ...
1395-04-16 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول
- احمد رضا
نکات حق را دوستان اصفهانی زدند. اما کارون 18 سرشاخه دارد، از الوند همدان گرفته تا استان های لرستان، کرمانشاه، غرب اصفهان، سمیرم، کهکیلویه و .... کافی است با تورهای مسافرتی سفری به بالادست این رودخانه ها بزنید و کشت فاجعه بار برنج را مشاهده نمایید. چرا کشت برنج در منطقه بسیار محدود در اصفهان (آن هم الان که فقط در منطقه لنجان آن هم واریته خاصی که شاید از هزاران سال بومی آن منطقه بوده) بد است و مستمسک عده ای مسئول کافر و طمع کار شده، اما همین کشت در سرشاخه های بختیاری نشین و خوزستانی حلال است؟ چرا هنرمندان اصفهان و مستند سازان دست به کار نمی شوند برای نشان دادن این جنایات؟
1395-04-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.